امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94491
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 197
مجید‌رضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وضعیت رکود تورمی حاکم بر کشور اشاره کرد و گفت: هیچ ...

مجید‌رضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وضعیت رکود تورمی حاکم بر کشور اشاره کرد و گفت: هیچ زمانی در تاریخ ما با این نرخ تورم و نرخ رشد منفی همزمان مواجه نبوده‌ایم و تنها در مواردی کوتاه‌مدت با تورم یا رشد منفی اقتصاد روبه‌رو بوده‌ایم که همزمان نبوده است.

وی با برشمردن راهکارهای خروج از رکود تورمی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند همزمان باید سیاست‌های رونق و سیاست‌های انبساطی ارائه کرد و با افزایش تولید نرخ تورم را کنترل کنیم. یک نظر هم می‌گوید تورم ابتدا باید به نقطه قابل قبول برسد، تا به سمت سیاست‌های انبساطی برویم که من خود با نظریه دوم موافقم.

تورم بالا تزریق نقدینگی را در کوتاه مدت از بین می‌برد

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: در شرایطی که نرخ تورم بالای 30 درصد باشد، هرچقدر هم نقدینگی به بخش تولید تزریق کنیم، تورم اثر نقدینگی را در کوتاه‌مدت از بین می‌برد.

حریری گفت: دولت باید ابتدا تورم را به 20 درصد رسانده و سپس آرام آرام سیاست‌های انقباضی را محدود‌تر کند و به سمت سیاست‌های رونق اقتصادی رو آورد، چرا که تلفیق این دو سیاست، کار بسیار ظریفی است، که باید با دقت خاص پیش برود.

آرامش بازار و اعتماد مردم به دولت تورم را پایین کشید

وی اذعان داشت: آنچه که تورم را از 40 درصد به نزدیک 30 درصد رساند، برنامه اقتصادی دولت نبود، بلکه اعتماد مردم به دولت و آرامشی بود که در بازار برقرار شد، چرا که آرامش بازار تنها علاج اصلی مشکلات کنونی است.

نیاز به 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای جبران رکود تورمی

نایب‌رئیس اتاق ایران و چین در پاسخ به اینکه ورود سرمایه‌گذاران خارجی در این زمینه چقدر می‌تواند موثر باشد، گفت: ما نیاز به سرمایه‌ای داریم که فشار تورمی نداشته باشد که یا باید از بخش تولید و ناشی از افزایش تولید ناخالص داخلی GDP تامین شود یا توسط سرمایه‌گذار خارجی به کشور بیاید که اثر تورمی‌اش کمتر باشد، ولی این مسئله در کوتاه‌مدت محقق نمی‌شود.

حریری به این نکته اشاره کرد که برای خروج از رکود تورمی که طی 10 سال اخیر ایجاد شده، نیاز به بیش از 150 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی است، تا مسائل گذشته جبران شود.

رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران، حاشیه سود بالا در ایران، نیروی کار ارزان ‌قیمت و سوخت مناسب را از جمله مسائلی عنوان کرد که میل و رغبت به سرمایه‌گذاری را در ایران تشدید می‌کند به شرط آنکه شرایط بین‌المللی فراهم شده و سرمایه‌گذار احساس امنیت کند.

وی گفت: هیچ جا نیروی کار تحصیل کرده 400 دلاری و سوخت یک چهارم قیمت بین‌المللی پیدا نمی‌شود، در حالی که در ایران در کنار بازار مناسب این شرایط نیز فراهم است.

به گفته حریری سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی، محصولات ساختمانی و ورود به بخش کشاورزی می‌تواند برای کشور و سرمایه‌گذاران کشور بسیار مفید باشد، مضاف بر اینکه باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری صنایع متوسط و کوچک برویم، چرا که هم جذب آن آسان‌تر است و هم بازده آن در کوتاه‌مدت مشخص می‌شود.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار