امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94493
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 31
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: هفته پیش و بعد از پخش نخستین قسمت‌های سریال «هفت سنگ» بود که انتقادهای متعددی متوجه ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: هفته پیش و بعد از پخش نخستین قسمت‌های سریال «هفت سنگ» بود که انتقادهای متعددی متوجه این سریال شد چراکه این سریال کپی سریال آمریکایی «مدرن فامیلی» بود و این چیزی نبود که سازندگان آن نیز بتوانند آن را رد کنند.

علیرضا بذرافشان نویسنده سریال «هفت‌سنگ» دراین‌باره گفت: از روز اول گفته بودم که قصه سریال «هفت‌سنگ» کاملا شبیه  سریال خارجی «خانواده مدرن» است.

این اما در ایران نیست که چنین اتهاماتی متوجه سازندگان سریال‌های رمضانی شده است چه اینکه پایگاه العربیه در گزارشی از انتقادات به اقتباس از سریال‌های آمریکایی توسط سریال‌سازان عرب خبر داد.

این پایگاه نوشت: به سریال «صیاد» نوشته «عمرو سمیر» و کارگردانی «احمد مدحت» انتقادات بسیاری شده که از سریال آمریکایی «منتالیست» اقتباس کرده است.

البته این نخستین باری نیست که «عمرو سمیر» نویسنده سریال «صیاد» متهم به چنین اقدامی می‌شود و وی در سال گذشته نیز در باره سریال «شماره ناشناخته» متهم به اقتباس از سریال‌های آمریکایی شد.

در سال جاری همچنین به سریال «شمارش معکوس» نیز چنین اتهاماتی زده شده که از یک فیلم سینمایی آمریکایی اقتباس شده است.

البته موج حملات به سریال «الصیاد» به حدی بود که نویسنده این سریال را که حیات هنری خود را در خطر می‌دید به واکنش واداشت و وی در صفحه خود در فیسبوک نوشت: من هرگز سریال «منتالیست» را ندیده‌ام.

وی مدعی شد در جهان عرب فرهنگ سریالی وجود ندارد و افزود: اگر دو سریال از یک چیز سخن بگویند پس این دو سریال به هم شبیه هستند اما اینگونه نیست؛ متاسفم که کاری می‌سازیم و به جای تشکر [متهم می‌شویم] و مجبور به دفاع می‌شویم.

بنا بر این گزارش سریال «صیاد» هم‌اکنون از 6 شبکه تلویزیونی متعلق به دو گروه «الحیات» و «art» در مصر پخش می‌شود و این دو شبکه خصوصی هنوز واکنشی به اتهاماتی که به این سریال زده شده نشان نداده‌اند.

البته این شبکه‌ها خصوصی است و می‌تواند به راحتی در سال آینده با سازندگان این سریال قرارداد نبندند چه اینکه شبکه «صدی البلاد» که سال گذشته سریال «شمارش ناشناخته» را پخش می‌کرد در سال جاری با سازندگان آن سریال قراردادی نبست.

در ایران اما وضعیت از اقتباس فراتر رفته به کپی رسیده است و این سوالی است که باید مسئولان شبکه سه که نه شبکه‌ای خصوصی بلکه شبکه‌ای دولتی است به آن پاسخ دهند.

پاسخی که باید به شورای نظارت بر سازمان صداوسیما و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و به‌ویژه به افکار عمومی باید داده شود.

باید منتظر بود و دید که اقدامات این دو دستگاه نظارتی به کجا می‌انجامد و چه پایانی برای این سریال، سازندگان و مویدان ساخت آن در صداوسیما رقم خواهد خورد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار