امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94550
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
مهم‌ترین وقایع تاریخی 18 تیر 1393 خورشیدی برابر با 11 رمضان 1435 هجری و 9 جولای 2014 میلادی به شرح زیر است:   خروج میرزا کوچک خان جنگلی از رشت ...

مهم‌ترین وقایع تاریخی 18 تیر 1393 خورشیدی برابر با 11 رمضان 1435 هجری و 9 جولای 2014 میلادی به شرح زیر است:
 
خروج میرزا کوچک خان جنگلی از رشت در پی فعالیت‏ های کمونیستی در این شهر (1299 ش)

یک ماه پس از اعلام حکومت جمهوری در گیلان توسط انقلابیون جنگلی، قزاقان حمله کننده به گیلان با آتش توپ‏های کشتی‏های جنگی ارتش سرخ روسیه متلاشی شدند. اما مدتی بعد، اعضای حزب عدالت وابسته به روسیه، برخلاف توافق قبلی مبنی بر خودداری از تبلیغات کمونیستی، به ترویج مرام کمونیسم در شهر رشت پرداختند. این موضوع، میرزا کوچک خان راچنان ناراحت ساخت که در هجدهم تیرماه 1299 ش، به فومن رفت. پس از خروج اعتراض‏آمیز میرزا از رشت، در این شهر کودتای سرخ صورت گرفت و بلشویک‏ها اداره امور را به دست گرفته، جنایات بسیاری انجام دادند. 
 
رحلت آیت اللَّه "سیدکاظم اخوان مرعشی" مدرس برجسته حوزه علمیه مشهد (1381 ش)

آیت اللَّه سیدکاظم اخوان مرعشی در سال 1298 ش (1327 ق)، توأم با برادرش آیت اللَّه سیدمهدی، در نجف اشرف و در بیت علم و تقوا زاده شد. وی در پنج سالگی پدر عالم خود را از دست داد ولی این امر، خللی در اراده او ایجاد نکرد و به فراگیری علوم اسلامی همت ورزید. از این رو در سیزده سالگی راهی حوزه علمیه قم شد و به تحصیل خود ادامه داد. آیت‏اللَّه اخوان مرعشی با پشت سر گذاشتن سطوح حوزه، در درس‏های خارج آیات عظام: سید محمد حجت کوه کمره‏ای، سید محمد تقی خوانساری، امام خمینی و بیش از همه به درس‏های آیت اللَّه بروجردی حاضر شد و مبانی علمی‏اش را استوار ساخت. ایشان در 32 سالگی و پس از اقامت هفده ساله در قم، به نجف رفت و علاوه بر تحصیل در محضر آیت اللَّه سید عبدالهادی شیرازی، به تدریس سطوح عالی حوزه پرداخت. آیت اللَّه اخوان مرعشی، پس از بیست و دو سال اقامت در نجف، در سال 1350 ش به ایران بازگشت و پس از اقامتی دو ساله در قم، به عزم مجاورت امام رضا(ع) در مشهد مقدس به تالیف، تدریس و افتا و اقامه جماعت مشغول شد. معظم له در اوج‏گیری نهضت اسلامی مردم مشهد علیه رژیم پهلوی نقش اساسی داشت، خانه‏اش کانون رایزنی‏ها و تصمیم‏گیری‏ها بود و در شکستن محاصره بیمارستان امام رضا(ع) مردانه اقدام نمود. وی پس از پیروزی انقلاب هم چند بار به جبهه‏های نبرد حق علیه باطل شتافت و در تقویت روحیه رزمندگان اسلام، تلاش فراوانی از خود نشان داد. برخی از آثار آیت اللَّه اخوان مرعشی عبارتند از: مناسک حج، حاشیه بر عروة الوثقی، شرح عروة الوثقی و تقریرات درس فقه آیت اللَّه بروجردی. آن فقیه بزرگوار سرانجام در هجدهم تیرماه 1381 ش برابر با 27 ربیع الثانی 1423 ق در 83 سالگی دار فانی را وداع گفت و پس از تشییعی با شکوه، در رواق دارالزّهد حرم مطهر امام رضا(ع) به خاک سپرده شد. 
 
درگذشت عالم پارسا آیت الله حاج شیخ علی پناه اشتهاردی (1387ش)

شیخ علی پناه اصلانی اشتهاردی سال 1296 در بخش اشتهارد کرج دیده به جهان گشود و از 12 سالگی به فراگیری علوم اسلامی در زادگاه خویش پرداخت و پس از طی مراحل مقدماتی ، سال 1320 به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد. درس اخلاق آیت الله اشتهاردی در مدرسه فیضیه بین فضلا و طلاب زبانزد بود و آن عالم ربانی هر شب نماز مغرب و عشا را در مدرسه فیضیه اقامه می‌کرد. 
 
ثبت مسجد وکیل شیراز (فارس) در فهرست آثار ملی ایران(1311ش)

مسجد وکیل شیراز در مجموعه بناهای زندیه، در کنار بازار وکیل و حمام وکیل در مرکز این شهر قرار دارد. این بنا یکی از بناهای زیبا و بسیار مستحکم دوره زندیه می‌باشد که از لحاظ هنری و معماری دارای اهمیت زیادی است، این مسجد بدستور کریم خان زند ساخته شده‌است. طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است. شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی واز مناطق دیدنی این مسجداست که دارای 48 ستون سنگی یکپارچه می‌باشد. مساحت این شبستان در حدود 5 هزار متر مربع است و منبر چهارده پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبائیهای قسمت شبستان می‌باشد. گویند به فرمان کریم خان این سنگ از مراغه به شیراز آورده شد. در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌است. این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا، بوجود آورده‌است.کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی نیز بسیار زیبا و از انواع هفت رنگ و معرق می‌باشد. مسجد وکیل در سفرنامه به سوی اصفهان پیرلوتی این گونه معرفی شده‌است: "امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شبهه اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردین و فیروزه فام هستیم. این بنا به شماره 182 در فهرست آثار ملی ایران یه ثبت رسید. 
 
وفات "ابراهیم کَرَکی" مورخ و محدث مسلمان(853 ق)

ابراهیم کَرَکی، مورخ، ادیب و محدث مسلمان پس از آموختن قرآن و مقدمات علوم دینی، جهت تکمیل تحصیلات و کسب دانش بیشتر به مراکز مختلف علمی و دینی رفت تا این که در علومی چون فقه و ادبیات، مهارت کافی یافت و آثار متعددی را در این زمینه‏ها پدید آورد. از میان آن‏ها می‏توان به کتاب "اعرابُ المُفَصَّل" در زمینه‏ی علوم قرآنی اشاره کرد. ابراهیم کرکی، دانشمند مسلمان در قاهره، پایتخت مصر درگذشت. 
 
واگذاری امتیاز تأسیس بانک استقراضی روس در ایران توسط ناصرالدین‏ شاه(1307 ق)

پس از آن که امتیاز تاسیس بانک شاهنشاهی و بانک صنایع و معادن ایران از طرف ناصرالدین شاه قاجار به رویتر انگلیسی واگذار شد، دولت روسیه نیز به همچشمی انگلیس در گرفتن امتیاز کوتاهی نکرد. از جمله‏ی این امتیازها، شیلات و صید ماهی در شمال و نیز امتیاز تاسیس بانک استقراضی روس بود که توسط یولیاکوف روسی اخذ شد. این امتیازها که به خاطر سفرهای پرهزینه‏ی شاهان قاجار به فرنگ به بیگانگان اعطا می‏شد، بار سنگینی بر دوش مردم محروم و ستمدیده بود. هر کدام از این امتیازات گاه چنان وسیع و ناعادلانه بود که به قیمت تاراج منابع و ثروت‏های مملکت تمام می‏شد. هم‏چنین برخی از این امتیازها با حضور مردم در صحنه و رهبری روحانیت، همانند امتیاز انحصار تنباکو لغو گردید. 
 
آغاز دوباره جنگ میان اعراب و اسرائیل پس از تشکیل رژیم صهیونیستی (1948م)

در 9 ژوئیه 1948م، پس از یک ماه آتش‏بس، بار دیگر جنگ میان اعراب و رژیم صهیونیستی آغاز شد. این جنگ در پی تأسیس رژیم صهیونیستی در چهاردهم ماه مه 1948م آغاز شد و به درخواست شورای امنیت سازمان ملل، در ماه ژوئن آتش بس برقرار گردید. صهیونیست‏ها در مدت نزدیک به یک ماه آتش بس، سلاح‏های فراوانی از حامیان غربی خود به ویژه امریکا دریافت کردند و با آغاز مجدد جنگ در این روز، میزان موفقیت خود را افزایش دادند. گروه‏های مسلح صهیونیستی، درخواست آتش بس مجدد شورای امنیت را نیز هنگامی پذیرفتند که به اهداف خود رسیده بودند. در نهایت، قرارداد متارکه جنگ در ژانویه سال 1949م در حالی امضاء شد که در این زمان، 78 درصد از خاک فلسطین به اشغال صهیونیست‏ها درآمده و 750 هزار فلسطینی آواره شده بودند. 
 
استقلال کامل آرژانتین از استعمار اسپانیا (1816م)

کشور جمهوری آرژانتین با 2/780/092 کیلومتر مربع مساحت در جنوبی‏ترین قسمت قاره امریکای جنوبی و در غرب اقیانوس اطلس و در همسایگی شیلی، بولیوی، پاراگوئه، برزیل و اروگوئه واقع شده است. جمعیت این کشور در حدود 37 میلیون نفر بوده که از نژاد اروپایى و کاتولیک مذهب می‏باشند. پایتخت این کشور شهر بوینس‏آیْرِس بوده و دارای واحد پول پزو می‏باشد. زبان رسمی سکنه آرژانتینْ اسپانیایى و خط رایج در آنجا لاتین است. پیش‏بینی می‏شود که جمعیت آرژانتین تا سال 2025م به بیش از 47 میلیون نفر خواهد رسید. سرزمین آرژانتین از اوایل قرن شانزدهم میلادی مستعمره اسپانیا بود. در اوایل قرن نوزدهم، قدرت اسپانیا به سبب جنگ‏های پی در پی با انگلیس رو به ضعف نهاد و انگلیسی‏ها به طمع تصرف آرژانتین، بوینس آیرس، پایتخت این کشور را اشغال کردند. اما مردم آرژانتین با مقاومتی سرسختانه، ارتش استعمارگر انگلستان را از کشور خود بیرون راندند. حمله فرانسه به اسپانیا در سال 1808م به آتش اشتیاق مردم برای استقلال دامن زد و آنان شورایى را برای ریاست بر کشور از سوی خود برگزیدند و فرمان‏روای اسپانیایى را مجبور به خروج از آرژانتین کردند. در نتیجه، شورای ملی در 25 ماه مه 1810م رسماً قدرت را در دست گرفت و آن روز را به عنوان روز ملی اعلام کرد. ولی سربازان اسپانیایی به مقابله با آزادی‏خواهان آمدند که به شکست آنان و پیروزی استقلال طلبان انجامید. بالاخره پس از وقوع رویدادهای متعدد، استقلال رسمی آرژانتین در نهم ژوئیه 1816 اعلام شد. نظام سیاسی حاکم بر این کشور جمهوری فدرال با دو مجلس قانون‏گزاری است. 
 
تولد "نیکولاس تِسلا" فیزیک‏دان معروف اهل یوگسلاوی (1856م)

نیکولاس تِسلا فیزیک‏دان یوگسلاوی در 9 ژوئیه سال 1856م در یوگسلاوی متولد شد. وی در دوران تحصیل به فیزیک علاقه بسیاری داشت و به سبب هوش بالا، به او لقب نابغه داده بودند. تِسلا پس از پایان تحصیلات در رشته برق و الکترونیک، به تحقیق در این زمینه پرداخت. از این رو، تحقیقات و اختراعات تِسلا عمدتاً درباره جریان الکتریسیته بود و او در این رشته، دست‏آوردهای زیادی داشت. وی با اختراع وسیله تبدیل برق دوفاز و سه فاز و کشف برق آلترناتیو یا جریان متناوب الکتریسیته، پایه‏گذار صنایع و علوم بسیاری شد که با الکترونیک سر و کار داشتند. وی در سال 1884م به امریکا رفت و مدتی با ادیسون همکاری نمود. تِسلا پس از چندی با ادیسون اختلاف نظر پیدا کرد و این اختلاف تا آن‏جا ادامه یافت که از گرفتن جایزه نوبل که به او و ادیسون به طور مشترک در سال 1912م تعلق گرفته بود، خودداری نمود. با این حال، به دلیل اکتشافات گسترده او در الکترونیک، و از واحدهای اندازه‏گیری مغناطیسی به نام او "تِسلا" نام‏گذاری شده است. نیکولاس تِسلا سرانجام در 10 مه 1943م در 87 سالگی درگذشت.   

مرگ "ارنست همینْگْوِیْ" داستان‏سرا و نویسنده معروف امریکایی (1961م)

اِرنست میلر هِمینگوِی نویسنده شهیر امریکایى در 21 ژوئیه 1898م در ایالت شیکاگو امریکا متولد شد. وی از کودکی و دوران دبستان احساس کرد که برای ادبیات مستعد است از این رو از همان زمان، شروع به نوشتن مقالات ادبی و داستان در روزنامه‏ای که خودِ شاگردان، آن را اداره می‏کردند، نمود. او پس از پایان تحصیلات خود، در جنگ جهانی اوّل شرکت جست و سپس خبرنگار جنگی گردید. همینگوی پس از پایان جنگ و کسب مدال جنگی، نگارش آثار ادبی خود را ادامه داد و با نوشتن رمان‏هایى چون: خورشید همچنان می‏دمد و وداع با اسلحه، به عالی‏ترین درجات شهرت رسید. وی با نوشتن کتاب معروف زنگ‏ها برای که به صدا در می‏آیند به اوج افتخار رسید. او در این کتاب ثابت نمود که ارزش آزادی موقعی معلوم می‏شود که مردم فقدان آن را احساس کنند. در همان زمان، همینگوی به دلیل فروش تیراژ بالای کتاب‏های خود و ساخت فیلم از کتاب‏هایش صاحب ثروت فراوانی گردید و موفق به دریافت جایزه اُسکار نیز شد. اکثر داستان‏های همینگوی با مرگ سر و کار دارد و قهرمانان آن، با مجاهدات زیاد، بدون استثنا با مرگ گریبانگیر خواهند شد. وی در بیشتر داستان‏های خود نتیجه می‏گیرد که انسان نباید در کردار و رفتار خود حتی یک حرکت برخلاف قانون انجام دهد چرا که قانون، نقضْ ناکردنی است. از سوی دیگر وی در برخی آثارش، ذوق ماجراجویى و لذت مغلوب کردن را عرضه می‏کند که هر دو سبک وی مورد تقلید نویسندگان قرار گرفت. وی اعتقاد داشت که برای نویسنده نیز سبکی وجود دارد که صورت قانون پیدا می‏کند و او نباید حرکتی بی‏فایده انجام دهد تا آسیب ببیند. همینگوی سبک شخصی و خاصی را دنبال می‏کرد اما نمی‏توان گفت که این سبک در همه کتاب‏های او به کار رفته است. وی در سبک خود، میان تضاد لذت بردن از زندگی و رنج بردنکه از آن‏جدا نیست، به تعادل شخصی دست می‏یابد. این موضوع رانیز نباید نادیده گرفت که همینگوی دوره افسردگی و ملالی را احساس کرده که زندگی امریکایى پس از بحران اقتصادی امریکا در سال 1929م به آن دچار شد و او را به شرکت فعالانه در جنک کشانده و سخنگوی گروهی ساخته، که، به نسل فدا شده معروف گشته است. درباره سبک خاص همینگوی گفتگوی بسیار شده است. سبکی که او را از پیشینیان و معاصران ممتاز می‏سازد، به سبب سادگی اعجاب‏آور و مستقیم و کوبنده، کلمه‏های محاوره‏ای، جمله‏های کوتاه و بدون وابسته، نشانه‏گذاری‏های فراوان، مکالمه‏های بدون تصنع و بدون رعایت صنایع لفظی، شرح حوادث هم‏چنان‏که واقع شده و کوچک‏ترین نکته‏ای از واقعیت از چشم دور نمانده است. وی در زمان حیات خود به شهرت و افتخار افسانه‏ای دست یافت و با دریافت جایزه نوبل ادبی در سال 1954م به خاطر نگارش کتاب پیرمرد و دریا، از نفوذی گسترده در میان نویسندگان برخوردار گشت. همینگوی علاقه مفرطی به شکار داشت و اغلب اوقات به این کار مشغول بود تا این‏که در نهم ژوئیه 1961 در حالی که مشغول تمیز کردن تفنگ شکاری‏اش بود، گلوله‏ای شلیک شد و به زندگی‏اش خاتمه داد. بدین ترتیب ماجرای مرگ پدرش پس از 23 سال تجدید گردید. اکثر آثار همینگوی به فارسی ترجمه شده است. 
 
درگذشت "کیم ایل سونگ" سیاست‏مدار برجسته کره‏ای و رهبر کره شمالی (1994م)

کیم ایل سونگ رهبر کره شمالی در 15 آوریل 1912 به دنیا آمد. وی در کودکی هنگامی که کره در اشغال ژاپن بود به چین مهاجرت کرد و در جنگ چینی‏ها علیه ژاپن شرکت نمود. این مبارزه بیست سال به طول انجامید و کیم ایل سونگ در این زمان، کره‏ای‏های تبعیدی منچوری چین را، علیه ژاپنی‏ها سازمان داد. کیم ایل سونگ برای اولین بار زمانی شهرت یافت که در سال 1936م به فرماندهی یک گروه چریکی، به ژاپنی‏ها حمله کرد و دویست تن از آنان را کشت و شهری را برای چند ساعت به تصرف خود درآورد. خبر این پیروزی به سرعت در سراسر کره پیچید و ژاپنی‏ها برای مرده و زنده او جایزه تعیین کردند. او که در دهه 1930 چندین بار به مسکو رفته و تعلیمات نظامی و سیاسی دیده بود، هم‏زمان با پایان جنگ جهانی دوم و با حمایت مسکو در اوت 1945 به سرزمین خود بازگشت. او سپس با چریک‏های کمونیست محلی تماس گرفت و در جریان کنگره‏ای در سال 1948م به ریاست نخستین دولت حکومت خلق کره انتخاب شد. او که همواره مدعی الحاق خاک کره جنوبی به بخش شمالی بوده است، برای اتحاد دو کره، در سال 1950م به جنوب لشکر کشید و جنگ خونین سه ساله‏ای به راه انداخت. وی در این جنگ از حمایت بلوک شرق برخوردار بود و امریکا و متحدینش نیز از کره جنوبی حمایت می‏کردند. کیم ایل سونگ همواره به وحدت دو کره معتقد بود و خروج نیروهای امریکا از منطقه را دنبال می‏کرد. مشکل بزرگ کیم ایل سونگ در طول حکومت وی این بود که همواره مجبور بود با دو کشور غول کمونیستی چین و شوروی که اختلافات سیاسی و ایدئولوژیکی با یک‏دیگر دارند، و هر دو هم‏مرز کره هستند، هم‏زیستی مسالمت‏آمیز داشته باشد؛ به گونه‏ای که بتواند از کمک‏های بی‏کران هر دو قطب برخوردار شود. با این حال، کیم ایل سونگ، نسبت به هر دو قدرت همسایه‏اش همواره رویه بی‏طرفی و ناوابستگی را در پیش می‏گرفت. وی هم‏چنین در جریان تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران، این تجاوز را محکوم کرد و با دعوت از سران جمهوری اسلامی ایران، حمایت خود را از ایران اسلامی اعلام نمود. کیم ایل سونگ سرانجام پس از 46 سال حکومت، در نهم ژوئیه 1994م در 82 سالگی درگذشت و فرزندش کیم جونگ ایل به عنوان رهبر کره شمالی برگزیده شد.  انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها