امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94643
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - سعیده اسدیان: یکی از مباحث اصلی در مورد جوامع بشری . جوامع شهرنشین در عصر کنونی رعایت حقوق یکدیگر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - سعیده اسدیان: یکی از مباحث اصلی در مورد جوامع بشری . جوامع شهرنشین در عصر کنونی رعایت حقوق یکدیگر آنهم در مواجهه با هم است.

در بسیاری از متون غربی از رعایت این حقوق فی مابین با عنوان حقوق بشر نام برده می‌شود اما به تعبیر بسیاری از اندیشمندان مسلمان حقوق بشر غربی نمی‌تواند انسان‌ها را به کمال رسانده و شأن و منزلت انها را به درستی حفظ کند.

از این رو و با هدف بررسی ابعاد مختلف موضوع حقوق بشر و در معنایی دیگر حقوق شهروندی میزگردی از سوی گروه قضایی و حقوقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با حضور 3 تن از اندیشمندان و اساتید کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

این میزگرد در 3 شماره و از سوی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس منتشر می‌شود که در زیر بخش دوم آنرا می‌خوانید.

فلسفه حقوق شهروندی در حکومت دینی با حکومت سکولار متفاوت است

نادر نوروزی معاون اطلاع رسانی کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی در میزگرد حقوق شهروندی با اشاره به اینکه حقوق شهروندی مقوله‌ای است که این روزها زیاد در مورد آن صحبت می‌شود، گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری اخیرا منشوری را تحت عنوان منشور حقوق شهروندی تدوین کرده که گام خوبی است تا ما با این مفهوم آشنا شویم.

وی افزود: حقوق شهروندی در رابطه بین حکومت و فردی که تحت لوای حکومت زندگی می‌کند تعریف می‌شود بنابراین به رابطه فرد با دولت می‌پردازد اما ابعاد مختلفی مثل حقوق مدنی، حقوق سیاسی، حقوق قضایی یا حقوق شهرنشینی دارد.

نوروزی تصریح کرد: در فلسفه غرب رابطه حقوقی فرد با حاکمیت بر اساس یک قرارداد اجتماعی تعریف می‌شود بر این اساس افراد آزادی کامل دارند اما بخشی از این آزادی را می‌دهند تا دولت امنیت آنها را تأمین کند و این در قالب یک قرارداد نانوشته است.

مدیرکل حقوقی شهرداری تهران ادامه داد: این رابطه در پی آن قرارداد نانوشته ایجاد می‌شود و در آن فرد با زندگی در اجتماع و پذیرش هنجارها و قوانین بر آن قرارداد نانوشته صحه می‌گذارد.
وی تأکید کرد: اگر فردی در یک نقطه‌ای تنها زندگی کند بر اساس فلسفه غرب هیچ محدودیتی ندارد اما اگر وارد جامعه شود محدود می‌شود در حالی که از نظر فلسفه اسلام اینگونه نیست و افراد ابتدا در برابر خداوند و سپس در برابر جامعه متعهد هستند و منشأ همه حقوق خداست.

نوروزی با تأکید بر اینکه فلسفه حقوق شهروندی در حکومت دینی با حکومت سکولار متفاوت است، گفت: هر کس تحت تابعیت یک حکومت باشد حقوق و تکالیفی را برعهده دارد و حکومت نیز در مقابل تکالیفی را در قبال شهروندان دارد که این موضوع حقوق شهروندی را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: اگر رابطه بین افراد در یک جامعه تحت نظارت حاکمیت باشد حقوق مدنی را تشکیل می‌دهد مثل معامله یا ازدواج و اگر در بحث رأی‌گیری باشد حقوق سیاسی مطرح می‌شود و فرد حق دارد با رأی در نظام سیاسی تأثیرگذار باشد.

نوروزی گفت: حقوقی که در قانون اساسی در نظر گرفته شده از اصول 19 به بعد جزو حقوق شهروندی است همچون حق دادخواهی، حریم خصوصی، اصل برائت بنابراین از منظر حقوق بشری، حقوق شهروندی اجرای حقوق بشر در محیط ملی است.

پلیس نمی‌تواند با هنجارهایی که درونی نشده برخورد کند

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی معتقد است در بحث حقوق شهروندی همه ارگان‌ها مسئول هستند، گفت: ناجا حق دارد، در جامعه‌شناسی نظریه کنترل اجتماعی مطرح است و پذیرش هنجار در این نظریه دو بعد دارد که یکی از آنها کنترل درونی است.

معاون اطلاع رسانی کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: به این معنا که انسان‌ها اول خود هنجارها را قبول می‌کنند و بعد که عده‌ای ناقض هنجار شوند کنترل بیرونی یعنی پلیس می‌تواند وارد شود اما اگر هنجاری باشد که مردم آن را درونی نکرده باشند و یا ناقص پذیرفته باشند کسی نمی‌تواند با آن مقابله درستی کند.

وی در مثال این موضوع گفت: اگر به پدری بگویند فرزندت سرقت کرده ناراحت می‌شود چون به صورت درونی پذیرفته که سرقت کار بدی است اما اگر بگویند فرزندت ماهواره نگاه می‌کند ناراحت نمی‌شود چون این هنجار برای او درونی نشده است بنابراین پلیس با هنجارهایی که درونی نشده نمی‌تواند مبارزه کند.

نوروزی با اشاره به اینکه هنجارها ابتدا در خانواده درونی می‌شود، گفت: نقص خانواده موجب می‌شود هنجارها درونی نشوند و کنترل بیرونی هم مؤثر واقع نشود.

وی با تأکید بر اینکه قبل از خانواده نظام آموزشی و بعد از آن نظام ترویجی و تبلیغی مؤثر است، گفت: هنجاری که ما از آن حرف می‌زنیم واقعا باید قابلیت درونی کردن داشته باشد برای مثال وقتی شما امتحان آئین‌نامه می‌دهید تأکید شده که از چراغ قرمز نباید عبور کنید اما چون این موضوع را درونی نکرده‌اید نیمه شب که چراغ قرمز است از آن عبور می‌کنید اما هیچ وقت نماز سه رکعتی را 4 رکعتی نمی‌خوانید.

وی تصریح کرد: وقتی در مورد تهاجم فرهنگی حرف می‌زنیم این تهاجم واقعی است چون نسل سوم این هنجارها را قبول نکرده و ما می‌خواهیم به زور هنجارها را کنترل کنیم.
افزایش آمار طلاق نشان دهنده افزایش ناهنجاری در جامعه است
نوروزی در ادامه با اشاره به افزایش آمار طلاق در کشور گفت: این افزایش ناهنجاری عمده را در جامعه نشان می‌دهد و دلیل آن جابجایی نقش زنان در کشور ماست چیزی که غرب هم آن را تجربه کرده است.

معاون اطلاع رسانی کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: در فرآیند توسعه اقتصادی و صنعتی غرب خانواده‌ها تخریب شدند و ما هم مسیری را طی می‌کنیم که غرب طی کرده و این اشتباه است. اینکه می‌گوییم زنانی که وارد بازار کار می‌شوند نباید نقش خود را فراموش کنند به این معنی نیست که نباید کار کنند بلکه به این معنی است که نباید هویت‌شان تغییر کند در حالی که در غرب هویت زنان تغییر کرده و تبدیل به یک کالای مصرفی شده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به مسئله ازدواج گفت: در دهه‌های گذشته سن ازدواج پسران 17 یا 18 سال بود و دختران هم بین  13 یا 14 سالگی ازدواج می‌کردند، اینها در واقع بچه بودند و با هم رشد می‌کردند، در واقع ازدواج‌ها در سن نوجوانی رخ می‌داد.

نوروزی خاطر نشان کرد: در زمان نوجوانی شخصیت انسان‌ها در حال شکل‌گیری است و زمانی که نوجوانان یا جوانان کم سن و سال با یکدیگر ازدواج می‌کردند شخصیت‌شان با هم شکل می‌گرفت در حالی که الان سن ازدواج بالا رفته و شخصیت افراد شکل گرفته و نمی‌توان آن را تغییر داد.

وی افزود: متأسفانه قبح طلاق در کشور از بین رفته و امری عادی تلقی می‌شود، بدترین حلال شرعی که وجود دارد طلاق است و متأسفانه رواج زیادی پیدا کرده و اینها خطرات جدی است که ما به آنها توجه زیادی نداریم.

نوروزی در پایان گفت: وقتی سبک زندگی عوض شود هنجارها هم تغییر می‌کند در حالی که توسعه به معنی تغییر سبک زندگی و هنجار نیست، ژاپن کشوری صاحب فناوری است در حالی که ساختار سنتی جامعه خود را حفظ کرده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها