امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94712
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «قادر ملک‌اف» مدیر مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» با انتشار مقاله‌ای در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «قادر ملک‌اف» مدیر مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» با انتشار مقاله‌ای در پایگاه خبری «islamsng» به بررسی فرآیند اعزام داوطلبان قرقیزستان به حج و مشکلات و مسائل پیرامون آن پرداخته است.

کارشناس علوم دینی قرقیز در این رابطه هشدار می‌دهد که اگر در فرآیند اعزام به حج در سال جاری در این کشور رسوایی‌ به وجود آید، آنگاه چهره روحانیت رسمی مخدوش می‌شود و در کنار آن برنامه‌های‌ دولتی در جهت حمایت از مذهب حنفی نیز نابود خواهد شد که این امر باعث عدم‌ تمرکز در مدیریت روحانیت رسمی و ترویج فرقه‌های غیررسمی در قرقیزستان می‌شود.

وی می‌افزاید: مبادی ذیربط قرقیزستان باید فرآیند اعزام به حج را نه به خاطر حفظ شأن خود بلکه برای تقویت جایگاه اسلام راستین و کشور به طور شفاف برگزار کنند زیرا این مسئله بر روی اعتبار روحانیت تأثیر زیادی می‌گذارد.

به نظر وی اداره‌ روحانیت مسلمانان قرقیزستان برای برگزاری اصلاحات در آموزش‌های دینی و تقویت مدیریت توسط کارکنان صالح فرصت اندکی دارند و به عبارتی اداره مذکور باید مسئله اعزام به حج را به طور شفاف پیگیری و تأمین کند و اجازه ندهد در این مسئله قصوری صورت بگیرد.

به باور اسلام‌شناس قرقیز، اداره‌ روحانیت قرقیزستان فعلا این کار را خوب انجام می‌دهد اما آنها باید به نظرات «باکیت نوردین‌اف» (رئیس اداره روحانیت مسلمانان قرقیزستان) توجه کنند و نکات اعلام شده را بررسی و بر روی آن کار کنند.

ملک‌اف ادامه می‌دهد: این اداره باید در فرآیند اعزام به حج در سال جاری از سیستمی که توسط مفتی سابق «چوبک حاجی جلیل‌اف» طراحی شده بود، استفاده ‌کند و همچنین بر روی تکمیل آن نیز تمرکز داشته باشد.

وی تصریح می‌کند: در این زمینه باید 2 نکته را مدنظر داشت: یکی وجود افرادی مطمئن به عنوان رؤسای گروه زائران و نکته دیگر افرادی که مسائل مالی را کنترل کنند.

به باور این تحلیلگر بر روی این مسائل همیشه باید کنترل داشت و در این راستا باید شورای نظارت عمومی متشکل از مسلمان‌های فعال تشکیل شود که برای انجام بازرسی‌ها و اعلام نتایج آن از صلاحیت برخوردار باشند.

رئیس مرکز تحلیلی دین، حقوق و سیاست عنوان می‌کند: امیدواریم که علیرغم برخی از مشکلات، حج امسال نسبت به حج‌ سال‌های گذشته بهتر و شفاف‌تر برگزار شود ضمن آنکه خطا‌های فنی همیشه وجود دارد اما بر روی رفع نواقص سیستم باید خوب کار کرد.

وی می‌افزاید: اصلاحاتی که امروزه در اداره روحانیت مسلمانان قرقیزستان انجام می‌شود بر منشور، ساختار و مدیریت آن تأثیر گذاشته اما متأسفانه بر مسئله حج اثری نداشته است و در عین حال برطبق سیستم پیشنهادی حج باید زیر نظر شورای علما باشد.

علاوه بر این، وجود یک سازمان برای نظارت مالی که شفافیت مسئله حج را تأمین کند، ضروری است.

ملک‌اف تصریح می‌کند: ما همچنین پیشنهاد کرده بودیم یک پایگاه داده‌ها تشکیل شود تا نام‌ کسانی که مایل هستند به حج بروند و کسانی که حج را یک یا 2 بار انجام داده‌اند در آن قید شود.

بخصوص کسانی که حج را چندین بار انجام داده‌اند، باید در نوبت باشند و برای آن‌ها حداکثر تا مدت پنج سال محدودیت اعزام به حج اعمال شود ضمن آنکه وجود ثروتمندانی که حج را به عنوان سفر توریستی انجام می‌دهند نیز مسئله‌ای آزاردهنده است.

رئیس مرکز تحلیلی دین، حقوق و سیاست ادامه می‌دهد: همچنین خوب است اگر سهمیه‌بندی اعزام به حج نه براساس تعداد جمیعت در استان‌ها بلکه براساس تعداد مسلمانانی که برای انجام حج متقاضی هستند، صورت گیرد.

به عنوان مثال، اگر جمیعت یک استان 100 هزار نفر باشد و تعداد متقاضیان حج در آن فقط 50 نفر است در مقایسه با استانی با جمیعت 50 هزار نفری و با تعداد یک هزار متقاضی، نباید سهمیه‌ای یکسان داشته باشند.

وی در پایان تصریح می‌کند: مسؤلان باید امکان جمع‌آوری و ارسال درخواست‌های حجاج را داشته باشند ضمن اینکه در حال حاضر روش‌های بسیاری برای تأمین حداکثر شفافیت پیرامون مسئله حج در قرقیزستان وجود دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار