امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94729
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
«طلال البرازی» استاندار حمص در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که بازسازی در سوریه به طور ...

«طلال البرازی» استاندار حمص در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که بازسازی در سوریه به طور عام و استان و شهر حمص به طور خاص به زودی آغاز خواهد شد.

البرازی با بیان اینکه کشورهایی که در طول این مدت حامی تروریسم در سوریه بوده‌اند، بهای این حمایت‌های خود را پرداخت خواهند کرد، از فراهم شدن تمام امکانات برای آغاز بازسازی حمص خبر داد.

وی در خصوص روند آشتی ملی در این استان نیز گفت: تلاش‌ها در این امر برای تضمین بازگشت زندگی عادی به مناطق مختلف استان همچنان ادامه دارد و در این میان اگر پیروزی‌ها و موفقیت‌های ارتش سوریه نبود، بی‌شک ما امکان هیچ‌گونه اقدامی را نداشتیم.

استاندار حمص تاکید کرد که پیشرفت روند آشتی ملی و فراهم شدن امکان مجدد زندگی مسالمت آمیز در مناطق مختلف استان مدیون پیروزی‌های ارتش سوریه است که امنیت و استقرار را به بخش اعظم مناطق باز گردانده است.

آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگوست

فارس: از شهر حمص بود که بزرگ‌ترین عملیات آشتی ملی و مصالحه در سوریه آغاز شد، چرا بر این شهر که گروه‌های مسلح آن را «پایتخت» به اصطلاح «انقلاب» خود می‌نامیدند، این روند آغاز شد؟

البرازی: در واقع تفاوتی میان این استان یا این شهر با استان‌ها و شهرهای دیگر سوریه وجود ندارد، اما اینکه چرا این شهر و استان برای این امر انتخاب شد، چون تعداد افراد فریب خورده در این منطقه بیش از مناطق دیگر به نظر می‌رسید، افزودن بر اینکه عملیات‌های ارتش سوریه در این استان که به آزادسازی مناطقی مانند القصیر و الحصن و مناطق دیگر استان منجر شد، زمینه را برای آغاز روند آشتی‌های ملی در بخش قدیمی شهر حمص فراهم کرد.

فارس: چگونه موفق شدید موانع موجود را از پیش رو بردارید؟

البرازی: آگاهی و بیداری اهالی استان کمک بسیار بزرگی به ما در این راه کرد. افزون بر آن باید از تلاش‌های دولت و مردم و همچنین کمک‌های بی‌دریغ وزارت آشتی ملی در سوریه نیز یاد کرد که موانع بسیاری را از پیش روی آشتی‌های ملی برداشت.

فارس: در حمص قدیم خانواده‌های بسیاری خروج از این شهر را طی عملیات آشتی ملی رد کردند، با آنها چگونه تعامل شد؟

البرازی: در عمل خانواده‌های انگشت شماری در این مناطق باقی ماندند و ما تمام تلاش خود را به کار بردیم تا آنها را قانع کنیم تا از این مناطق خارج شوند، با این حال آنها اصرار بر ماندن داشتند که یکی از دلایل آن داشتن افرادی از خانواده و بستگان در اسارت گروه‌های مسلح بود که به هیچ طریق راضی به ترک محل سکونت خود نشدند.

فارس: گفته شده که طرح‌ها و برنامه‌های بازسازی سوریه از حمص آغاز خواهد شد، تا چه اندازه این گفته را تایید می‌کنید؟

البرازی: طرح‌ها و برنامه‌های بازسازی سوریه به زودی در سوریه آغاز خواهد شد و بدانید تمام طرف‌هایی که تاکنون از گروه‌های مسلح حمایت کرده‌ و موجبات ویرانی و تخریب سوریه شده‌اند، بهای این اقدامات خود را پرداخت خواهند کرد. اما در خصوص بازسازی حمص باید گفت که ساختارهای زیربنایی این شهر نیازمند بازسازی و تعمیر و ترمیم اساسی است و در این خصوص نقشه‌ها و برنامه‌های لازم ریخته شده و آنچه تاکنون در حمص قدیم دست به آن زده‌ایم، اقدامات فوری و بسیار ضروری برای فراهم کردن زمینه ارائه خدمات هرچه بیشتر به اهالی است، اما از هیچ اقدامی برای بازسازی کامل شهر و استان حمص دریغ نخواهیم کرد.

فارس: وضعیت آشتی ملی در استان الوعر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

البرازی: توافقاتی بین کمیته‌های آشتی ملی و گروه‌های مسلح حاصل شده که به موجب آن در کوی الوعر آتش بس در ماه مبارک رمضان برقرار شود و درحالی که طی همین مدت گفت‌وگوهای لازم برای امضای توافقنامه آشتی ملی انجام خواهد شد تا در پایان ماه رمضان گروه‌های مسلح از این کوی به طور کامل خارج شوند.

فارس: اخباری وجود دارد، مبنی بر اینکه اختلافاتی وجود دارد که ممکن است، به شکست مذاکرات در کوی الوعر منتهی شود، تا چه اندازه این اخبار را تایید می‌کنید؟

البرازی: این اخبار هیچ پایه و اساسی ندارد، مذاکرات آشتی ملی در فضایی بسیار مثبت در حال انجام است و آنچه این فضا را مثبت‌تر می‌کند، تسامح و از خودگذشتگی‌های بزرگی است که اهالی استان در حق یکدیگر انجام می‌دهند و این کمک بزرگی به پیشبرد مصالحه‌ها در مناطق مختلف استان کرده است. در خصوص الوعر هم باید گفت که تاکنون گام‌های مثبتی در این راه برداشته شده که نتایج آن ظرف روزهای آینده آشکار خواهد شد.

فارس: عملیات ارتش سوریه در استان را چگونه ارزیابی می‌کنید و اینکه این عملیات‌ها چه تاثیری بر روند آشتی‌های ملی در این منطقه داشته‌اند؟

البرازی: بدون تردید اگر پیروزی‌ها وموفقیت‌های ارتش سوریه نبود، امکان تحقق هیچ یک از این مصالحه‌ها را نداشتیم، به همین دلیل باید گفت که ارتش نقش بسزایی در بازگشت روند عادی زندگی به حمص داشته است.

فارس: پس از 4 سال جنگ علیه سوریه، افق‌های پیش روی کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

البرازی: ملت سوریه طی ایستادگی و مقاومت خود در این مدت ثابت کرد که از قدرتمندترین کشورهای جهان است، این ملت در تمام مراحل بحران در کنار ارتش و رهبران خود ایستاد و از آنها حمایت کرد و تنها راه حل موجود در این راه راه حلی سوری – سوری است که ثمره و نتیجه تلاش‌های خود سوری‌ها باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار