امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94761
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی در 18 تیر سال جاری به مناسبت گرامیداشت روز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی در 18 تیر سال جاری به مناسبت گرامیداشت روز ادبیات کودک و نوجوان، برنامه‌های متنوعی را در زادگاه مرحوم مهدی آذریزدی در استان یزد برگزار خواهد کرد.

در روز ادبیات کودک و نوجوان «دفتر بازنویسی و بازآفرینی از متون کهن ادب فارسی و قصه‌های شفاهی» در دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی آغاز به کار می‌کند.

این بنیاد در روز 18 تیر سال 93 از ساعت 9 صبح با مسئولان و مقامات استان یزد و اهالی فرهنگ و ادب و تعدادی از مهد کودک‌ها و کودکان و نوجوانان در آرامگاه «خرمشاه» محل دفن مرحوم آذریزدی حضور به عمل آورده و دسته گلی نثار روح آن مرحوم خواهد شد.

در همان روز، «دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی» با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رأس ساعت 10 صبح مراسم بزرگداشت «مرحوم آذریزدی» را در زادگاه این نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان برپا می‌کند، همچنین این مراسم، معرفی و مروری بر زندگی و آثار مرحوم آذریزدی و نقش او در گسترش فرهنگ بازنویسی از متون کهن ادب فارسی، خواهد بود.

در همان مراسم، طرحی با عنوان «برایم قصه بگو» اجرایی خواهد شد که این طرح فراخوانی از خانواده‌های جوان است تا از طریق دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی، در کارگاه‌های قصه‌گویی شرکت کنند و برای انتخاب قصه مشورت بگیرند و در نهایت از این بنیاد در قصه‌گویی خانوادگی دعوت و پشتیبانی می‌شوند.

به مناسبت روز برزگداشت مرحوم مهدی آذریزدی که به نام روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری شده است، از کتابی با عنوان «نشک خروسی» که توسط «اسدالله شکرانه» بازآفرینی شده است و مضمون آن هم قصه‌های دیگر از آذریزدی به گویش یزدی همراه با لوح فشرده است از سوی انتشارات «آرتا کاوا» منتشر خواهد شد.

به گفته اسدالله شکرانه، مسئول دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی، به مناسبت روز گرامیداشت ادبیات کودک و نوجوان، در سطح کشوری این انتظار می‌رود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و دست‌اندرکاران ادبیات کودک و نوجوان برنامه‌هایی را چه به صورت مقاله، پیام و راهکارهای دیگر داشته و اجرایی کنند. حتی بهتر است فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مناسبت این روز، بیانیه‌ای را صادر کند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها