امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۷:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94774
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در برنامه این هفته ثریا در ادامه برنامه هفته گذشته قسمت دوم برنامه جهاد سازندگی با محوریت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در برنامه این هفته ثریا در ادامه برنامه هفته گذشته قسمت دوم برنامه جهاد سازندگی با محوریت مدیریت جهادی با حضور محمد حیدری دلگرم و آقای روح الله ایزدخواه به روی آنتن رفت.

جهاد برای همه فعالیت‌ها برنامه ریزی داشت

در ابتدای برنامه محمد حیدری دلگرم با نمایش چند تصویر از فعالیت های جهادی در رابطه با نحوه شکل گیری جهاد سازندگی گفت: در جهاد سازندگی آحاد مردم و حتی برخی از مسئولین در جهاد شرکت می‌کردند، می‌توان گفت هم افراد شهری و هم افراد روستایی در این نهضت حضور موثر داشتند و همه به دنبال اهداف جمعی بودند نه به دنبال اهداف شخصی.

وی افزود: جهاد برای همه فعالیت‌ها برنامه ریزی داشت؛ از آموزش‌های اعتقادی گرفته تا آموزش در راستای استفاده از تراکتور، آموزش خیاطی و قالیبافی برای خواهران روستایی و از این قبیل.

در ادامه سخنان مهندس دلگرم آماری از عملکرد جهاد سازندگی نمایش داده شد که نشانگر این بود که مثلا در راههای شوسه قبل از جهاد سازندگی 8هزار کیلومتر و بعد از آمدن جهاد 80 هزار کیلومتر راهسازی شده است. همچنین در حوزه آبرسانی و برق رسانی نیز قبل و بعد از فعالیت جهاد آمارهایی نشان داده شد که بطور خیره کننده ای رشد داشته است.

جهاد رفت با مردم کار کند، نرفت برای مردم کار کند

در ادامه برنامه مهندس روح الله ایزدخواه از پژوهشگران حوزه مدیریت جهادی در رابطه با مقایسه ویژگیهای مدل جهاد و مدل های ارائه شده کنونی برای توسعه گفت: بعنوان مقدمه باید بگویم که ما در یک سربالایی تندی قرار داریم که در حال رسیدن به پیشرفت هستیم و میخواهیم بگوییم جهاد هنوز زنده است، اما باید جهاد و ابعاد آن را به خوبی شناخت.

وی اظهار داشت: جهاد به یکباره در دوران سازندگی دچار انحلال نشد بلکه در سه مقطع سه ضربه کاری به جهاد سازندگی زدند تا توانستند جهاد را جمع کنند؛ اولین کار این بود که در دوران نخست وزیری آقای موسوی جهاد سازندگی وزارت‌خانه شد، دومین اقدام این بود که بخش هایی از جهاد که مهندسی می‌کرد جمع شد، مثلا فعالیتی مانند جاده دزلی که دو هفته ای در منطقه ای کوهستانی ساخته شد باید بعد از جنگ هم  ادامه پیدا میکرد و چنین فعالیت هایی گسترده میشد ولی نشد و در نهایت سومین ضربه ادغام جهاد با کشاورزی بود که شهید بهشتی هم پیش بینی کرده بود و گفت "نگذارید شما را به کشاورزی محدود کنند و با کشاورزی اشتباه بگیرند".

ایزدخواه ضمن بیان اینکه ما در هر عرصه ای با الگوی جهادی پیشرفت کردیم گفت: جهاد رفت با مردم کار کند، نرفت برای مردم کار کند؛ این ویژگی جهاد بود؛ ویژگی دیگر جهاد، تخصص جهاد بود چراکه همه افراد در جهاد با توجه به تخصصی که داشتند فعالیت میکردند اما بعد از جنگ به اسم تخصص این افراد را کنار زدند و گفتند مهندسین از غرب می‌آیند و مهندسی را به دست میگیرند.

جهاد به همه مردم بها می‌داد

حیدری دلگرم در رابط با محقق شدن ویژگی های جهاد گفت: ظرفیت جهاد این وظیفه را به گونه ای ساماندهی کرد که به همه مردم بها داد؛ در جهاد منظور از جوان و بشاشیت مردمی بود که فکر جوان داشتند نه صرفا جوان 20 ساله.

وی با یادآوری خاطره ای که بیانگر اخلاص مردم در زمان جهاد بود و گفت: کار جهادی و نیت های خالص عنایات و برکات الهی را همیشه همراه خودش داشته است و این ها باعث میشد که جهاد از ویژگی های دولتی جدا شود.

نیروهای داوطلب جهاد افرادی هستند مانند شهید شهریاری

ایزدخواه در ادامه به تبیین آن سه ضربه‌ای که به ساختار جهاد وارد شد، پرداخت و گفت: ضربه اول باعث شد نیروی جهادی داوطلب بخاطر پیش آمدن مباحثی چون گزینش و حقوق انگیزه خودش را از دست داد؛ وقتی نهادی مردمی با مردم اداره میشود چرا باید اداری شود؟ مثال بارز این امر عزاداری ماه محرم است که مردم قرن‌ها است بدون کوچکترین دخالت دولت آن را اداره میکنند.

وی خاطر نشان کرد: ضربه دوم باعث شد سازمان جهادی از هم بپاشد؛ سازمان جهادی، 150 مرکز داشت که این سازمان دهی و عرصه از بین رفت و اما ضربه سوم هم  ماجرا را تمام کرد که باید از آن بگذریم!

ایزدخواه افزود: امروز قطعا زمینه فراهم تر از آن روز است و اگر در سال58 نیروهای داوطلب جهادی با مدرک دیپلم بودند اکنون نیروهای داوطلب در حد دکترا هستند و افرادی هستند مانند شهید شهریاری.

در مدیریت غیر جهادی مردم فقط در انتخابات شرکت می‌کنند

وی همچنین به مقایسه مدیریت جهادی و غیر جهادی پرداخت و گفت: در مدیریت غیر جهادی اصالت با ریاست است و در مدیریت جهادی اصالت با مسئولیت است، در مدیریت غیر جهادی مردم می‌نشینند و می‌بینند و فقط در انتخابات شرکت می‌کنند اما در مدیریت جهادی مردم در امور شرکت می‌کنند، مدیریت غیر جهادی افتتاحی و مدیریت جهادی اختتامی است و گزارش می‌دهد که چه کاری انجام داده است، در مدیریت غیر جهادی اصالت با امکانات است و دیگری اصالت بر تصمیم است و مردم متکی به عزم جمعی هستند نه امکانات، در مدیریت غیر جهادی انگیزش پورسانتی است و مدیریت جهادی انگیزش خدایی است و همه برای خدا کار میکنند. ایزدخواه ادامه داد:در مدیریت جهادی اصالت با دستور است که حرف رییس است اما در مدیریت جهادی اصالت با مشورت است و در نهایت در میریت غیرجهادی برنامه ریزی چون شتاب زده است آینده سوز است چراکه تخصصی نیست اما در مدیریت جهادی آینده نگر است و مردمان روستایی، مهندسین، اساتید و دانشجویان بومی در نظر گرفته می‌شوند.

روح الله ایزدخواه اظهار داشت: امروز ما پروژه ها را درمناطق پرتاب می‌کنیم و اصلا با مردم منطقه صحبت نمی‌شود و مردم فقط تماشا می‌کنند که چه اتفاقی می افتد.

وی تاکید کرد: باید با این انبوه نیروی تحصیلکرده که در کشور حضور دارند وارد کار جهادی شویم و دولت باید این افراد را ببیند.

روشنفکرهای بیمار جهاد را کنار زدند

محمد حیدری دلگرم در پایان خاطر نشان کرد: اولین چیزی که در جهاد مهم است، فرهنگ است و فرهنگ جهاد مهمتر از مدیریت جهاداست؛ جناح‌های چپ و راست آمدند و فرهنگ جهاد را گرفتند و بعد شجاعت را گرفتند.

وی در رابطه با تشریح دلایل وضعیت کنونی جهاد گفت: باید اینگونه گفت که روشنفکرهای بیمار آمدند، آرام آرام مجلس را گرفتند و جهاد را کنار زدند تا به وضعیت امروز دچار شویم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها