امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۶:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94777
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شب گذشته در موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی و علمی ندا سلسله نشست‌های روز جهانی قدس با حضور رضا اسماعیلی شاعر و ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شب گذشته در موسسه تحقیقات و پژوهش‌های سیاسی و علمی ندا سلسله نشست‌های روز جهانی قدس با حضور رضا اسماعیلی شاعر و ابوالفضل صالحی‌نیا مدیرکل آفریقا و عربی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

* اسماعیلی: در بحث فلسطین و قدس خلاهایی در عرصه فرهنگ و ادبیات داریم

رضا اسماعیلی که با چندین رباعی درباره قدس به این نشست آمده بود با اشاره به دو سفر خود به سوریه و لبنان گفت: احساس می‌کنم در بحث فلسطین و قدس خلاهایی در عرصه فرهنگ و ادبیات داریم.

وی افزود: در این سفرها با شاعران عرب که دیدار داشتیم شاهد بودیم که آنها عطش زیادی برای مطالعه و آشنایی و تعامل با نویسندگان و ادبیات انقلاب اسلامی دارند و شاکی بودند که چرا تیم‌های فرهنگی کمی به سوریه و لبنان و فلسطین اعزام می‌شوند.

اسماعیلی به کمبود در طرف مقابل در ایران نیز اشاره کرد و ادامه داد: باید زمینه سفرهای فرهنگی فراهم شود تا قلم‌زنی اصحاب فرهنگ و هنر بر اساس توهم نباشد؛ برای نمونه برخی از دوستان فکر می‌کردند اردوگاه آوارگان فلسطینی مجموعه‌ای از چادرهاست اما بازدید آنها از اردوگاه‌ها ذهنیت آنها را عوض کرد و واقع‌نگاری ثمره این سفر بود.

وی همچنین از چاپ قریب‌الوقوع کتاب شعر «قدس ما را آزاد خواهد کرد» خبر داد و گفت: قدس تنها یک آرمان دینی نیست بلکه آرمانی انسانی است و هر که کرامت انسانی برایش ارزش دارد حاضر است برای آن قلم بزند.

* صالحی‌نیا: فعالیت رایزنی‌های فرهنگی درباره روز قدس به سطح روابط سیاسی فرهنگی بستگی دارد

در ادامه این نشست مدیرکل آفریقا و عربی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی ضمن معرفی این سازمان و نحوه شکل‌گیری و وضعیت فعالیت‌های آن گفت: فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی   از طریق بیش از 70 نمایندگی فرهنگی  تحت عناوین عمومی از جمله فعالیت های آموزشی، انتشاراتی و تبادل و ارتباطات صورت می‌گیرد.

وی مسئله قدس را یکی از عناوین ثابت کاری در همه عرصه‌ها عنوان کرد و افزود: رایزنی‌ها هر ساله چه در روز قدس و چه در طول سال با استفاده از فرصت های مختلف فعالیت برای مسئله فلسطین و قدس فعالیت انجام می‌دهند.

صالحی‌نیا به فعالیت‌ها برای روز قدس در رایزنی‌ها اشاره کرد و گفت: برخی رایزنی‌ها میزگرد علمی، همایش، کنفرانس، جشنواره و یا انتشار کتاب، بروشور و انجام می‌دهند و یا چهره‌های سرشناس محل مأموریت را تشویق می‌کنند که مقالاتی را در این باره منتشر کنند و یا مواضع مقامات رسمی کشور را ترجمه و منتشر می‌نمایند.

وی افزود: در صورت امکان نیز تظاهرات، راهیپمایی و یا تجمعاتی در مکان‌هایی صورت می‌گیرد که همه این فعالیت‌ها به سطح روابط سیاسی فرهنگی دو کشور و شرایط روز بستگی دارد.

این کارشناس دیپلماسی فرهنگی در ادامه سخنان خود به مبحث «جهانی کردن روز قدس» اشاره کرد و تاکید کرد: از بیش از 30 سال پیش که روز قدس توسط امام خمینی(ره) اعلام شد تاکنون تحولات گسترده‌ای در عرصه  فن آوری ارتباطات و رسانه های جمعی رخ داده و از این بابت هم وضعیت ما بهتر شده و هم تهدیداتی برای ما به‌وجود آمده است.

وی با بیان اینکه تهدیدها در این عرصه موثرتر بوده، افزود: از لحاظ امکانات رسانه‌ای ما در ضعف قرار داریم و در جبهه مقابل که جبهه صهیونیستی است بیشترین و اساسی‌ترین امپراتوری های رسانه‌ای در اختیار آنان قرار دارد.

صالحی‌نیا یکی از این تهدیدها را تلاش رسانه‌های غربی و عربی برای ایرانی جلوه‌دادن روز قدس عنوان کرد و گفت: ما نتوانستیم علیرغم همه تلاش‌ها این انگ نادرست رسانه‌ای را برداریم در حالی که تمام تلاش‌ها بر این محور بوده که خطاب روز قدس متوجه نه تنها مسلمانان بلکه آزادی‌خواهان جهان است.

وی افزود: همکاران من در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مسئله فلسطین و روز قدس را مسئله‌ای انسانی مطرح کرده‌اند که ربطی به نژاد، ملیت و دین خاصی ندارد و با فعالیت‌های متنوعی که داشته‌اند وضعیت رضایت‌بخش بوده اما نیازمند بهتر شدن است.

* صالحی‌نیا: دیپلماسی فرهنگی پیچیده‌تر از دیپلماسی سیاسی است

وابسته فرهنگی سابق ایران در سوریه و لبنان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی پیچیده‌تر از دیپلماسی سیاسی است، تصریح کرد: شما در دیپلماسی رسمی با موضع روشن دولت‌ها مواجهید که اگرچه موضع آنها در تضاد کامل با شما باشد با گفت‌وگو می‌توانید به نتایجی برسید همانگونه که امروز در موضوع هسته‌ای رخ داده است اما دیپلماسی فرهنگی دارای مخاطب متنوع و متعدد است.

وی با اشاره به طیف وسیع  مخاطبان  اعم از علمای دینی، نخبگان دانشگاهی، هنرمندان و عامه مردم در دیپلماسی فرهنگی، افزود: برای روز قدس هم همین پیچیدگی وجود دارد و جهانی کردن آن همه این پیچیدگی‌ها را در کنار هم دارد لذا یکی از راهکارهای  بهبود وضعیت برگزاری مراسم روز قدس  ؛ واگذاری آن به  تشکل های مردم نهاد است  و البته پول و امکانات نیز باید فراهم باشد که اگرچه نکته اساسی‌ نیست اما به هرحال اهمیت دارد و ما در این جنبه نیز ضعف داریم.

صالحی‌نیا در ادامه در پاسخ به سوالی درباره امکان برگزاری خوب روز قدس سال جاری در منطقه به حوادث در فلسطین اشاره کرد و گفت: منطقه و کشورهای عربی اصلا در شرایط خوبی نیستند و متاسفانه اتفاقاتی که در عراق و با پیش‌روی داعش رخ داده است حوادث اخیر در فلسطین را حتی در رسانه‌ها تحت‌الشعاع قرار داده به‌گونه‌ای که حزب‌الله بیانیه داد و گفت مواظب باشید فلسطین از یاد نرود.

وی همچنین در پی طرح انتقادی مبنی بر عدم استفاده از هنرمندان داخلی و سازمان های مردم نهاد داخلی آنها را وارد دانست و گفت: باید در این راستا تلاش بیشتری انجام دهیم.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار