امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۲۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94852
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۲
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در جوابیه شرکت سایپا به این نکته اشاره شده که خودروهای هندی مطرح در ...

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در جوابیه شرکت سایپا به این نکته اشاره شده که خودروهای هندی مطرح در گزارش فارس حتی ابتدایی ترین امکانات یک خودرو را ندارند و این سوال مطرح می شود که آیا خودروساز معتبری همچون جی ام سی (شورلت)، هیوندایی، سوزوکی،  فورد و ..... که به عنوان قدیمی ترین برندهای خودروسازی در این عرصه فعالیت می کنند و نمونه خودروهای مقایسه شده نیز ساخت همین شرکت ها هستند امکانات اولیه ای مانند کولر و شیشه بالابر برقی و مه شکن و حتی پخش کننده سی دی را که سایپا به عنوان نقطه قوت محصولات خود از آن یاد می کند را ندارند.

در بخش دیگری از جوابیه شرکت سایپا رقم 24 میلیون تومان قیمت بازار خودروی پراید به عنوان اشتباه گزارش عنوان شده است، در حالی که معیار میزان پولی است که مردم برای خرید خودرو در بازار آزاد از جیب خود می پردازند و نه رقمی که روی کاغذ از سوی خودروساز اعلام می شود.

مقایسه قیمت‌ها هیچ ارتباطی با مشخصات درون خودروها نداشته و در گزارش مذکور تنها قیمت خودروها بدون در نظر گرفتن مشخصات فنی صورت گرفته است و تلاش شده است تا تنوع قیمتی موجود در بازار هند در مقایسه با بازار خودوری ایران به مخاطبان ارائه شود.

بر اساس این گزارش بسیاری از تجهیزات موجود در خودروی پراید 111 ذکر شده در جوابیه سایپا مانند سیستم پخش سی دی، کولر و شیشه بالا بر برقی در خودروهای موجود در پایین ترین سطوح استاندارد اروپا نیز وجود دارند و دیگر نمی توان از این تجهیزات به عنوان آپشن خودرو نام برد.

نکته قابل تأمل در این زمینه استناد به استفاده از تجهیزاتی مانند کولر، مه شکن، شیشه بالابرقی و پخش کننده سی دی برای اثبات کیفیت برتر خودروی پراید در مقایسه با خودروهای موجود در بازار هند است که همین امر نشان از بی اطلاعی نگارنده جوابیه از شاخص های جهانی کیفیت خودرو است.

در بخش دیگری از جوابیه مطرح شده که بالغ بر 6 میلیون تومان از هزینه دریافتی از مردم به مواردی همچون شماره گذاری، بیمه و ارزش افزوده و همچنین عوارض خودرو مربوط می شود که سهمی بیش از 30 درصدی از قیمت خودرو را به خود اختصاص می دهد و ربطی به خودروساز ندارد. اما با درنظر گرفتن سقف هزینه بیمه حدود 1 میلیون تومان برای خودروی پراید چگونه 5 میلیون تومان صرف عوارض، مالیات بر ارزش افزوده و شماره گذاری این خودرو می شود؟ ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که تمام هزینه های یاد شده اعم از مالیات و ... در هند نیز وجود دارد و این کشور از این قاعده‌ها مستثنی نیست.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد اختصاص ارز مبادله ای به تأمین قطعات خودرو از خارج است که در این گزارش مقایسه با ارز دلار آزاد صورت گرفته و فاصله قیمتی این دو ارز نیز باید مد نظر شرکت خودرو سازی قرار گیرد.

یکی از مهمترین مواردی که می توان به آن اشاره کرد آزاد بودن واردات خودرو در هند است که ارائه خودروی بی کیفیت و موفقیت فروش آن را در بازار این کشور غیر ممکن می سازد در حالی که بازار ایران همچنان با محدودیت های جدی در واردات خودرو و در نتیجه آزاد کردن بازار خودرو مواجه است.

بر اساس آخرین اظهارات، سخنگوی دولت نیز از افزایش قیمت دولت انتقاد کرده و اعلام کرده است: با توجه به اینکه صنعت خودرو از تحریم خارج شده و دولت برای تامین ارز مورد نیاز اجازه داده از ارز مبادله‌ای که قیمت ارزان‌تری دارد استفاده شود. انتظار این بود خودروسازان خبر افزایش کیفیت را به دولت بدهند.
 
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه شورای رقابت پیام دولت را دریافت کرده بود تصریح کرد: در جلسه امروز هم آقای روحانی مراسم تکدر خود را اعلام کرد و انتظار است شاهد بهبود وضعیت خودروها باشیم نه افزایش قیمت؛ از این‌رو بحث‌هایی صورت گرفت و قرار شد بررسی مجدد صورت گیرد تا از افزایش قیمت خودرو جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به وارد کردن خودروهای با کیفیت و ارزان خارجی یادآور شد: اینکه از یکسو واردات را منع و از سوی دیگر خودروسازها هر قیمتی را که بخواهند بر خودروها بگذارند پذیرفتنی نیست البته می‌دانیم که هزینه‌ها هم بالا است.

سجاد زمانی علیشاه

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها