امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94855
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۲
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بررسی تاثیر جلسات نیمه رمضان بر جریان شعر معاصر با عنوان «هفده ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بررسی تاثیر جلسات نیمه رمضان بر جریان شعر معاصر با عنوان «هفده دقیقه حرف حساب» با حضور ناصر فیض، اسماعیل امینی، محمدمهدی سیار و قادر طراوت‌پور در بنیاد شعر و ادبیات داستانی عصر امروز برگزار شد.

*ارتباط رهبر انقلاب با شعرا اصلا رابطه‌ای میان دربار و شعرا نیست

این جلسه که اولین جلسه بنیاد شعر و ادبیات داستانی بعد از تغییر و تحول در ساختار بود به موضوع شعر پرداخت که اسماعیل امینی منتقد و استاد دانشگاه در رابطه با جلسات شعر رهبر انقلاب گفت: ارتباط رهبر انقلاب با شعرا اصلا رابطه‌ای میان دربار و شعرا نیست اگر رهبر انقلاب در منصب کنونی هم نبودند به خاطر ارتباطی که با شعر دارند باز هم شعرا به این دیدار می‌رفتند. در ابتدا این جلسات به شکل محدود برگزار می‌شد و نهایتا 25 نفر از شعرا در آن شرکت می‌کردند ولی بعدها با توجه به تاثیری که این جلسه در شعر داشت تصمیم گرفته شد، که عمومی‌تر برگزار شود و در رسانه‌ها منعکس گردد. رهبری از دیرباز با شعرا در ارتباط بودند و زمان آن به قبل از پیروزی انقلاب باز می‌گردد.

*شعر انقلاب دنباله شعر فارسی است

وی افزود: شعر از میان سایر هنرها زبان رساتر و موثرتری در فرهنگ ملی ما داشته است. این موضوع حداقل در روزگار پس از اسلام موثرترین رسانه برای انتقال اندیشه و فرهنگ بوده و این تاثیر در عصر کنونی نیز جاری است. یک موضوعی که باب شده و آن را مخالفان و موافقان شعر انقلاب می‌گویند این است، اینطور به نظر می‌رسد که شعری که از آن به عنوان شعر انقلاب یاد می‌شود اندیشه و محتوای آن بعد از انقلاب زاییده شده ولی باید گفته شود که اشتباه می‌کنند. شعر انقلاب ادامه و دنباله شعر حافظ، بیدل، سعدی و ... است، اندیشه‌ای که در شعر انقلاب مطرح می‌شود ادامه اندیشه شعر فارسی از رودکی تا امروز است. این به آن معنا نیست که شعر انقلاب محتوای تازه‌ای در خود ندارد و این تصور اشتباهی بود.

امینی خاطر نشان کرد:‌ امروز انباشت تولیدات شعر و ادبیات انقلاب به اندازه‌ای است که دانشجویان رشته ادبیات فارسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی تمایل دارند که پژوهش‌هایی در مورد شعر انقلاب انجام دهند و این ابراز تمایل موجب گردید که دانشگاه این جریان را به رسمیت بشناسد.

*زبان فارسی یکی از ارکان اصلی هویت ایرانی است

وی ادامه داد: زبان فارسی یکی از ارکان اصلی هویت ایرانی است. بی‌اعتنایی به این زبان به ضرر وحدت ملی است و حیرت‌انگیز است که شعر درست و غلط برای کسی اهمیتی ندارد یعنی اگر در مجلسی یک نفر شعر غلطی بخواند هیچ‌کس اعتنایی به آن نخواهد کرد. سال گذشته در همین ماه مبارک از مقابل یک اداره عبور می‌کردم که متوجه بنری مرتبط با این ماه شدم که یک آیه قرآن را به اشتباه بر روی آن نوشته بودند. داخل آن اداره رفته و روابط عمومی آنجا را یافتم و گفتم این آیه اشتباه نوشته شده است. مسئول روابط عمومی آنجا گفت باشد مگر چه می‌شود؟ این نشان می‌دهد وقتی برای قرآن حساسیت و اعتنا نداریم برای شعر دیگر هیچ توجهی نخواهیم کرد.

*رهبری روی شعر حساسیت دارند

این استاد دانشگاه اشاره کرد: دیدار رهبر انقلاب با شعرا این برکت را دارد که اگر شعرا غلط‌ها و اشتباه‌های دستوری داشته باشند لااقل با اشتباهات خود آشنا می‌شوند. رهبری با تمام مشغولیت خود به شدت به این موضوع حساس هستند و وقت می‌گذارند و تنها کسی هستند که این توجه را نسبت به شعر و شعرا دارند.

*فیض: این جلسه با جلسات شعر دربار شاهان تفاوت دارد

ناصر فیض شاعر و طنزپرداز کشورمان گفت: مقایسه این جلسه با جلسات شعر دربار پادشاهان کار اشتباهی است، در دربار شاهان شعرا فقط برای مدح شاهان و حکام حضور می‌یافتند ولی در این جلسه اصلا این اتفاق نمی‌افتد. قضیه شعرخوانی طنز در محضر رهبر انقلاب با ابوالفضل زرویی نصرآباد آغاز شد همه این سوال را می‌پرسیدند که می‌شود در محضر رهبر انقلاب شعر طنز خواند که نصرآباد ابتداکننده به این اتفاق بود.

*این نشست یک نشست ادبی صرف است

وی افزود: این نشست یک نشست ادبی صرف است و با توجه به تمام تلاش‌هایی که نموده‌اند تا این دیدار را یک دیدار سیاسی جلوه دهند اما موفق نشده‌اند اگر کسی با یک نگاه انتقادی به این جلسه بیاید حتما بعد از جلسه نظرش عوض خواهد شد.

*میزبان این جلسه یک ادیب به تمام معنا است

شاعر کتاب فیض بوک گفت: میزبان این نشست یک ادیب به تمام معنا است، انسانی که به 3 زبان تسلط دارد و درک محضر وی جالب است. ایشان در جریان شعرخوانی یکی از شعرا که اسم یکی از کارگردان‌های کشورمان را برده بود با انتقاد از این موضوع که آن شخص در این جلسه حضور ندارد به اخلاق و شعر نیز توصیه نمودند. خواندن اشعار طنز در حضور رهبری موجب شد که برخی خط‌کش‌ها و خط قرمزها در این حوزه مشخص شود.

*حضرت آقا گفتند شعر دوم را بخوانید

فیض ادامه داد: این جلسات موجب شد که افراد با خط قرمزهای شعر آشنا شوند. تا قبل از این جلسات اگر درباره دست‌اندازها در خیابان‌های شهر تهران شعر می‌سرودی ممکن بود شهردار تهران بگوید چرا به مقدسات توهین کردی. تمام تلاش این جلسه این است که ویترینی از یک سال شعر کشور عرضه شود. تنوع اشعار خوانده شده در این جلسه نمایانگر فضای حاکم بر جلسه است. یکی از شعرا در این جلسه ابراز داشت دو شعر دارم که یکی مدح شما است که درجا حضرت آقا گفت: شعر دوم را بخوانید که شعر دوم آن شاعر انتقادی بود که باز حضرت آقا با چاشنی طنز فرمودند این شعر هم که درباره ما بود.

*شاعر جشنواره‌ای تربیت نکنیم

وی ادامه داد: تا قبل از این جلسات دفتر طنز حوزه هنری متولی نداشته است اما اکنون در کشور طنز جایگاه یافته و این از برکات استقبال حمایت رهبری از شعر طنز است. این جلسات به طنزپرداز هشدار داد که باید در شعر اخلاق را رعایت کرد. این یکی از بهترین اتفاقاتی است که برای شعر افتاده و این جلسه هیچ ارتباطی با جریان‌های سیاسی نداشته و شخصی آنجا میزبان است که در آن عرصه اهلیت دارد و صاحبنظر است. امیدوارم مسئولین با توجه به اتفاقات این جلسه از شعر کشور حمایت کنند. پایه و اساس طنز تضاد و تناقض در جامعه است و طنزپرداز آن را می‌بیند و تذکر می‌دهد. جریان شعر در کشور ایجاد شده و برگزاری جشنواره‌های شعر در نقاط مختلف کشور نشان این حرکت است فقط باید مراقب باشیم شاعر جشنواره‌ای تربیت نکنیم.

انتهای پیام/و

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها