امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94905
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار قضایی فارس به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله محمد محمدی گیلانی شامگاه سه‌شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران دارفانی را وداع ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله محمد محمدی گیلانی شامگاه سه‌شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران دارفانی را وداع گفت.

آیت‌الله محمدی گیلانی از پیشگامان انقلاب اسلامی و از یاران مبرز امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود که عمری را به مجاهدت و صبر سپری نمود و سرانجام در دهم ماه مبارک رمضان دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود شتافت.

وی از شاگردان برجسته امام راحل (قدس سره) و علامه طباطبایی(ره) و از پیشروان مبارزه علیه حکومت ستمشاهی در سال 1307 دیده به جان گشود.

این مرحوم پس از ورود به حوزه علمیه قم و سپری کردن مدارج عالی علمی و بهره‌گیری از محضر اساتید بزرگی نظیر آیات عظام بروجردی، امام خمینی، محقق داماد و علامه طباطبایی، به تدریس دروس حکمت و فلسفه و خارج فقه و اصول در آن حوزه پرداخت.

اعتماد و وثوق رهبر کبیر انقلاب اسلامی نسبت به ایشان به‌حدی بود که مسئولیت‌های خطیر و مهمی همچون ریاست دادگاه‌های انقلاب اسلامی مرکز، ریاست هیئت عفو امام، عضویت فقها و دبیری شورای نگهبان قانون اساسی، ریاست شورای مرکزی نمایندگان رهبری در دانشگاه‌ها، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را به ایشان محول نمودند. پس از ارتحال امام خمینی(ره) و در دوران رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان شخصیتی تأثیرگذار و مورد اعتماد مقام معظم رهبری به فعالیت‌های خود ادامه داد.

گیلانی 4 دوره به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شده و علاوه بر این عضویت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ریاست دیوان عالی کشور، عضویت شورای افتای مقام معظم رهبری از دیگر مسئولیت‌های این استاد اخلاق بوده است.

لازم به ذکر است که مسئولیت‌های اجرایی هرگز نتوانست مانعی در مقابل اشتغالات علمی آن عارف وارسته ایجاد نماید. تألیف و ترجمه بیش از 30 عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف فلسفی، عرفانی و فقهی و تربیت شاگردان مبرز در حوزه و دانشگاه که هرکدام از آنها در زمره برجسته‌ترین اندیشمندان کشور می‌باشند از جمله فعالیت‌های علمی آن استاد بزرگوار به شمار می‌رود.

آرا و نظرات قضایی آیت‌الله محمدی گیلانی از همان سال‌های اولیه انقلاب و تا به امروز به‌عنوان مرجعی برای قضات در دادگاه‌ها و همچنین مرجعی برای تدریس در دانشکده‌های حقوق بوده است.

حسن خلق، توجه ویژه ایشان به اجرای عدالت و پرهیز از تندروی‌ها در صدور احکام بخشی از صفاتی است که به‌گواه یاران و شاگردان و قضات از صفات بارز و ارزنده آن مرحوم در دوران خدمت در دستگاه قضایی بوده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها