امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94908
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خوزستان، سزارین، یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خوزستان، سزارین، یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌‌شود، در شرایط ویژه‌‌ای که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین که نوعی عمل جراحی است استفاده می‌شود تا زایمان میسر گردد.

از آنجا که زایمان به صورت سزارین با درد کمتری برای زن باردار همراه است، اینگونه زایمان بسیار شایع شده است و تعداد زیادی از زنان باردار مایل به استفاده از این روش هستند. متاسفانه یا خوشبختانه در کشور ما گرایش زیادی به تولد نوزاد به روش سزارین وجود دارد.

در سزارین با اینکه تاریخ دقیق زایمان مشخص می‌شود، ولی ممکن است، اشتباهی صورت گیرد و بچه نارس به دنیا بیاید. درد در زایمان طبیعی، بعد از آن، از بین می‌‌رود؛ به طوری که فاصله شروع زایمان تا پایان آن درد وجود دارد و بعد از زایمان درد بسیار کم است.

در سال‌های اخیر گرایش مادران باردار به انجام عمل سزارین بیشتر شده است که البته مواردی چون عدم رسیدگی به زائوها حین زایمان طبیعی، ترس از زایمان طبیعی، درد و مواردی اینچنینی از مهم‌ترین دلایل استقبال از عمل سزارین به شمار می‌روند که توسط خود این مادران بارها و بارها عنوان شده است.

با اجرای برنامه تحول نظام سلامت در کشور، کاهش زایمان‌های سزارینی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است و شیوه‌های جدیدی برای استقبال مادران از زایمان طبیعی ارائه شده که در این خصوص به سراغ منطقه جنوب خوزستان آمده‌ایم تا روند پیگیری این طرح را از سوی دانشکده علوم پزشکی آبادان بشنویم.

* لزوم رفتار مناسب با مادران باردار

یکی از مادران آبادانی که پنج ماهه باردار است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار کرد: انتظار داریم پزشکان زنان و زایمان رفتار و برخوردشان با مادران بهتر باشد زیرا در طول مدت بارداری، حساسیت و استرس بیشتری گریبانگیر ما می‌شود و در صورت اینگونه کج خلقی‌ها بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیریم.

وی عنوان کرد: به کار بردن برخی الفاظ با مادران باردار اصلا مناسب نیست در مقابل باید با رفتاری مناسب زائوها را تشویق به آرامش و کم کردن استرس و نگرانی کنند.

این مادر 32 ساله در پاسخ به اینکه زایمان طبیعی را ترجیح می‌دهید یا سزارین را، گفت: در حال حاضر بچه سومم را باردارم و هر دو زایمان قبلی‌ام طبیعی بوده است و برای این زایمان نیز طبیعی را ترجیح می‌دهم.

* به شکایات رسیدگی می‌شود

در این خصوص معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار کرد: اگر موردهایی در خصوص عدم رسیدگی به زایمان پزشکی به ما اطلاع داده شود با آنها برخورد خواهیم کرد و تاکنون در این زمینه شکایتی دریافت نکرده‌ایم.

نصرالله حسونی بحرینی تصریح کرد: هر کسی وارد بیمارستان شود ما به عنوان مسئولان بیمارستان موظفیم در چارچوب حقوق و منشور بیمار با وی برخورد کنیم، هر بیماری یکسری حقوق بر گردن ما دارد از جمله احترام به بیمار و خدمات در وقت مناسب.

وی اضافه کرد: اگر موردی پیش بیاید که کسی گلایه و شکایت از بی‌مهری بیمارستان و کادر پزشکی داشته باشد پاسخگو هستیم در غیر اینصورت افراد می‌توانند به دفتر معاونت درمان مراجعه کنند و موارد مورد نظر را پیگیری کنند، چون حقشان است.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان در زمینه دلایل افزایش سزارین که هم اکنون نیز روند رو به رشدی را توسط مادران باردار در حال طی کردن است گفت: چند عامل در این زمینه می‌تواند موثر باشد از جمله ترس روانی از زایمان طبیعی که شاید ناشی از ضعف سیستم بهداشتی ما برای فرهنگسازی‌ست.

وی افزود: شاید دیگر دلیل این امر، مسئولانی هستند که غیر از این مجموعه درمانی و بهداشتی بوده و در شهرستان نفوذ دارند و با نامه نگاری‌هایی در این زمینه خواستار انجام عمل سزارین برای مادران می‌شوند.

حسونی بحرینی بیان کرد: باید مسئولان کادر غیربهداشتی ما توجیه شوند که زایمان سزارین خطرات خودش را دارد و اگر بدون علت مادری سزارین شود هم برای خودش و هم برای جنین عوارض خواهد داشت.

* 80 درصد مرگ و میر به‌دلیل انجام سزارین

حسونی بحرینی با تاکید بر اینکه ایمن‌ترین و بهترین زایمان برای مادر، برای خود مادر و بچه، طبیعی است بیان کرد: در حال حاضر در شاخص‌ها در مرگ و میر مادرانی که در سزارین اتفاق می‌افتد 80 درصد آنها به‌دلیل انجام سزارین هستند.

وی گفت: در زایمان‌های طبیعی از نظر مسائل عاطفی و بیماری‌های تنفسی که بعد از زایمان گریبانگیر بچه می‌شود شاهد آمار کمتری هستیم.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در خصوص اینکه یکی از دلایل اصلی افزایش سزارین در جامعه، عدم رسیدگی به زائوها در حین زایمان طبیعی و تجربه تلخ در این زمینه است؟ اضافه کرد: به هیچ وجه چنین نیست، شاید بعضی از خانم‌ها این امر را تجربه کنند اما علت اصلی افزایش سزارین نمی‌تواند این موضوع باشد.

وی اضافه کرد: علت اصلی، عدم فرهنگسازی مناسب است، عدم توجیه مناسب جایگاه زایمان طبیعی در سطح عوام است و متاسفانه ترویج‌هایی که زایمان سزارین دارد.

حسونی بحرینی بیان کرد: برای اینکه مادران به سوی زایمان طبیعی روی آورند در زمینه زایمان بدون درد، زایمان فیزیولوژی و زایمان در آب در حال پیگیری و انجام اقدامات خوبی هستیم تا کمترین خطر و درد در طول زایمان طبیعی طی شود که با آمدن بسته جدید طرح تحول سلامت (رایگان شدن زایمان‌های طبیعی) این روند کامل‌تر شده است.

امید است در اجرای برنامه تحول نظام سلامت و در مسیر رایگان شدن زایمان طبیعی، کادر پزشکی و مامایی این نوع زایمان انعطاف بیشتری با زائوها به خرج دهند و از شدت استرس و ترس ناشی از زایمان آنها بکاهند تا هر چه بیشتر بتوان در زمینه فرهنگ‌سازی و رواج زایمان طبیعی به ویژه به روش نوین در کشور گام برداشت.
انتهای پیام/72001/صا40/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها