امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94915
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
عبدالله‌ امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به اختلالات اضطرابی که امروزه بسیار شایع است، اظهار داشت: دسته‌ای از اختلالات ...

عبدالله‌ امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به اختلالات اضطرابی که امروزه بسیار شایع است، اظهار داشت: دسته‌ای از اختلالات روانی هستند که شایع‌ترین نشانه آنها اضطراب است. در واقع اضطراب نقش اصلی را در علت این اختلالات ایفا می‌کند.

اضطراب هیجانی ناخوشایند و نامطلوب است که فرد احساس می‌کند قرار است اتفاق قریب‌الوقوعی برای او به وجود آید.

وی افزود: فرد مضطرب افکاری دارد که او را تهدید می‌کند و از موقعیت‌ها و موضوعات می‌ترساند که در نهایت به رفتارهای اجتنابی در او منجر می‌شود.

امیدی ادامه داد: مثلاً فرد مضطرب، نگران وقوع اتفاقات ناخوشایند است و سعی می‌کند از حضور در اجتماع دوری کند. ممکن است این فرد مدت‌ها در خانه بماند یا برای کنترل اوضاع دست به اقداماتی مانند تماس‌های تلفنی زیاد برای مطلع شدن از حال عزیزانش بزند زیرا او علاوه بر خود نگران آنها هم هست.

این متخصص بهداشت روان گفت: اضطراب یک جنبه زیستی دارد که شامل تپش قلب، تکرر ادرار، خشکی دهان، لرزش، سرد شدن دست‌ها و پاها، احساس گرمی و گر گرفتگی و در برخی موارد احساس سبکی در سر است.

وی افزود: در برخی حمله‌های اضطرابی فرد احساس می‌کند که به زودی می‌میرد.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: افراد مضطرب در تلاشند اضطراب را از خود دور کنند و می‌خواهند هر طور شده با آن مواجه نشوند هر چند که تلاش زیاد آنها به افزایش اضطراب منجر می‌شود.

وی ادامه داد: موضوعاتی که به اضطراب در مبتلایان منجر می‌شود به تمام موضوعات زندگی ارتباط دارد، مثلاً آنها موقع خرید لباس، نگران هستند که لباس اندازه‌شان باشند یا با مراجعه به ادارات نگران این هستند که آیا کارشان انجام می‌شود یا خیر.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: نگرانی مبتلایان به اضطراب منتشر آن قدر زیاد است که چنانچه آنها مبلغی پول به کسی بدهند در طی مسیر مدام با او تماس می‌گیرند تا مطمئن شوند او پول را سالم به مقصد می‌رساند، افکار منفی نسبت به موضوعات منجر می‌شود تا مبتلایان مدام در حال کنترل وضعیت موجود باشند.

این روانشناس بالینی نقش انتقال‌دهنده‌های عصبی را در ایجاد اضطراب مؤثر دانست و افزود: علاوه بر علت زیستی، اضطراب می‌تواند ناشی از یادگیری باشد مثلاً فردی در موقعیتی دچار تنش شده و آن را به سایر موقعیت‌ها نیز تعمیم می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: کمک به بیمار برای شناخت ماهیت اضطرابش مفید است، اینکه بیمار یاد بگیرد چگونه توانایی‌اش را بر کنترل استرس و مقابله با مسائل بین فردی افزایش دهد نیز نقش مهمی دارد. بخشی از درمان اضطراب با داروهای ضد اضطراب است اما بهترین درمان، شناختی رفتاری است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها