امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۲۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94928
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 97
کیوان دارایی عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به تضعیف ...

کیوان دارایی عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به تضعیف سمت نمایندگی دفتریاران گفت: در اصلاح قانون دفتر اسناد رسمی پیشنهاد شده است که دفتریار را از جایگاه نظارتی خارج کنند و سمت معاون دفترخانه را به او بدهند. معاونی که عزل و نصبش به عهده سردفتر است، همین نکته باعث تنش در دفترخانه می‌شود و ما به شدت با این امر مخالفیم.

وی با بیان اینکه اگر نقش نظارتی دفتریاران حذف شود و آنها تحت‌الامر سردفتران شوند، دیگر نمی‌توانند جلوی تخلفات قانونی را بگیرند، اظهار داشت: فلسفه وجودی دفتریاران از گذشته این بوده است که نقش نظارتی داشته باشند و امین حکومت باشند ولی در صورت اجرای این طرح، دفتریاران کاملاً وابسته و زیرمجموعه می‌شوند.

دارایی وابستگی دفتریاران به سردفتران به دلیل گرفتن حقوق از آنها را کاملاً اشتباه خواند و افزود: این مطلبی است که به غلط جا افتاده است زیرا حق‌التحریری که مردم برای تنظیم اسناد رسمی می‌پردازند طبق قانون 15 درصد آن برای دفتریاران است.

دفتریار دفتر اسناد رسمی 299 تهران بحث پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران را بهانه‌ای برای تضعیف و حذف دفتریاران عنوان کرد و گفت: بعضی از افراد معتقدند که در نظام‌های حقوقی دنیا دفتریار نداریم و برای پیوستن به اتحادیه جهانی باید نقش دفتریار حذف شود این در حالی است که طبق تحقیقات ما در اکثر کشورهای عضو اتحادیه سردفتران لاتین (نظام حقوقی رومن - ژرمن) نظیر فرانسه، روسیه، آلمان، ترکیه و ... دفتریار منصوب حاکمیت و دارای مسئولیتهای مشابه سمت دفتریاری در قانون کنونی ایران می‌باشد.

وی عضویت کانون سردفتران و دفتریاران در یک اتحادیه غیر دولتی را تشریفاتی دانست و بیان کرد: نظام حقوقی اتحادیه جهانی سردفتران، نظام سکولار - لائیک است و آنها نمی‌توانند خود را با نظام حقوقی اسلامی ما تطبیق دهند به همین علت نمی‌توانند برای ما شرط بگذارند که دفتریار باید حذف شود.

دارایی به آیه 282 سوره مبارکه بقره اشاره کرد و افزود: اساس شکل‌گیری دفاتر اسلامی بر این آیه استوار است، برای تنظیم یک سند دو شاهد عادل لازم است که یکی از انها از سوی حکومت بعنوان دفتریار منصوب می‌شود. همچنین با توجه به آیه مذکور، هرگونه تلاش در تضعیف نمایندگی، استقلال و امنیت شغلی دفتریاران به بهانه عضویت کانون محترم در این اتحادیه شرعاً خالی از اشکال نخواهد بود.

عضو هیأت مدیره کانون سردفتران در آخر گفت: با عنایت به امکان عضویت انفرادی در اتحادیه جهانی، سردفتران مشتاق می‌توانند منفرداً عضو این اتحادیه گردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار