امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94970
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5 که در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5 که در حال حاضر در وین، پایتخت اتریش جاری است را آغازگر فصلی جدید در رابطه بین ایران و کشورهای غربی خوانده و با اشاره به مطالبات کشورهای غربی از ایران برای رعایت شرط صداقت در این مذاکرات خواسته آمریکا و انگلیس با روشن کردن نقش خود در کودتای 28 مرداد سال 1332 خود نیز به همین اصل پایبند باشند.

نیویورک‌تایمز در این گزارش با عنوان «پرونده کودتا علیه ایران را باز کنید» می‌نویسد: «در حالی که دنیا از ایران می‌خواهد درباره فعالیت‌های هسته‌ایش صادق باشد، آمریکا و انگلیس هنوز از بیان روشن واقعیت‌ها درباره کودتای آمریکایی ـ انگلیسی در ایران که همچنان زخمی باز در روابط ایران و غرب است امتناع می‌ورزند.»

این روزنامه آمریکایی همچنین به تلاش‌های آمریکا و انگلیس برای مانع‌تراشی در تحقیقفات تاریخدان‌ها برای کشف و بیان این واقعیت‌ها می‌پردازد و می‌نویسد: «هر گونه ردی از نقش سازمان سیا در این کودتا از مجموعه انتشارات ارتباطات خارجی وزارت خارجه آمریکا پاک شده است.»

تلاش انگلیس برای مخفی ماندن نقشش در این کودتا موضوع دیگری است که در این گزارش به آن پرداخته شده است. به نوشته نیویورک‌تایمز، یکی از مهم‌ترین موانع انتشار اسناد مربوط به این کودتا و آشکار شدن حقیقت در باب آن این است که وزارت خارجه انگلیس با انتشار هر سند آمریکایی که در آن به نقش انگلیس اشاره شده باشد، مخالف است.

نیویورک‌تایمز در همین راستا نوشت: «هنگامی که موضوع انتشار این اسناد برای اولین بار در سال 1978 مورد بررسی قرار گرفت یک مقام وزارت خارجه آمریکا به وزارت خارجه انگلیس هشدار داد که اسناد مورد نظر حاوی مطالبی بسیار شرم‌آور درباره انگلیسی‌ها هستند. انگلیس و آمریکا از آن زمان توافق کرده‌اند تا این اسناد را مهر و موم کنند.»

انتهای پیام/م.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها