امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94981
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 161
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه واشنگتن پست، «زبیگنیو برژینسکی»، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، در اظهاراتی که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه واشنگتن پست، «زبیگنیو برژینسکی»، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، در اظهاراتی که در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه ارائه داده است، به بررسی موضوع اوکراین و گزینه‌های پیش روی «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در خصوص این موضوع پرداخته است.

این گزارش به نقل از برژینسکی به گذشت سه ماه از حضور پوتین در محضر نمایندگان دومای روسیه و صحبت از الحاق «کریمه» به مسکو اشاره می‌کند. پوتین در آن جلسه با شور و اشتیاقی فراوان از اقدام نیروهای نظامی به عنوان دستاوردی موفقیت آمیز یاد کرد.

برژینسکی معتقد است که هم اکنون و در شرایطی که روابط روسیه و اوکراین در اوج بی‌ثباتی و بی‌اعتمادی قرار دارد و از سوی دیگر مواضع روسیه در قبال این بحران همراه با هزینه‌های بین‌المللی گسترده‌ای برای آن بوده است، پوتین با سه گزینه روبه‌رو می‌باشد:

اول آنکه، رئیس جمهور روسیه می‌تواند با احترام به حاکمیت اوکراین، به همزیستی با این کشور دست یابد. این مهم تنها در سایه خردورزی و محوریت عقلانیت در رویکرد همه طرف‌های درگیر از جمله اوکراین، روسیه و غرب محقق خواهد شد. این احترام شامل پایان دادن به هرگونه فعالیت در راستای ناآرام سازی اوکراین از درون، پایان دادن به هرگونه تهدید به حمله و تا حدودی پذیرش ضمنی این نکته است که اوکراین در آینده و در طول مسیری طولانی به اتحادیه اروپا خواهد پیوست. از سوی دیگر طرف‌های غربی و خود اوکراین نیز باید نسبت به عدم ارائه هرگونه طرحی مبنی بر پیوستن اوکراین به ناتو متعهد گردند.

در شرایط حاضر به خوبی واضح است که روسیه هم انتظار ندارد که اوکراین به عضویت اتحادیه اوراسیا در بیاید، اما همه این شرایط نباید مانع از همکاری‌ها و ارتباطات تجاری دو کشور گردد.

در صورت همکاری روسیه، جامعه بین‌المللی نیز می‌تواند در رسیدن به نتیجه کارساز باشد و تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را لغو کند.

دوم آنکه، پوتین می‌تواند به طور نامحسوس به مداخلات نظامی پراکند خود در اوکراین ادامه داده و زندگی را در بخش‌های مختلف آن با اختلال مواجه کند. در صورت انتخاب این رویکرد، غرب نیز ناگزیر از گسترش تحریم‌ها علیه روسیه خواهد شد. این شرایط، هر دو طرف ماجرا را یعنی اوکراین و روسیه با مشکل مواجه خواهد ساخت؛ اوکراین از اقدامات مداخله جویانه روسیه و روسیه از تحریم‌های اعمال شده علیه آن متضرر می‌گردند.

سوم آنکه، پوتین می‌تواند در یک اقدام نظامی همه جانبه با استفاده از تمامی توان نظامی خود به اوکراین حمله کند. این گزینه نه تنها با واکنش تلافی جویانه سریع غرب مواجه خواهد شد، بلکه منجر به شکل گیری مقاومت در ااوکراین نیز می‌شود. در صورت گسترش این مقاومت‌ها در اوکراین، درخواست‌ها برای حمایت اعضای ناتو از اوکراین جهت تحت فشار قرار دادن روسیه و گسترش هزینه‌های تحمیل شده بر آن افزایش خواهد یافت. توسل به گزینه سوم نه تنها می تواند منجر به دشمنی دیرینه اوکراین با بیش ار 40 میلیون جمعیت با روسیه شود، بلکه می‌تواند روسیه را نیز به لحاظ داخلی با مشکلات سیاسی و اقتصادی مواجه نماید.

بنابراین راه کار منطقی یافتن راه حلی برای همزیستی با اوکراین، منع  استفاده از زور علیه اوکراین و تعرض به حاکمیت آن می‌باشد. تعصب نمی‌تواند راهنمای حل و فصل  موضوعات دشوار و پیچیده گردد و موضوع اوکراین موضوعی پیچیده است.  درست به همین دلیل تصمیم پوتین نه تنها بر اوکراین و غرب، بلکه به طور مستقیم بر خود روسیه نیز تاثیر خواهد گذاشت.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها