امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94988
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از 18 خرداد بود که رسما علیرضا مختارپور کار را در نهاد کتابخانه‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از 18 خرداد بود که رسما علیرضا مختارپور کار را در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اغاز کرد و سکان هدایت را به دست گرفت، هرچند فراز و نشیب زیادی پشت سر گذاشته شد اما مختارپور در بدو ورود با برنامه‌ای منسجم در تدارک نهادی فرهنگی است.

این کارشناس فرهنگی که سال‌هاست در حوزه کتاب فعالیت داشته و کتاب‌شناس برجسته‌ای به شمار می‌رود،در بدو امر بر استفاده از تجارب کتابداران، مشاوران، کارشناسان، صاحبنظران و مدیران برای برای حرکت صحیح، پرشتاب و موثر تاکید دارد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گزارش خود به مواردی اشاره می‌کند که از جمله مهمترین‌ آنها موضوع بودجه و پرداخت معوقات و حقوق کارکنان است،

او مطالبات به حق کتابداران را که بعضاً چند ماه پرداخت نشده و معوّق مانده بود و برای ماه خرداد است را بیش از یکصد میلیارد ریال مطرح کرد و از همکاری برخی همکاران بود. برخی همکاران پیشنهاد کردند که بخشی از حقوق پرداخت و برخی مطالبات به ماههای بعد موکول شود اما با توجه به تقاضای کتابداران این پیشنهاد را نپذیرفتم و همه‌ی تلاش همکاران به کار گرفته شد و با لطف خداوند تمامی حقوق و مزایای کتابداران شامل حقوق خردادماه مطابق با احکام جدید، و مابه‌التفاوت سه ماهه‌ی احکام جدید و قدیم، و حق مسئولیت اردیبهشت و خرداد، و فوق العاده‌ی ویژه خردادماه به طور کامل پرداخت شد.

اقدامات نهاد کتابخانه‌ها در دوره کنونی؛

* علیرغم آنکه در دوره قبل تصمیم گرفته شده بود که حقوق استانی کتابداران کتابخانه‌های روستایی توسط انجمن‌های شهر پرداخت شود، اما با توجه به گلایه‌های این کتابداران که سه ماه است، حقوق دریافت نکرده‌اند امروز ابلاغیه‌ای به تمام استانها صادر شد که ظرف 10 روز قرارداد کتابداران روستایی را به دفتر مرکزی نهاد ارسال کنند تا حقوق سه ماهه‌ی آنان در اسرع وقت از سوی نهاد پرداخت شود.

* دبیرکل نهاد از طریق ایمیل­ نظرات کتابداران را دریافت کرده و از وجود اشکالاتی در نحوه­ عمل استانها با خبر شد، مشخص شد علیرغم ابلاغ و تخصیص و تأمین مبالغ مالی در برخی استانها یک بخش یا حتی سه بخش از اجزای حقوق و مزایای کتابداران را با تأخیر غیر قابل توجیه واریز کرده­اند و متأسّفانه در یک استان هنوز هم مابه­التّفاوت و حق مسئولیّت اردیبهشت و خرداد را واریز نکرده­اند.

* احصای نظرات و پیشنهادات کتابداران و تدوین فهرست بلندی از مسائل و مشکلات موجود آنها، بررسی موضوعات و یافتن راه حلّی برای هر یک از آنها در دستور کار قرار گرفته است و به تدریج نتایج پیگیری­ها از سوی دبیرکل نهاد اعلام می‌شود.

* گروه‌هایی در نهاد کتابخانه‌ها مأمور بررسی و ارزیابی اهداف، نحوه اجرا و اشکالات هر طرح با توجه به نظرات کتابداران و متصدّیان هر طرح از جمله کتاب من، ایستگاه مطالعه و مسابقات فرهنگی شده­اند.

* از طرح‌های دیگر نهاد که اکنون در دست است، نحوه انتخاب کتاب و نشریه برای کتابخانه مطالعاتی در حال انجام است که نتیجه آن رسیدن به روشی متقن و منطقی – که هم کتب و نشریات انتخاب شده واجد شرایط لازم از نظر محتوا، زبان، شکل و خصوصیّات ظاهری باشد، هم سلیقه و خواست مخاطبان با توجه به تنوع بومی و منطقه­ای در نظر گرفته شود و هم نظر کتابداران به عنوان کارشناسان معتمد نهاد در کتابخانه­های سراسر کشور لحاظ شود.

* حل ریشه‌ای مسائل استخدامی، اداری، مالی و رفاهی از دیگر اقدامات دبیرکل نهاد بوده است.

* حل مشکل عدم رعایت سلسه مراتب؛ مختارپور معتقد است تا این مشکل یعنی عدم هماهنگی سلسله مراتب در نهاد حل نشود هر اقدام دیگری هم که برای رسیدگی به مطالبات کتابداران صورت گیرد دچار همین آفت خواهد شد. لذا رفع این مشکل یکی از اولویّتهای اصلی و فعلی است.

* بررسی مشکلات ناشی از عدم برقراری روال‌های منطقی و معمول؛ هفته گذشته به کلیّه ادارات نهاد در سراسر کشور ابلاغ شد که باید در اولین فرصت نسبت به برقراری سامانه­ صدور فیش حقوق اقدام کنند.

* اهداء جوایز مسابقاتی که در سال گذشته انجام شد و تاکنون جوایز آن از سوی نهاد اهداء نشده است در دستور کار قرار گرفت، دستور پرداخت مبالغ لازم برای این جوایز نیز طیّ هفته گذشته صادر شد و به زودی به برندگان آن مسابقات اهداء می­شود.

* از آغاز سال 1393 شاهد ارسال نشریّات به کتابخانه­ها هستیم. با توجه به نظرسنجی­های متعدّد و نظرات کارشناسان و دیدگاه‌های کتابداران حدود 50 نشریّه در حوزه­های مختلف اجتماعی، خانوادگی، فرهنگی، ورزشی و ... انتخاب شد که بزودی پس از قطعی شدن نحوه­ توزیع به کتابخانه­ها ارسال می­شود. در دوره­ی جدید بنا بر آن است که نشریّات تخصّصی به کتابخانه­های تخصّصی­تر یا مراکز استانها و نشریّات عمومی­تر که مورد علاقه و استفاده­ی مخاطبان بیشتری است به تعداد بیشتری از کتابخانه­ها ارسال شود.

* تشکیل کارگروهی برای اشتراک دیجیتالی نشریّات که هم باعث صرف هزینه کمتر و هم امکان بهره­گیری مخاطبان از تعداد بیشتری از نشریّات در فضای مجازی در کتابخانه­ها خواهد شد.

* طی روزهای اخیر شایعاتی درباره­ افزایش 30 درصدی حقوق و یا تبعیض میان کتابداران مطرح شده است از این رو علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها از کتابداران تقاضا کرد به این گونه شایعات که مشخص نیست بر اساس چه اهدافی مطرح می­شود توجّه نکنند.

* دبیر کل نهاد کتابخانه‌ها بزودی به تشریح مسائل اداری استخدامی در نهاد پرداخته و به صورت شفاف آن را تبیین خواهد کرد.

* از دیگر اقدامات وی نیز می‌توان به معرفی برخی مدیران اشاره کرد که از جمله آنها می‌توان به انتصاب مهدی اشراقی معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و محمد‌ اللهیاری به عنوان معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی اشاره کرد. 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها