امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 94992
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 34
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: سال گذشته کتابی تحت عنوان «ادبستان: فرهنگ ادبیات کودک و نوجوان» تألیف «صوفیا ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: سال گذشته کتابی تحت عنوان «ادبستان: فرهنگ ادبیات کودک و نوجوان» تألیف «صوفیا محمودی» از سوی انتشارات «فرهنگ نشرنو» منتشر شد که این کتاب، مورد استقبال نویسندگان پیشکسوت این گروه سنی قرار گرفت.

کتاب «ادبستان»، فرهنگ‌نامه‌ای است که به معرفی نویسندگان، شاعران، مترجمان و نیز آثار برجسته ادبیات کودک و نوجوان همچون کتاب‌ها و نشریه‌ها، همراه با گفتارهایی درباره تألیف، ترجمه، بازنویسی، شعر، تصویرگری و انواع ادبی پرداخته است.

* این کتاب راهنمای مفیدی برای بچه‌های کتاب‌دوست و کتابخوان در یافتن آثار برتر است

این کتاب نه تنها برای پدر و مادرها، معلمان، مربیان، کتابداران مراکز آموزشی و مدارس از مقطع ابتدایی تا دبیرستان، پژوهشگران و دست‌اندرکاران ادبیات کودک و نوجوان قابل استفاده است، بلکه می‌تواند راهنمای مفیدی برای بچه‌های کتاب‌دوست و کتابخوان در یافتن آثار برتر و خواندنی‌های بهتر و نیز تهیه و تأمین کتاب برای کتابخانه‌های مدارس و مراکز آموزشی و فرهنگی، باشد.

به گفته «صوفیا محمودی» نویسنده کتاب مرجع «ادبستان: فرهنگ ادبیات کودک و نوجوان»، هدف از تدوین این اثر فراهم کردن فرصتی بوده است که اطلاعات و راهنمایی‌های لازم در اختیار اولیاء و مربیان و آموزگاران و کارکنان کتابخانه‌ها قرار گیرد تا آنان با وقوفی بیشتر بر آثار ادبی کودکان و نوجوانان بتوانند کودکان را به طور روشمند به سوی کتاب‌هایی رهنموم شوند که شوق مطالعه را در آنها بیفزاید و عادت کتابخوانی را در آنها شکل بدهد.

* «ادبستان»، مرجعی است در معرفی آثار برجسته حوزه ادبیات کودک و نوجوان در ایران

وی اضافه می‌کند: کتاب «ادبستان (فرهنگ ادبیات کودک و نوجوان)» مرجعی است در معرفی شاعران، نویسندگان، مترجمان، نشریات و آثار برجسته حوزه ادبیات کودک و نوجوان در ایران، همراه با 7 گفتار درباره تألیف، ترجمه، بازنویسی، شعر، تصویرگری، انواع ادبی و نشریات کودک و نوجوان که خواننده را به شناختی کلی از این ادبیات می‌رساند، و مدخل‌های موضوعی آن، اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

محمودی ادامه می‌دهد: این اثر برای اولیاء و مربیان، کتابداران مدارس، پژوهشگران و دست‌اندرکاران ادبیات کودک و نوجوان، و دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان قابل قابل استفاده است و اطلاعات مستند آن می‌تواند پاسخگوی مفیدی برای پرسش‌های گوناگون آنان در زمینه ادبیات کودک و نوجوان باشد. همچنین کتاب «ادبستان» می‌تواند راهنما و راهگشای کارساز و مناسبی در تهیه مواد خواندنی، انتخاب کتاب‌های مورد نظر و تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه‌های مدارس از مقطع تحصیلی اول دبستان تا آخر دبیرستان، و نیز کتابخانه‌های اختصاصی و یا شخصی برای کودکان و نوجوانان باشد.
 


 

به گفته وی، کتاب «ادبستان» در 6 فصل تنظیم و گردآوری شده است که فصل اول، شامل 5 گفتار در حوزه‌های مختلف آفرینش ادبی است که به طور اجمالی به بررسی نشریات، تألیف، بازنویسی، ترجمه و تصویرگری در آثار کودک و نوجوان می‌پردازد.

فصل دوم هم شامل یک گفتار (درآمدی بر انواع ادبی) و 25 مدخل است که طی آن ویژگی‌ها، پیشینه، تأثیرات و کاربرد انواع ادبی ویژه ادبیات کودک تعریف و طبقه‌بندی شده است.

* شرح مختصری از زندگینامه خادمان صاحب نام فرهنگ و ادبیات کودک و نوجوان در این کتاب

فصل سه نیز پدیدآورندگان، شامل شرح حال کوتاهی از نویسندگان، شاعران، مترجمان، تصویرگران و خادمان صاحب نام فرهنگ و ادبیات کودک و نوجوان از آغاز تا امروز است که 160 مدخل را به ترتیب الفبایی در برمی‌گیرد. مبنای تدوین این فصل همفکری، نظرات و توصیه صاحب‌نظران و کارشناسان امر همچون مسئولان تشکیلات شورای کتاب کودک، انجمن تصویرگران کتاب کودک، انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان، خانه ترجمه کودک و نوجوان و غیره بوده است که با لحاظ کردن معیارهایی چون کیفیت و کمیت و استمرار کار اشخاص در حد حرفه‌ای، سعی شده افراد شاخص در هر یک از زمینه‌های مختلف موجود، انتخاب و فهرست شود.

این نویسنده معتقد است، با اینکه هدف اصلی این فهرست عمدتاً می‌بایست معرفی برترین‌های ادبیات از نظر کیفیت آثار باشد، اما در مواردی معدود، به منظور ثبت گوشه‌هایی از آنچه در ادبیات کودک رخ داده، برخی پدیدآورندگان که آثارشان از تیراژهایی بسیار بالا و چاپ‌های بسیار متعدد برخوردار بوده‌اند نیز در فهرست قرار داده شدند.

وی می‌افزاید: فصل چهارم کتاب «ادبستان»، نشریات است که شامل 40 مدخل به ترتیب الفبایی در معرفی نشریات عمده و مهم کودکان و نوجوانان در دوره‌های پیش از انقلاب و پس از انقلاب اسلامی است، همچنین فصل پنجم نیز تشکیلات و جوایز ادبی کودک و نوجوان است که در 2 مدخل به معرفی معتبرترین و مهمترین سازمان‌ها و برخی جوایز داخلی و خارجی در محدوده فوق می‌پردازد.

* معرفی حدود 5 هزار کتاب به تفکیک موضوع و اطلاعات کتاب‌شناختی

فصل ششم به آثار اختصاص دارد که شامل فهرستی از کتاب‌های انتشار یافته مناسب برای کودکان و نوجوانان در حوزه ادبیات داستانی، مستند، شعر و ترجمه است که توسط کارشناسان و متخصصان ادبیات کودک هر ساله در شورای کتاب کودک، از سال 1342 تا 1385 بررسی، انتخاب و طبقه‌بندی شده است. در این بخش ضمن معرفی حدود 5 هزار کتاب به تفکیک موضوع، اطلاعات کتاب‌شناختی هر اثر همراه با گروه سنی مربوطه ارائه می‌شود، همچنین آثار برتر و برگزیده از میان آثار فوق که هر ساله توسط شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جشنواره کتاب سال وزارت ارشاد اسلامی انتخاب شده‌اند، با علامت ویژه هر یک از این نهادها مشخص می‌شوند.

بر اساس این گزارش، انتشارات «فرهنگ نشر نو» کتاب «ادبستان: فرهنگ ادبیات کودک و نوجوان» تألیف «صوفیا محمودی» را در 594 صفحه و با قیمت 51000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها