امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9519
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۲
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس،‌ مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که شب گذشته با حضور مدیران فرهنگی،‌ هنری و جمعی از هنرمندان موسیقی ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس،‌ مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که شب گذشته با حضور مدیران فرهنگی،‌ هنری و جمعی از هنرمندان موسیقی نواحی کشورمان در تالار وحدت برگزار شد،‌ همراه با حاشیه‌هایی بود.

در ورودی تالار وحدت تصاویری از پیشکسوتان موسیقی نواحی کشور با معرفی مختصری از آن‌ها نگاه مخاطبان را به سوی خود جلب می‌کرد.

عاشق حسن اسکندری از تبریز، شیخ مراد از گنبد کاووس، احمد مجید هزامی معروف به ابوسعد زرگانی از اهواز،‌ صمد حبیبی از تالش گیلان، سهراب محمدی از آشخانه بجنورد،‌ سید خیال یادگاری از گوران غرب، احمد علی شرفی از بوشهر،‌ رسول بخش زنگشاهی از سرباز سیستان و بلوچستان از جمله پیشکسوتانی بودند که با ذکر مختصری از زندگیشان به مخاطبان موسیقی معرفی شدند.

* بازار گرفتن عکس یادگاری مخاطبان و پژوهشگران موسیقی با این پیشکسوتان موسیقی نواحی گرم بود.

* پذیرایی شرکت کنندگان در ورودی تالار با بی‌نظمی خاصی روبرو شد تا جائیکه برخی از شرکت کنندگان اجازه پذیرایی مناسب را از دیگران سلب می‌کردند.

* رسول بخش زنگشاهی در گفت‌وگویی مختصر با فارس عنوان کرد: دارای 22 فرزند دختر و پسر می‌باشد که همگی آن‌ها نوازنده‌های چیره دستی  با سازهای قیچک،‌تنبورک، دولک در معرفی موسیقی نواحی سیستان و بلوچستان شده‌اند.

* زنگشاهی که گروه خود را با نام «پهلوان» معرفی می‌کند، و با پسرش ندیم به تهران آمده است، می‌گوید : فرزند 6 ساله‌ای به نام «سهیل» دارم با تمرین‌های مداوم تلاش می‌کنم از او  اسطوره جهانی برای موسیقی ایران خلق کنم.

* سرنا نوازی و دهل نوازی گروه موسیقی کرمان که با حرکات نمایشی همراه بود فضای خاصی را در پایان این مراسم ایجاد کرد. قالی چرخانی، چوب بازی و دهل نوازی با حرکات نمایشی با تشویق زیاد مخاطبان روبرو شد.

* حضور هنرمندانی همچون عبدالحسین مختاباد و حسام الدین سراج در این مراسم از نکات جالب نبود.

*همنوازی ماندگار تار نوازنده 120 ساله «سید قدم یار حسینی» و نوجوان 10 ساله «سید مبین میرزایی» از اجراهایی بود که برای تمامی دوره‌های جشنواره موسیقی نواحی کشور ماندگار شد.

اجرای این نوازنده 10 ساله توانست وی را به عنوان پدیده این جشنواره معرفی کند.

*سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با تاکید بر حفظ هویت فرهنگی ایران، گفت: با برگزاری این جشنواره می‌توان از فرهنگ و هویت خودمان حفظ کنیم. این نغمه‌ها و آواها می‌تواند به کشورهای همسایه منتقل گردد.

* «اوجبت یا رب الخلائق الرحمة» مطلع شعر اجرایی گروه الغدیر خوزستان بود که سرآغاز مراسم اختتامیه بعد از تلاوت قرآن بود.

*بهمن کاظمی به عنوان دبیر دور جدید این جشنواره معرفی شد.

*اجرای آهنگ عروسی «احمد علی شرفی» با ساز بادی نی‌انبان به خوبی نتوانست رضایت مخاطبان را به همراه داشته باشد.

*عاشق حسن اسکندری و سید قدم حسینی در میان تجلیل شدگان بیشتر از همه مورد تشویق مخاطبان قرار گرفتند.

«پیمان غمخوار احمدی» نوازنده تار خراسان اجرای ماندگاری را برای مخاطبان به ارمغان آورد.

بخش پایانی جشنواره با اجرای گروه موسیقی کرمان همراه شد که با سازهای سرنا و دهل توانستند به خوبی حرکات نمایشی قالی چرخانی و چوب بازی را به اجرا در آورند. 

انتهای پیام/ ا
 
برچسب ها:
آخرین اخبار