امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9521
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۲
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری مرتبط با رویکرد ویژه سینما در تالار وحدت برگزار شد.در بخش انتهایی این همایش جواد ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری مرتبط با رویکرد ویژه سینما در تالار وحدت برگزار شد.در بخش انتهایی این همایش جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: بقای صنعت سینمای ایران در گروه وضعیت ساماندهی به حقوق مالکیت ادبی و هنری است. بخشی از بازگشت سرمایه پروژه ها از طریق فرآیندی موسوم به قاچاق از بین رفته و زایل می‌شود و متاسفانه در عرصه پخش فیلم‌های ایرانی آثار آسیب‌های جدی به پیکره سینمای ایران وارد شده است با این رفتار غلط بسیاری از سینما دوستان به سالن‌های سینما مراجعه نمی‌کنند تنها به این دلیل که منتظر پخش فیلم در شبکه غیرمجاز هستند.

وی در ادامه گفت: ظرف دو سال گذشته  700 میلیون لوح فشرده در شبکه خانگی نمایش توزیع شده است که کمتر از نصف آن در جریان شبکه نمایش خانگی به فروش رفته است و بیش از 350 میلیون کپی غیرمجاز از آثاری که با اخذ مجوز در بازار ارایه شده، تهیه و در شبکه غیرمجاز به فروش رسیده است. متاسفانه فرآیند شبکه قاچاق آسیب جدی به سینما می‌زند و ساماندهی مالکیت معنوی آثار باید به طور جدی دنبال شود تا حیات سینمای ایران را بیش از این دچار مخاطره نکند.

آسیب جدی بخش خصوصی از شبکه قاچاق

شمقدری در ادامه گفت: با روند کپی‌های غیرمجاز باعث می‌شود بخش خصوصی فعالیت و سرمایه گذاری در حوزه سینما را کم کم به فراموشی سپرده و تنها بخش دولتی به تولید بسنده کند. دولت هم به دلیل استفاده از بودجه نفت و بیت‌المال آنچنان درگیر بازگشت سرمایه نیست اما بخش خصوصی با این کار دچار آسیب جدی خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به تدوین حقوق مولفین در سال 48 اشاره کرد و گفت: بعد از پدید آمدن سینما و رواج آن در ایران در سال 1348 مالکیت حقوقی آثار تنظیم شد  و قانون جدی دیگری نداشتیم متاسفانه سینماگران از قانون و حمایت هایش بی اطلاع هستند که به ضعف اطلاعات آنها بازمی‌گردد. در یک اثر سینمایی گروهی از هنرمندان در خلق اثر سهیم هستند اما سهم آن‌ها به صورت حقوقی و قانونی مشخص نشده است. به طور مثال کارگردان، فیلمنامه نویس و آهنگساز حقوق مشخصی دارند و در خارج از کشور پس از سالها با هر بار نمایش اثر هنری‌شان سود برده و به حسابشان پول واریز می‌شود اما درمورد هنرمندان دیگر که در خلق اثر سینمایی سهیم هستند، سهم آن‌ها به صورت دقیق مشخص نشده است و حقوق آن‌ها تنها منحصر به ارایه دستمزد در ابتدای کار خواهد بود و در این مسیر خلاقیت‌ها و استعدادهای برتر آسیب می‌بینند.

وی در ادامه  گفت: ثبت آثار در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد که امیدوارم فعالیت های موازی صورت نگیرد و در این مورد نیاز به ساماندهی برسیم. وزارت ارشاد دارای معاونت حقوقی است اما در سازمان سینمایی این ضعف دیده می‌شود برای رفع این مشکل برای  سازمان سینمایی اداره کل حقوقی در نظر گرفته خواهد شد که زیر نظر مستقیم رئیس سازمان فعالیت می کند و مالکیت حقوقی و حق کپی رایت آثار هنری را مدیریت کند. البته این اداره هنوز شکل نگرفته است .

رئیس سازمان سینمایی در خاتمه افزود: دو سال پیش در سازمان دایپو شرکت کردم و با کارشناسان وارد بحث شدیم متاسفانه یکی از ضعف ها در کشور ما استفاده از نرم افزار‌ها و آثار هنری کشورهای دیگر بدون پرداخت حق کپی رایت هستیم که همین امر تابلوی نامناسبی از ملت غیور ایران در سازمان‌ جهانی را به دنبال داشته است. ما باید در کشور با فرهنگسازی حق کپی رایت را رعایت کنیم و نابسامانی‌ها را سامان دهیم و اعتماد جهانی را در رعایت حقوق کپی رایت جلب کنیم. .

در بخشی از مراسم از دکتر سید حسن میرحسینی یکی از خدمتگزاران عرصه حقوق مالکیت فکری ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر دادگستری تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها