امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9525
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۲
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در حاشیه ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در حاشیه هفدهمین همایش بزرگداشت حکیم ملاصدرا گفت: به خاطر برگزاری مراسمی به یاد فیلسوفی که بنیانگذار مکتب نوین فلسفی در جهان اسلام بود، خداوند را سپاسگزارم.

وی اظهار داشت: بی‌شک انقلاب اسلامی ایران نقطه عطف تاریخی است که تأثیرات آن در سرتاسر جهان همچنان پویا و باتحرک پیش می‌رود؛ انقلابی که توانست توازن سیاسی را در سطح جهان برهم زده و یک بیداری اسلامی را در جهان اسلام ایجاد کند و در دنیایی که دین را منزوی می‌کردند، به احیای دینداری بپردازد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد: بی‌شک نقل این تاریخ و منتقل کردن تاریخ حادثه‌ای چنین بزرگ، به همان اندازه پراهمیت است که نسل‌های آینده باید بدانند که چه حادثه‌ای در ایران رخ داده و چه تأثیری را نیز بر نسل‌های آینده گذاشته است.

حسینیان تصریح کرد: تاریخ شفاهی روایت کسانی است که در متن حادثه و جزئی از تاریخ‌سازان بوده‌اند که یکی از منابع مهم تاریخ‌نگاری به شمار می‌روند. تاریخ شفاهی می‌تواند به اسناد و منابع غیرگویا و احیاناً برداشت‌های شخصی، جهت دهد و پرده ابهام را برطرف کند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار داشت: در سال 1374 که وارد مرکز اسناد انقلاب شدم، تاریخ‌گویی یک سنت ناپسند میان افراد مذهبی محسوب می‌شد، لذا تا جا افتادن مسئله پراهمیت تاریخ‌نگاری به صورت شفاهی زحمات بسیاری صرف شد.

حسینیان با اشاره به شخصیت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای خاطرنشان کرد: این جلسه، تجلیلی از شخصیت فرزانه و دانشمند حکیمی است که خود در متن انقلاب حضور داشته است و در سنت علمای شیعه تجلیل از بزرگان و عالمان سنت حسنه‌ای است که روایت بسیار تاریخی مهمی در این زمینه داریم.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کرد: کتاب خاطرات سیاسی آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای مجموع 120 ساعت ثبت خاطرات شفاهی ایشان است که در عرض 56 جلسه ضبط و پیاده شده و توسط نویسندگان توانا به نام‌های «جواد عروانی بخشایش» و «جواد کامور» با مشورت آیت‌الله خامنه‌ای به رشته تحریر درآمد و ساعت‌ها تلاش صورت گرفت تا این کتاب را از شکل زبانی به شکل مکتوب و با حفظ نحو گفتاری آن به رشته تحریر درآید.

وی گفت: خاطرات آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای از این جهت مهم است که در متن انقلاب وجود داشته و حوادث را با چشم و گوش خود دیده و شنیده است. همچنین ایشان شخصیتی هستند که در تأسیس و تشکیل دادگاه‌‌های انقلاب نقش به سزایی داشتند. شخصیتی که امروز می‌تواند روایت اطمینان‌بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی باشد.

حجت‌الاسلام حسینیان در پایان خاطرنشان کرد: آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای به عنوان تکیه‌گاه مبارزان در دعوای حقوقی مقابل رژیم شاه مطرح بود و بسیاری از کارها را پیش می‌برد. از جمله زیبایی‌ها و برجستگی‌های این کتاب این است که وقتی آن را مطالعه می‌کنیم ما را به متن و حوادث انقلاب می‌برد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها