امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۲۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9526
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۲
تعداد بازدید: 309
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: نهمین نشست علمی تخصصی شورای عالی قرآن کریم از 11 لغایت 13 اردیبهشت‌ماه 1392 در مجتمع ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: نهمین نشست علمی تخصصی شورای عالی قرآن کریم از 11 لغایت 13 اردیبهشت‌ماه 1392 در مجتمع «امام‌خمینی(ره)» با حضور قاریان، حافظان و اساتید قرآن کریم برگزار شد.

«علیرضا فیضی» حافظ جوان کل قرآن کریم یکی از شرکت کنندگان در این دوره‌ها است که به این نشست دعوت شده بود، وی با وجود سن کم و تنها دو دوره حضور در مسابقات بزرگسالان، امسال موفق به حضور در فینال رقابت‌ها شد و با کمی اختلاف در نمرات با نفرات نخست به عنوان ششم رسید.

فیلم حضور «علیرضا فیضی» در برنامه «ماه عسل»


در کنار نشست شورای عالی قرآن دقایقی را با وی به گفت‌وگو نشستیم که از نظر خوانندگان می‌گذرد.
«علیرضا فیضی» حافظ کل قرآن کریم

فارس: خود را به طورکامل معرفی کنید.

فیضی: «علیرضا فیضی» هستم، متولد 1372 در تهران، ساکن تهران، اکنون هم دانشجوی رشته مهندسی صنایع هستم.

فارس: از کی به حفظ قرآن روی آوردید؟

فیضی: از سن 6 سالگی حفظ قرآن را آغاز و در مدت 4 سال موفق به حفظ کل قرآن کریم شدم.

فارس: علت گرایش شما به قرآن کریم چه بود؟

فیضی: در دوران کودکی مادرم به جای لالایی سوره‌های کوچک قرآن را در گوش من می‌خواند و به گفته مادرم پس از گذشت چند روز من این آیات را با او تکرار می‌کردم. از این رو خانواده متوجه استعداد من در آموختن آیات قرآن شده و من را به مهد قرآن فرستادند. در مهد قرآن، حفظ جزء 30 را آموختم. پس از آن بچه‌های با استعداد را به نزد استاد پرهیزکار بردند، و به صورت رسمی من حفظ قرآن را آغاز کردم، در مجموع من حفظ قرآن را مدیون پدر و مادرم هستم.
فارس: روزانه چقدر محفوظات خود را تکرار می‌کنید؟

فیضی: اکنون که فصل امتحانات است و کمتر تمرین می‌کنم، اما در مجموع روزانه سه جزء قرآن می‌خوانم که حدود 1.5 ساعت زمان می‌برد، البته در فصل مسابقات تکرار محفوظات را تا روزانه 5 جزء هم افزایش می‌دهم.

فارس: تاکنون چه عنوان‌هایی را کسب کرده‌اید؟

فیضی: تاکنون موفق به کسب مقام نخست مسابقات سراسری قرآن کریم در مقطع شکوفه‌ها، مقام نخست جشنواره قرآن و عترت دانشجویان و مقام اول مسابقات استان تهران در مقطع بزرگسالان شده‌ام، همچنین مقام اول رشته حفظ 20 جزء استان تهران، رتبه ششم مسابقات سراسری قرآن کریم و مقام هفتم مسابقات بین‌المللی لیبی و شرکت در مسابقات امارات از دیگر رتبه‌های من است.

در مسابقات امارات به ایرانی‌ها عنوان نمی‌دهند

فارس: تاکنون هیچ‌کس از ایران در مسابقات امارات عنوان نیاورده، به نظر شما علت چیست؟

فیضی: بله، تاکنون هیچ‌کس از ایران در مسابقات امارات رتبه نیاورده من هم در این مسابقات به مقام چهاردهم رسیدم و پیش از من هم گویا یک نفر موفق به کسب عنوان یازدهم این مسابقات شده است، البته در مسابقات قرآن امارات 10 نفر برتر انتخاب و تجلیل می‌شوند اما در این مسابقات به ایرانی‌ها عنوان نمی‌دهند.

ندانستن آیین‌نامه مسابقات خارجی سبب بروز مشکل برای نمایندگان کشورمان می‌شود

فارس: شما امسال در اردوی آمادگی و ارزیابی قاریان و حافظان حضور داشتید، این دوره‌ها چطور بود؟

فیضی: در این دوره‌ها اساتید تراز اول کشور حضور داشتند، سطح فنی و برگزاری این دوره‌ها بسیار بالا بود و نکات با ارزش توسط اساتید بیان شد، همچنین حجت‌الاسلام «محمد حاج‌ابوالقاسم» آیین‌نامه مسابقات سایرکشورها را برای ما بیان کرد که خیلی مفید بود، زیرا اغلب شرکت‌کنندگان هنگام اعزام به مسابقات مختلف به دلیل آگاهی نداشتن از آیین‌نامه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.
برخی از نکات مطرح شده در نشست شورا تکراری بود

فارس: نشست تخصصی شورای عالی قرآن با موضوع حفظ برگزار شد، این نشست را چگونه ارزیابی می‌کنید.

فیضی: نشست خوبی بود و در آن دیدار‌ها تازه شد، البته برخی از موارد مطرح‌شده توسط اساتید موضوعات تکراری بود، اما نکاتی را که آقایان رجبی و پرهیزکار درباره حفظ و نحوه جلسه‌داری مطرح کردند نکات خوب و تازه‌ای بود که می‌توان از آنها استفاده کرد.

فارس: خود شما جلسه حفظ دارید؟

فیضی: بله، من پنج‌شنبه هر هفته در منزل جلسه‌ای برگزار می‌کنم و در آن به جوانان و نوجوانان آموزش می‌دهم، البته خود من در جلسات بسیاری از اساتید شرکت می‌کنم و هنوز به دنبال یادگیری هستم.

فارس: اساتید شما چه کسانی هستند؟

فیضی: من حفظ قرآن را نزد آقای «تیمور پرهیزکار» پدر استاد «شهریار پرهیزکار» آموختم، پس از آن به صورت خصوصی نزد ایشان می‌رفتم در ادامه هم از محضر اساتیدی چون استاد مولایی، فاطمیان و بنیادی بهره بردم، البته من در منزل قرآن را حفظ می‌کردم و در محضر اساتید، محفوظاتم را تحویل می‌دادم، همچنین من تا 10 جزء را نزد آقای پرهیزکار و پس از آن به جلسات استاد مولایی می‌رفتم و تجوید را از وی آموختم.

فارس: اغلب حافظان قرآن پس از کسب عنوان در مسابقات کار را رها کرده و به نوعی به انزوا دچار می‌شوند، برنامه شما برای آینده چیست؟

فیضی: برنامه من برای دوران پس از مسابقات، پرداختن به تفسیر و آموختن مفاهیم قرآن است، البته همه حافظان قرآن خواه یا ناخواه دچار این انزوا شده و تا حدی محفوظات خود را فراموش می‌کنند، زیرا در کشور ما تنها راه تکرار محفوظات و نگهداشتن آن شرکت در مسابقات است و زمینه دیگری برای حافظ قرآن فراهم نیست.

همچنین قصد دارم پس از ترک مسابقات کلاس‌های حفظ را مرتب برگزار کنم تا جوانان دیگری هم وارد عرصه حفظ شوند.

فارس: شما با مؤسسات حفظ همکاری دارید؟

فیضی: برخی از مؤسسات مانند «جامعة‌القرآن» پیشنهاد همکاری به من داده‌اند، همچنین از چند نهاد و ارگان دولتی هم پیشنهاد کار دارم، اما ترجیح می‌دهم درس بخوانم و فعلاً برای مسابقات خود را آماده نگه دارم.

فارس: رشته تحصیلی شما صنایع است، پس از مسابقات به دنبال صنعت می‌روید یا کار قرآنی انجام می‌دهید؟

فیضی: من به مفاهیم قرآن علاقه زیادی دارم و قصد دارم در آینده به جز جلسه‌داری به مفاهیم قرآن هم بپردازم، البته شاید طبق رشته تحصیلی هم فعالیت داشته باشم.

فارس: قصد ندارید مؤسسه حفظ قرآن تأسیس کنید؟

فیضی: فعلاً قصد دارم درس را ادامه دهم، اما در تدریس و جلسه‌داری عزم من جدی است، اما تأسیس مؤسسه نیازمند مسائلی است که باید در آینده ببینیم که شرایط چگونه است و آیا می‌توان این کار را انجام داد یا نه.
فارس: مدرک تخصصی حفظ را گرفته‌اید؟

فیضی: امسال در آزمون درجه 3 طرح اعطای مدرک تخصصی حفظ شرکت کردم، اما دوستان به من گفتند که رتبه‌های برتر کشور نیاز به شرکت در آزمون درجه 3 ندارند.

فارس: در پایان حرفی دارید؟

فیضی: توصیه من همیشه به دوستان این است که باید به معنی واقعی به دو میراث گرانبهایی که پیامبر برای ما به یادگار گذاشته تمسک جوییم تا همواره در زندگی دنیا و آخرت سربلند باشیم.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها