امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95309
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۴
تعداد بازدید: 126
حبیب خداوردیلو امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: 8 تا 9 شهریورماه کنگره ملی خاک و محیط زیست با شعار «خاک سالم، غذای سالم، انسان ...

حبیب خداوردیلو امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: 8 تا 9 شهریورماه کنگره ملی خاک و محیط زیست با شعار «خاک سالم، غذای سالم، انسان سالم » در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه خاک به عنوان محیطی پیچیده ولی هماهنگ بستر تولید غذای انسان بوده و محیط خاک فیلتری مؤثر و کارآمد برای تصفیه آب آشامیدنی است، گفت: خاک رسانایی توانا برای هدایت آب‌بارندگی و آب‌سطحی به منابع زیرزمینی، مخزنی پرگنجایش برای نگهداری آب و در عین حال مقاومتی مؤثر برای حفظ آب زیرسطحی از گزند تبخیر و لذا تنظیم‌کننده اصلی چرخه آبی طبیعت است.

دبیر کنگره ملی خاک و محیط زیست ادامه داد: خاک محیطی با معماری پیچیده و مناسب برای تامین حیات انواع گوناگون از جانداران بوده و خاک و ریزجانداران خاک عواملی مؤثر برای سم‌زدایی انواع آلاینده‌ها هستند.

وی افزود: همه موارد مذکور در صورتی است که خاک به درستی و عالمانه مدیریت شود و مورد بی‌مهری قرار نگیرد اما بشر با دانش ناقص خود یا طبیعت منفعت‌طلب خویش، خاک را تخریب می‌کند که این موضوع چالشی بی‌صدا ولی بدفرجام است.

خداوردیلو اظهار داشت: کنگره ملی «خاک و محیط‌زیست» در نظر دارد اهمیت خاک را در محیط‌زیست بیان و صدای این فاجعه آرام را به گوش همگان برساند چراکه سلامت غذای ما، سلامت ما و پایداری عملکردهای محیط‌زیست ما وابسته به سلامت خاک است.

وی با اشاره به محورهای کنگره ملی خاک و محیط‌زیست، گفت: آلودگی خاک و آب، سلامت انسان و امنیت غذایی، پایش و مدیریت کیفیت خاک، پالایش و بهسازی خاک‌های آلوده و تخریب یافته، فروسایی خاک و مهار ریزگردها، سلامت خاک و تنوع زیستی و بحران دریاچه ارومیه شامل بررسی دلایل و راهکارهای مرتبط با مدیریت خاک از محورهای کنگره است.

وی چالش‌های زیست‌محیطی خاک‌های متاثر از نمک، کشاورزی حفاظتی شامل بهره‌برداری سازگار با محیط زیست از خاک، مدیریت آب خاک شامل راهی برای مقابله با کم آبی، پسماند، فاضلاب و پساب شامل فرصت‌ها و تهدیدها، تغذیه بهینه و سلامت محصولات کشاورزی و ملاحظات زیست‌محیطی، حاصل‌خیزی خاک، مدیریت عناصر غذایی و کشاورزی پایدار، کشاورزی آلی و کودهای بیولوژیک را از دیگر محورهای کنگره برشمرد.

خداوردیلو زمان ارسال متن کامل مقاله را از 15 اردیبهشت تا 31 تیرماه، نتایج نهایی متن کامل مقاله را 10 مردادماه، زمان ثبت‌نام فردی شرکت‌کنندگان و زمان ثبت‌نام گروهی شرکت‌کنندگان را از 10 تا 15 مردادماه عنوان کرد.

دبیر کنگره ملی خاک و محیط‌زیست اعلام کرد: با توجه به استقبال و تقاضای فراوان مبتنی بر تمدید مهلت ارسال مقالات مهلت ارسال مقالات تا 31 تیرماه 1393 تمدید شد.
انتهای پیام/61005/الف40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها