امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95312
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۴
تعداد بازدید: 23
مجتبی شاکری عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به واکاوی ریشه‌های ...

مجتبی شاکری عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به واکاوی ریشه‌های وقایع 18 تیر با فتنه 88 و نقش مقام معظم رهبری در خنثی کردن این جریانات پرداخت، متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

فارس: ریشه بروز وقوع اتفاقاتی مانند 18 تیر 78 و فتنه 88 را در چه موضوعی می‌دانید؟ این امر به چه زمانی برمی‌گردد؟

جریان سازشکار پس از پیروزی انقلاب اسلامی از زمانی که امام خمینی به تاسیس انقلاب اسلامی در نظام جمهوری اسلامی پرداختند فعالیت‌های نفاق‌گونه خود را آغاز کردند که ظهور و بروز آن در وقایعی مانند 18 تیر و فتنه 88 خود را نشان داد اما این فراز و فرودها از ابتدای انقلاب وجود داشت و امری نبود که یک‌ شبه بخواهد افشا شود.

اگر در اندیشه انقلاب اسلامی و اندیشه امام خمینی(ره) بادقت بیشتری بنگریم خواهیم دید که جریانات ملی‌گرا، غرب‌زده، جریان‌های التقاطی، مارکسیست‌ها، جریان سلطنت‌طلب، فراماسونرها و متحجرین از ابتدای انقلاب با اندیشه انقلاب اسلامی تضاد داشتند که امام خمینی(ره) با اقدامات خود موجب شد تا مردم از آنان سلب اعتماد کنند البته این کار بدون هزینه نبود چراکه سلطنت‌طلب‌ها، مارکسیست‌ها و فراماسونرها پیش از انقلاب اسلامی از قدرت زیادی برخوردار بودند و پس از انقلاب هم اقدامات بسیاری را انجام دادند تا بتوانند مانع ادامه راه انقلاب اسلامی شوند.

اگر به اقدامات نهضت آزادی، ملی‌گراها و جریان منافقین برای براندازی نظام به خوبی بازخوانی شود به خوبی می‌توان تضاد فکری آنان با اندیشه‌های انقلاب اسلامی را مشاهده کرد و مشخص است که تفکرات این جریان با مولفه‌های اندیشه امام خمینی ناهماهنگ است بنابراین ریشه وقایع  18 تیر 78 و فتنه 88 به ابتدای انقلاب برمی‌گردد و همه جریانات سازشکار مانند ملی‌گراها و منافقین و امثال آنان که ازابتدای انقلاب در راستای براندازی نظام گام برداشتند در فتنه 88 و وقایع 18 تیر 78 نیز حضور داشتند.

برای مثال در جریان منتظری شاهدیم در کتاب رنج‌نامه که حاج احمد آقای خمینی گردآوری کردند امام خمینی تلخ‌ترین صحبت‌ها را نسبت به این جریان عنوان می‌کنند چرا که نظرات منتظری درباره جنگ و شهدای جنگ نقطه مقابل اندیشه امام بود و دفاع منتظری از جریان برانداز سیدمهدی هاشمی در ارتباط با منافقین آشکارترین انحراف از اندیشه انقلاب بود چرا که منتظری در صدد بود تا مانع اعدام سید مهدی هاشمی شود اما با پایداری و مقاومت بی‌نظیر امام خمینی و همت آقای ری‌شهری موجب شد تا این جریان انحرافی و سازشکار نتواند به اهداف خود برسد.

هرچند این جریان سازشکار بعد از ارتحال امام خمینی نیز دست از اقدامات خود برنداشت که اگر در ادبیات رهبر انقلاب دقت شود خواهیم دید که ایشان در آن مقطع زمانی با به کار بردن عباراتی از عبرت‌های عاشورا، تهاجم فرهنگی، شبیه‌خون فرهنگی یا ناتو فرهنگی تلاش نظام سلطه برای براندازی نظام را که از دولت سازندگی تا دولت اصلاحات شروع شده بودند، هشدار دادند چراکه در آن مقطع زمانی تفکری دربین خواص جامعه شکل گرفته بود که با نگرش و اصول انقلاب اسلامی فاصله داشت.

مقام معظم رهبری در خطبه‌های سال 88 به اختلاف دیدگاه خود با هاشمی رفسنجانی در مسائل فرهنگی ، عدالت اجتماعی و مسائل خارجی اشاره می‌کنند که این امر دلیلی بر این مدعاست  که اندیشه برخی از دولتمردان در دوران اصلاحات و دولت سازندگی با اندیشه انقلاب فاصله داشت بنابراین این مسئله‌ای نبوده است که در دوران اصلاحات شروع شده باشد.

فارس: ارزیابی شما از سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه فتنه 88 برنامه‌ریزی دراز مدت دشمنان بود و در ادامه قضایای 78 است چیست؟

پروژه فتح سنگر به سنگر حاکمیت دوگانه و نافرمانی مدنی فشار از پایین چانه‌زنی ازبالا و.. از جمله اقدامات این جریان سازشکار بود که در ادامه فعالیت‌های خود درصدد به وجود آوردن تقابل در نظام بودند و پروژه براندازی نظام را کلید زدند در غیر این صورت چه دلیلی دارد که انتخابات که سازکاری برای تغیر مدیریت است به مسئله‌ای برای  تقابل با نظام و رهبری تبدیل شود. نوشتن نامه جام زهر برای وادار کردن رهبری برای وانهادن اختیاراتی که قانون اساسی به ولی فقیه داده بود از جمله اقدامات این جریان بود.

جریان 18 تیز فاز نخست عملیات براندازی نظام بود که توسط روزنامه سلام و شخص موسوی خویینی ها آغاز شد اما نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند و در فتنه 88 با شیوه تازه‌تری خود را نشان داد. اگر به خوبی در مولفه‌های فتنه 88 نگاه کنیم خواهیم دید که فتنه 88 شباهت بسیاری به وقایع 18 تیر دارد با این تفاوت که در 18 تیر 78 تجربه براندازان نظام کم بود اما این 10 سال فرصت خوبی شد که آنان به تقویت خود بپردازند و به نوعی با نظام جمهوری اسلامی مقابله کردند که اگر به خوبی دقت کنند خواهید دید که در میان دستگیرشدگان از افراد نهضت آزادی، فراماسونرها، متحجرین، منافقین و غیره حضور دارند که اگر تاریخ به خوبی واکاوی شود این قضایا را اثبات خواهد کرد.

فارس: جریان اصلاح‌طلب که در دوران اصلاحات و فتنه 88 تیر اعتماد مردم را از دست داد اکنون با سردادن شعار اعتدال به دنبال سازماندهی مجدد است، نسبت اعتدال را با تندروی اصلاح‌طلبان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر پرونده جریانات مختلف را به خوبی مطالعه کنید خواهیم دید که بسترسازی فتنه 88 در دوران اصلاح‌طلبان شکل گرفت چراکه در 18 تیر 78 افرادی با به اهانت و پاره کردن عکس رهبری اقدام به مقابله با مردم و ولایت فقیه پرداختند که این واقعه در فتنه 88 نیز تکرار می‌شود.

اگر عملکرد جریان اصلاح طلب را بررسی کنیم شاهد خواهیم بود که در دوره‌های گذشته با افول آنان روبرو بوده‌ایم، آنان با پایان رفتن دوره ششم مجلس دیگر نتوانسنتد اعتماد مردم را برای نمایندگی در انتخابات‌های شورای شهر، مجلس هفتم و هشتم و ریاست جمهوری نهم و دهم بازیابند هرچند جریان اصلاح‌طلب برای باقی ماندن در قدرت در تلاش‌ است تا به حمایت از دولت یازدهم بپردازند در حالی که مردم اقدامات آنان را فراموش نکرده‌اند و عملکرد آنان برای همه آشکار است.

فارس: نقش مقام معظم رهبری در خنثی کردن این جریانات چگونه می‌دانید؟چگونه می‌توان از بروز چنین وقایعی جلوگیری کرد؟

صبوری بی‌نظیر مقام معظم رهبری برای روشنگری صحنه‌گردانان فتنه 88 با دعوت از ستادهای انتخاباتی و توصیه به کاندیدای اصلی اصلاحات که غیرقانونی عمل نکنند یا آشوب خیابانی راه نیندازند موجب بصیرت‌افزایی مردم شد هرچند برخی خواص با سکوت خود کار را مشکل کردند و به این صحبت‌های مشفقانه رهبر انقلاب عمل نکردند.

مقام معظم رهبری در سخنان خود بیش از 250 بار واژه فتنه را در سخنرانی‌های روشنگرانه خود بکار بردند که این امر نشانه از عمق تدبیر و درایت ایشان در نشان دادن خطرات و لایحه‌های عمیق پنهان این جریان دانست از سویی به کار بردن تدبیر حصر خانگی فرصتی را برای بازگشت آنان به نظام را فراهم کرد و موجب بازگشت جمعیت کثیری از رای‌دهندگان کاندیدای متمرد شد اما تصمیم‌سازان فتنه 88 حاضر به فاصله‌گذاری بین خود و نظام سلطه و اقرار به بی‌فایده بودن پروژه تقلب نشدند. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها