امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95426
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۵
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از ابتدای حمله تکفیری‌ها به مناطقی از شمال غرب عراق بنگاه‌های خبرپراکنی غربی و مرتجع عربی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از ابتدای حمله تکفیری‌ها به مناطقی از شمال غرب عراق بنگاه‌های خبرپراکنی غربی و مرتجع عربی تلاش کردند این اقدام تروریستی را «انقلاب عشایر» بنامند و تا نیمه‌های هفته دوم این بحران نیز موفق به القای چنین رویکردی شدند لیکن با اقداماتی که تکفیری‌ها علیه شهروندان اهل تشیع و تسنن عراق توامان صورت دادند، نقاب از چهره حتی حامیان رسانه‌ای آنان نیز برداشته شد و به این ترتیب این روزها کمتر کسی می‌تواند جنایات این گروه‌ها را در قالب انقلاب یا مطالبه اجتماعی تعریف کند.

اعدام 375 تن از علمای اهل تسنن در الانبار،‌ تخریب قبور صحابه و تابعین در نینوا ، تلاش برای تخریب اماکن مذهبی اهل تشیع، تجاوز به دخترکان عراقی عمدتاً در مناطق سنی نشین به بهانه جهاد نکاح،‌ انهدام اماکن مقدس متعلق به مسیحیان، اعدام 1700 تن از دانشجویان دانشکده نیروی هوایی در تکریت(بنا بر اعلام داعش) و.. تنها نمونه‌های کوچکی از جنایاتی است که هیچ راهی برای اندیشمندان سنی و شیعه نگذاشت تا زبان به مذمت و تقبیح اندیشه تکفیر بگشایند که بی اعتنا به اندیشه‌های ناب اسلامی به تفریق اسلام و تزلزل در وحدت اسلامی همت کرده است.

تقریبا تمامی شخصیت‌هایی که با خبرنگاران خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خارج از کشور گفت‌وگو کرده‌اند، گروههای تکفیری این روزهای عراق و سوریه را آلت دست آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانند و معتقدند که حضور آنها در عراق و تحرکاتشان، در راستای منافع و امنیت سازی برای رژیم صهیونیستی است. آنها معتقدند که خطر اول داعش برای جهان اسلام و کشورهای اسلامی منطقه است و در مراحل بعدی خدمت به استعمارگران تا منطقه و کشورهای اسلامی را به سمت تجزیه پیش ببرند. البته کارشناسان تأکید کرده‌اند که بساط تکفیری‌ها در عراق جمع می‌شود.

آنچه در پی می‌آید، بخشی از اظهارات شخصیت‌های برجسته سیاسی منطقه در مورد بحران این روزهای عراق است.

فعال بحرینی: هیچ فرهنگی در نظام بین‌الملل داعش را نمی‌پذیرد

«سید عباس شبر»، فعال حقوقی بحرینی گفت: ماهیت این گروه‌های تروریستی ایجاب می‌کند که آنها هیچ‌گاه مورد پذیرش جامعه بین المللی و مراکز و موسسات حقوقی و حتی موسسات دینی و مذهبی واقع نشوند،‌ چون دارای دیدگاهی هستند که هیچ‌کس نمی‌تواند، پذیرای آن باشد، فرهنگ قطع سرها و بازی کردن با آنها یا تخریب مساجد و کلیساها را هیچ عرف بین المللی و یا مذهبی نمی‌تواند بپذیرد. 

عراق مهد تمدن‌ها و کشوری است که در آن شیعی و سنی و مسیحی و مسلمان و دیگر طوایف در طول سال‌های گذشته در امنیت و صلح کامل به سر بردند، اما هم اکنون تلاش می‌شود تا این گروهها وارد جنگی طایفه‌ای و مذهبی شوند تا زمینه نفوذ و تسلط بیگانگان را بر آن فراهم کند و این توطئه‌ای خطرناکی است که باید از آن برحذر بود. به نظر من فتوای آیت الله سیستانی (دام ظله) راه را بر تمام توطئه کنندگان علیه این کشور و برافروختن آتش جنگ طایفه‌ای و مذهبی در آن بست.

نماینده سابق پارلمان مصر: چرا داعش مدعی مسلمانی به مبارزه با صهیونیست‌ها نمی‌رود

شیخ «احمد عبد العال»، مبلغ صوفی و نماینده سابق پارلمان مصر اقداماتی که گروه تروریستی داعش در عراق برای به وحشت انداختن مسلمانان و پیروان دیگر ادیان و طوایف دست به آن می‌زند، را محکوم کرد.

عبد العال با بیان اینکه تروریسم نه دین می‌شناسد و نه سنی و نه شیعی تاکید کرد که تروریست‌ها برای تحقق اهداف تروریستی و چشم داشت‌های خود اصطلاحات دینی و مذهبی را در کنار حمایت‌های نیروهای استکبار جهانی به خدمت می‌گیرند.

این نماینده سابق پارلمان مصر تصریح کرد: اقدام داعش به تشکیل خلافت اسلامی و انتخاب خلیفه‌ای برای مسلمانان کذب و افترا به اسلام است و ما مسلمانان خواهان تاسیس دولتی اسلامی به این شکل و قالب نیستیم که پایه و اساس شکل گیری آن را تجاوز به کشورها و ریختن خون بی‌گناهان تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه دولت اسلامی همواره و در طول عصرها و دوره‌های مختلف بشری موجودیت و حضور داشته و کسی نتوانسته بر آن غلبه کند، گفت: بدون تردید چنین دولتی نیاز به حمایت و معرفی شدن از سوی تروریست‌ها ندارد.

عبد العال در ادامه این سوال را مطرح کرد که چرا این گروه به مبارزه رژیم صهیونیستی و باز پس گیری مسجد الاقصی و اعلام خلافت از این نقطه نمی‌کند، مگر اسرائیل و یهود دشمنان اسرائیل و اشغالگران اراضی فلسطینی نیستند.

وی خاطر نشان کرد: مسلمانان در سراسر جهان دارای نقشی مهمی در مقابله با گروه‌های تروریستی دارند که به نام اسلام مرتکب هر جنایتی می‌شوند و ما در این راه موظف هستیم، با بیدار سازی و آگاه سازی مسلمانان خطر این گروه‌ها را علیه وحدت شیعیان و اهل سنت و تلاش آنها برای فتنه انگیزی میان آنان تبیین کنیم و به حمایت از بارگاه‌ها و اماکن مقدس مسلمانان در تمام نقاط جهان بپردازیم.

کارشناس مسائل اسلامی آسیای مرکزی: خلافت مورد نظر داعش یک حکومت صهیونیستی است

عبدالله محقق» کارشناس مسائل مذهبی موضوع خلافت اسلامی داعش را اقدامی با هدف تقویت اسلام‌هراسی در عرصه بین‌المللی و معرفی این دین حق به عنوان دین خشونت دانست که در راستای اهداف صهیونیسم است.

وی با اشاره به اهداف واقعی حامیان داعش و سایر گروه‌های تروریستی فعال در عراق و سوریه، خاطرنشان کرد: به تازگی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با ابراز خوشحالی از اقدامات اخیر داعش و از جمله تشکیل خلافت اسلامی، این امر را در راستای درگیر شدن هرچه بیشتر شیعه و سنی و تضعیف هر دو تلقی کرد.

به گفته وی، روشن است که حمایت رژیم غاصب صهیونیستی از داعش و گروه‌های تروریستی با هدف هر چه وخیم‌تر کردن فضای امنیتی کشورهای خاور نزدیک صورت می‌گیرد تا بتواند به جنایات خود علیه فلسطین و مردم مظلوم آن ادامه دهد که متاسفانه برخی از کشورهای عربی در این امر هم‌دست تل‌آویو شده‌اند.

محقق تصریح کرد: خلافت اسلامی هرگز با قتل و کشتار ایجاد نشده بلکه مبنای آن را موازین قرآنی، اخلاق اسلامی و انسانی تشکیل و مناسبات اجتماعی را شکل می‌دهد که به این دلیل با اسلام آوردن، بسیاری از اعراب از سنت‌های زمان جهالت رهایی پیدا کرده و مسیر تعالی و پیشرفت اخلاقی و معنوی را برگزیدند اما امروز داعش و حامیانش با خلافت مورد نظر خود می‌خواهند دوباره بشر را به دوران جاهلیت بازگردانند.
** بیعت با داعش اقدامی غیر اسلامی است

این پژوهشگر مسائل اسلامی بیعت با داعش را اقدامی غیراسلامی و غیراخلاقی دانست و گفت: بیعت با داعش و خلافت صهیونیستی «ابوبکر البغدادی» هیچ نوع مشروعیتی نداشته بلکه حرام است و هر کسی چنین کاری را انجام دهد علیه اسلام و مسلمانان اقدام کرده و بر اساس تعالیم اسلامی از دین خارج شده است.

وی افزود: مسلمانان باید با قرآن و سنت پیامبر اسلام (ص) بیعت کنند که خلافت ساخته دست یهودی‌های صهیونیست با بحث قرآن و سنت پیامبر هیچ نوع ارتباطی ندارد.

محقق با بیان آنکه  تا امروز از داعش و گروه‌های تروریستی همسو با آن هرچه دیدیم، غیراسلامی بوده خاطرنشان کرد: اگر داعش و باقی گروه‌های مربوطه در حقیقت کوچکترین ارتباطی با اسلام می‌داشتند از سراسر دنیا تروریست‌ها و جنایتکاران را در صفوف خود جمع نمی‌آوردند.

به گفته وی، امروز هرچه از طرف این گروه‌های به ظاهر «مجاهد» می‌بینیم تجاوز و قتل و کشتار افراد بی‌گناه است که دقیقا حرکات ضد اسلامی و ضد انسانی است. متاسفانه «یوسف قرضاوی» که خود را از پیشوایان اهل سنت جهان می‌داند به خلافت داعش اعتراف کرده و این به آن معنی است که وی یا از جنایات این گروه تروریستی مطلع نیست و یا وابستگی‌اش به برخی افراد و گروه‌ها، چاره دیگری برایش باقی نگذاشته است.

وی ادامه داد: امروز به خاطر مبارزه با «عبدالفتاح سیسی» و سقوط دولت وی بخشی از اخوانی‌ها به داعش پیوسته‌اند و قرضاوی نیز به عنوان یکی از شخصیت‌های اخوانی در قطر به سر می‌برد که حمایت وی از داعش را می‌توان یک نوع حمایت قطر از این گروه تروریستی دانست.

وی افزود: این در حالی است که نه‌تنها جمعیت شیعه عراق بلکه اهل سنت این کشور نیز علیه داعش و همپیمانانش قیام کرده‌اند؛امروز همه مسلمانان عراقی‌ درک کرده‌اند که این گروه‌ها برای آنها به‌ صورت یکسان خطر دارد و اگر برای مقابله با آن‌ دست به دست هم ندهند، چالش‌های بیشتری به سراغ آن‌ها و دین و ایمانشان خواهد آمد.
** نامشروع بودن اعلام و تبلیغ جهاد اسلامی

این کارشناس مسائل دینی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی خود با فارس، تبلیغ جهاد اسلامی را نامشروع دانست و ادامه داد: بدون تردید اعلام و تبلیغ «جهاد» اسلامی از سوی گروه‌های تروریستی امری است کاملا دروغ و حرام، چرا که آن‌ها از ابتدا تا انتها اهداف ضداسلامی را دنبال می‌کنند.

وی افزود: جهاد مورد نظر داعش در عراق با هدف به دست آوردن قدرت سیاسی است که طی سه سال اخیر شاهد چنین حرکت جنایت‌کارانه این گروه‌های تروریستی مورد حمایت صهیونیسم و غرب در سوریه نیز بودیم.

به گفته  محقق، این گروه‌ها بازیچه دست قدرت‌های سلطه‌گر و متحدین منطقه‌ای آن‌ها است که با اقدامات موحش خود در مسیر برآورده کردن اهداف حامیان فکری، مالی‌ و تسلیحاتی‌ آنها گام بر می‌دارند؛ این اهداف از یک سو ناآرام کردن منطقه بوده و از سوی دیگر ترسیم سیمای خطرناک از اسلام و مسلمانان در افکار عمومی دنیا می‌باشد.

محقق مبارزه داعش و سایر گروه‌های تروریستی دارای ظاهر «اسلامی» با مفاخر واقعی اسلامی را یکی از واقعیات غیر قابل انکار دانست و افزود: ما شاهد هستیم که در سوریه، عراق و کشورهای دیگر منطقه این گروه‌ها با آثار تمدن اسلامی مبارزه  و اقدام به تخریب آرامگاه‌های بزرگان دین حتی پیامبران خدا می‌کنند؛بنابر این بیعت با این گروه جنایتکار (که جدا از ریختن خون به ناحق، با نام «جهاد نکاح» و امثال این به ناموس زنان و دختران تجاوز می‌کنند) خود نوع خطرناکی از جنایت می‌باشد.

به گفته وی، داعش در اصل هیچ ربطی با اهل سنت ندارد و به این دلیل بود که بیست و یک نفر از علمای اهل سنت را به «جرم» عدم حمایت از این گروه ضد اسلامی در صحن یکی از مساجد به صورت وحشیانه به قتل رساند.
** سکوت غرب در برابر جنایات داعش

این پژوهشگر مسائل اسلامی و سیاسی منطقه سکوت نهادهای بین‌المللی غربی در برابر جنایات داعش را نوعی حمایت از اقدامات تروریستی این‌گونه گروه‌های ضد اسلامی ارزیابی کرد و افزود: ما همه‌روزه مشاهده می‌کنیم که چنانچه در هر گوشه‌ای از دنیا نقض حقوق و آزادی‌های یک نفر از اتباع غربی و به خصوص آمریکایی اتفاق بیفتد، تمام سازمان‌های بین‌المللی سر و صدا به پا می‌کنند ولی در عراق هزارها نفر افراد بی‌گناه کشته می‌شوند اما انگار چشم این سازمان‌ها نمی‌بیند و گوش آن‌ها نمی‌شنود چرا که هدف صهیونیست‌ها و وابستگانش ترسیم خطرناک بودن اسلام در افکار عمومی دنیا است.

وی افزود: بنابر این به خاطر دفاع از حریم اسلام و حفظ وحدت و همبستگی مسلمانان باید همه علما و دانشمندان اسلامی کشورهای جهان به طور صریح داعش و اقدامات آن و همچنین سایر گروه‌های مربوطه را محکوم کنند تا مردم دنیا بحث اسلام را جدا از این گروه‌ها بدانند.

** نقشه خلافت داعش آسیای مرکزی را نیز فرا گرفته است

محقق با اشاره به انتشار نقشه خلافت داعش در رسانه‌های گروهی، این اقدام را با برنامه‌های آتی حامیان این گروه‌های تروریستی مرتبط دانست و گفت: در نقشه خلافت داعش برای پنج سال آینده بخش زیادی از قلمرو خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیا (از جمله آسیای مرکزی، بخشی از خاک روسیه و چین) و اروپا آمده یعنی می‌توان این نتیجه را گرفت که برای سال‌های نزدیک مناطق فوق در جهت گسترش دامنه تروریسم و افراطگرایی کور مذهبی مد نظر قرار داده شده‌اند.

به گفته وی، بنابر این خود غربی‌ها که امروز در برابر اقدامات داعش و یارانش اغماض و چشم‌پوشی می‌کنند، باید بدانند فردا از این ناحیه ضربات سنگینی خواهند خورد.

محقق افزود: دیگر اینکه نظام‌های سکولار مورد حمایت آمریکا و غرب با وجود این‌گونه گروه‌ها (که از جمله در آسیای مرکزی نیز تحت عنوان‌های مختلفی به صورت علنی و غیرعلنی فعالیت کرده و همگی ماهیت افراطگرایی و تروریستی دارند) در گستره مورد نظر داعش هدف قرار خواهند گرفت.

وی به تاثیرپذیری عوامل افراطی آسیای مرکزی از تحولات خاورمیانه پرداخت و تاکید کرد: همین حالا در فضای مجازی برخی از افرادی فعال شده‌اند که به جریان‌های سلفی تکفیری و جهادی متعلق بوده و برای خود ایجاد خلافت‌های در منطقه را در نظر گرفته و «امیر» خود را نیز تعیین کرده‌اند.

به گفته وی، بنابر این هم دولت‌ها و هم شخصیت‌های اسلامی، فرهنگی و اجتماعی آسیای مرکزی باید در مقابل جنایات داعش و سایر گروه‌های تروریستی صدای خود را بلند کنند تا جدیت اراده‌ آنها برای حفظ ارزش‌های اصیل اسلامی و ثبات و امنیتشان بیشتر معلوم شود.

یکی از رهبران جمعیت الوفاق بحرین : بحرین در تیررس خطر گروه تروریستی «داعش» قرار دارد

«جمیل کاظم»، رئیس شورای جمعیت الوفاق،‌ بزرگ‌ترین گروه معارض بحرینی تاکید کرد که بحرین به دور از خطر آنچه گروه تروریستی داعش خوانده می‌شود، نیست،‌ به همین دلیل نیاز به همکاری عمیق و گسترده بین‌المللی برای مقابله با خطر گروه‌های تکفیری به شدت احساس می‌شود.

کاظم افزود: برخی از کشورهای منطقه‌ای که به حمایت از گروه‌های تکفیری در عراق و سوریه می‌پردازند، اهداف خاصی را توسط این گروه‌ها دنبال می‌کنند که از جمله آنها درگیر کردن آنها در جنگ‌های ویرانگر برای نجات و رهایی از آنها و به خدمت گرفتنشان در راه اهداف و منافع مورد نظر خویش است.

این رهبر جمعیت الوفاق درباره اظهارات اخیر «سمیره رجب»، وزیر اطلاع رسانی بحرین درباره حوادث جاری در عراق و توصیف آن به «انقلاب» گفت: رژیم باید بداند که بحرین از تیررس داعش و این درگیری‌ها و نزاع‌ها دور نیست، به ویژه آنکه محیط مناسبی نیز از سوی حکومت برای این گروه فراهم شده و سلفی‌های بحرینی در عرصه‌های میدانی سوریه حضور دارند.

وی درباره آینده منطقه در راستای افزایش خطر داعش گفت: در عمل حکومت‌های منطقه از این گروه‌ها و خطری که به واسطه آنها منطقه و ملل آن را تهدید می‌کند، ابراز نگرانی کرده‌اند، به همین دلیل به نظر می‌رسد که با همکاری یکدیگر و مشارکت ملی باید به مقابله با این خطر شتافت.

کاظم درباره حمایت برخی از کشورها از گروه تروریستی داعش نیز تصریح کرد که این گروه تمام منطقه را تهدید می‌کند و خطرات آن تمام کشورهای منطقه را در برخواهد گرفت، به همین دلیل باید به مقابله با این غده سرطانی پرداخت.

یکی از اعضای هم‌پیمانی ملی عراق: اعلام خلافت داعش تلاشی صهیونیستی برای تحریف وجهه اسلام است

«علی العلاق»، یکی از اعضای هم‌پیمانی ملی عراق تصریح کرد: گروه‌های تروریستی مانند داعش که عناصر آن را افرادی جنایتکار و تروریست و قاتل تشکیل می‌دهند، نمی‌توانند، نماینده و نمود اسلام در هر شرایط و مکان و زمانی باشند و از مشروعیت برخوردار گردند.

العلاق افزود: شعارهایی که داعش سر می‌دهد، تنها تلاشی برای تحریف وجهه اسلام است و ایده تشکیل امارت اسلامی از سوی این گروه تلاشی است که صهیونیسم جهانی در پس آن قرار دارد تا چهره واقعی اسلام را در نگاه و دید مسلمانان تحریف کند و دعوتی است که از سوی مشتی قاتل و مجرم که از اسلام واقعی و حقیقی به دور هستند، صادر شده و چنین افرادی هیچ‌گاه نخواهند توانست نماینده اسلام واقعی باشند.

گروه تروریستی داعش در این اواخر سرکرده جنایتکار خود «ابو بکر البغدادی» را به عنوان مسلمانان اعلام کرد، کسی که قاتل بسیاری از کودکان و زنان و سالمندان به شمار می‌آید.

بسیاری از تحلیلگران و ناظران امور بین‌الملل داعش را ساخته و پرداخته رژیم صهیونیستی می‌دانند که هدف از تشکیل آن ضربه زدن به اسلام از داخل است.

عضو پارلمان افغانستان:«داعش» محصول مشترک حامیان بین‌المللی تروریسم در جهان است

محمد اکبری» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، گفت: گروه تروریستی داعش در عراق و برخی کشورهای منطقه زیر چتر حمایتی آمریکا، انگلیس، اسرائیل و عربستان فعالیت خود را گسترش داده است.

اکبری افزود: گروه تروریستی داعش از زمان تأسیس تاکنون هیچ گاهی فعالیت مستقل نداشته و همواره زیر حمایت و رهبری آمریکا، انگلیس، اسرائیل و عربستان سعودی قرار داشته است.

به باور وی، تداوم و افزایش فعالیت‎های تروریستی گروه داعش بدست آوردن و تأمین منافع کشورهای حامی این گروه در منطقه بویژه کشورهای عربی است.

عضو پارلمان افغانستان گفت: داعش برنامه مشخصی برای حضور در منطقه و عراق ندارد، بلکه این کشورهای حامی تروریست‎ها هستند که با بوجود آوردن این گروه در برابر کشورهای اسلامی قادر به مقابله می‎کنند.

وی تأکید کرد که گروه داعش هم‎اکنون در برخی کشورهای اسلامی به طور مستقیم و در برخی کشورهای دیگر اسلامی به طور غیر مستقیم در تلاش نیرومندی فعالیت‎های تروریستی خود است.

اکبری با اشاره به پیشینه فعالیت گروه تروریستی داعش اظهار داشت:  این گروه روزهای آغازین فعالیت‎های تروریستی خود را از سوریه آغاز کرد و در آن کشور زیربنای یک گروه تروریستی را بنا نهاد.

بنابراین در برابر دولت آن کشور جنگید، اما پس از عدم موفقیت با ورود به عراق به خشونت و ناامنی‌ها دامن زد.

وی افزود: یکی از دلائل شکست داعش در سوریه وحدت و همبستگی مردم آن کشور در برابر تروریست‌ها بود، و با مقابله در برابر گروه‌های تروریستی مانع پیشروی بیشتر داعش شدند.

عضو پارلمان افغانستان تصریح کرد: این گروه تروریستی قادر به تصرف عراق نیست و توانایی رسیدن به خواست‎ها و شعارهای غیر عقلانی خود را نیز ندارد.

در عین حال دیگر کشورهای اسلامی نیز نباید به هیچ گروه تروریستی اجازه فعالیت دهند تا دست گروه‎ها در جوامع اسلامی نفوذ پیدا کنند.

وی با اشاره به حضور داعش در نزدیکی «بغداد» پایتخت عراق را شکست این گروه در این کشور دانست و گفت: تروریست‌های داعش قادر به تصرف بغداد نیستند و در آینده نزدیک با شکست فاحشی مواجه خواهد شد.

سخنگوی وزارت اوقاف کردستان عراق:داعش مرزهای اسرائیل را امن کرد/چرا داعش در عربستان خلافت برپا نمی‌کند

مریوان نقشبندی» سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اربیل، ماهیت داعش را یک گروه تروریستی دانست که به نام اسلام، تحت عنوان جهاد اسلامی دست به تجاوز وکشتارهای خونین میزنند.

مریوان نقشبندی در ادامه می‌گوید: آنها به قول خودشان قصد برپایی خلافت اسلامی در عراق و شام را دارند اما آنچه جای سوال دارد این است که چرا تنها در عراق و سوریه قصد برپایی حکومت خلافت را دارند و در حجاز و جده نمی‌خواهند این کار را انجام دهند؟ مگر نه اینکه اسلام از مکه و مدینه ظهور کرده است .

به گفته نقشبندی، گروه تروریستی داعش دست پرورده برخی از کشورهای منطقه و مجری سیاست‌های آنها در عراق و سوریه است.

به گفته سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی حکومت کردستان عراق  گروه تروریستی داعش و حامیان منطقه‌ای آنها از ساختار شکننده سیاسی کشورها استفاده کرده و با به تصویر کشیدن اعمال وحشیانه و خشونت‌آمیز از جمله سربریدن، اعدام‌های دسته جمعی و جنایات مختلف در تلاش برای ایجاد رعب و وحشت در نزد افکار عمومی و در نهایت از هم گسستن پروسه سیاسی کشور هستند.

وی همچنین گفت: هر چند برخی از کشورهای منطقه از این گروه تروریستی حمایت می‌کنند اما واقعیت این است که تفکرات و تحرکات داعش در راستای احقاق حقوق هیچ گروهی اعم از عرب، کُرد، ترک و فارس و یا سنی مذهبی‌ها نیست، البته این واقعیت بر هیچ عالم دینی و شارعی حتی در میان خود سنی ها پوشیده نیست.

مریوان نقشبندی در ادامه می‌افزاید: اگر برخی از سنی‌های تندرو و ناراضی از دولت بغداد تفکرشان این باشد که با شریک شدن در جنایات داعش پیروز میدان می شوند سخت در اشتباه هستند، هیچ یک از گروه‌های عراقی نباید به دنبال دوستی و همراهی با گروه تروریستی داعش باشند حتی نباید آنها را در همسایگی خود قبول کنند.

سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی کردستان عراق ضمن تقدیر از مواضع و روشنگری‌های علمای اهل سنت و خطیب‌های نماز جمعه اهل سنت کردستان در شناخت واقع بینانه مردم از ماهیت تروریستی این گروه و ضدیت اعمال آنها با شریعت اسلام با استناد به احکام فقهی اهل سنت تاکید کرد احزاب اسلامی کردستان عراق که در پروسه سیاسی کردستان و عراق نیز مشارکت دارند، باید به وظیفه دینی خود عمل کرده و در مقابل جنایات این گروه تروریستی سکوت نکنند.

وی افزود: اگر احزاب اسلامی و اهل سنت کُرد در مقابل این گروه که شیعیان را رافضی، مسیحیان را کافر و هر تفکری جز خود را مرتد می‌دانند، سکوت کنند، این شائبه برای مردم بوجود می‌آید که تفکر تروریستی داعش با احزاب اسلامی همسو است و این امر باعث می‌شود احزاب اسلامی جایگاه مردمی خود را از دست داده و مردم دیگر به آنان اعتماد نکنند.

مریوان نقشبندی در ادامه سخنانش تاکید کرد که بروز جنگ طایفه‌ای و مذهبی در عراق بیش از هر چیز منافع اسرائیل و آمریکا را تامین می‌کند، چرا که از زمان ظهور گروه تروریستی داعش تاکنون مرزهای اسرائیل بیش از گذشته و از همه مرزها امن و آرام‌تر بوده است،از سوی دیگر به بهانه جنگ و ناآرامی بار دیگر آمریکا فرصتی یافت که نیروهای خود را وارد عراق کند.

سخنگوی وزارت اوقاف و امور دینی کردستان عراق در پایان اتحاد گروه‌های مختلف عراقی و بازگشت به احکام و شریعت اسلام را تنها راه مقابله با تروریسم داعش و پایان دادن به جنایات آنها به نام دین اسلام بر شمرد.

کارشناس مرکز مطالعات شرق شناسی روسیه:آمریکا مسئول اقدامات داعش است

استانیسلاو پریتچین» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک با اشاره به چرایی حضور داعش در کشور عراق، به انتقاد از سیاست‌های آمریکا و متحدان منطقه‌ای واشنگتن پرداخت و تاکید کرد: سرانجام، عواقب چنین راهبردهایی دامان منافع آنان در منطقه را خواهد گرفت.

کارشناس مرکز مطالعات شرق شناسی روسیه همچنین گفت: تشدید اوضاع در عراق کاملا غیرمنتظره بود و دستگاه‌های اطلاعاتی تنها چند هفته پیش از یورش داعش به عراق از آن آگاهی یافته بودند.

وی ادامه داد: با این وجود هر قدر سرعت این حوادث بیشتر می‌شود، تأثیر بسیار منفی آن بر روی جایگاه آمریکا افزایش می‌یابد زیرا مسؤلیت آنچه در عراق اتفاق می‌افتد در وهله نخست برعهده واشنگتن است چراکه آنها 11  سال قبل به بهانه ایجاد یک دولت دموکراتیک به این کشور لشکرکشی کردند.

عالم اهل سنت افغان:«داعش» دستاویز آمریکا و غرب برای حضور در خاورمیانه است

«محی‎الدین منصف» عالم اهل تسنن و عضو مجلس سنای افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: گروه داعش توسط آمریکا و اسرائیل برای دامن‎زدن به ناامنی و خشونت‎ در منطقه ایجاد شده است. منصف افزود: هدف از ایجاد این گروه تروریستی به چالش کشیدن منافع کشورهای بزرگ منطقه‎ای، فرامنطقه‎ای و کشورهای اسلامی توسط آمریکا و اسرائیل است.

رئیس مرکز مطالعات اسلامی بلاد شام: اقدامات داعش کفر به ذات اقدس الهی و خلاف وصیت‌های پیامبر است

«عبد الرحمن الضلع»، رئیس مرکز مطالعات وحدت اسلامی بلاد شام تصریح کرد: انتخاب خلیفه برای مسلمانان از سوی گروه تروریستی داعش را باید تنها تبلیغاتی از سوی غرب و اسرائیل و برخی از شیوخ عرب حوزه خلیج فارس ملاحظه کرد تا به این طریق بیش از پیش وحدت صفوف مسلمانان و پایه‌های امت اسلامی را هدف قرار دهد.

تحرکات داعش کفر به ذات اقدس الهی است الضلع افزود: انتخاب تروریستی به نام ابوبکر البغدادی به عنوان خلیفه مسلمانان از سوی عناصر داعش که به قتل و کشتار و ارتکاب هرگونه جنایت معروف شده‌اند، در واقع اذعان صریح این گروه به این امر است که فردی به نام ابو بکر البغدادی سرکرده و مدیر و مدبر این گروه در اجرای عملیات‌های قتل و کشتار آنها در مناطق مختلف سوریه و عراق است.

این روحانی سوری تاکید کرد: آنچه داعش در کلیساها و بارگاه‌های مقدس مسلمانان و مسیحیان مرتکب آن شد، کفر به ذات اقدس الهی و زیر پا گذاشتن تمام وصایا و سفارش‌های پیامبر عظیم الشأن اسلام است.

روزنامه‌نگار تاجیک: اسلام‌هراسی مهم‌ترین هدف غرب از ایجاد و تغذیه داعش است

«بابا شفیع» روزنامه‌نگار تاجیک اعلام خلافت از سوی گروه تروریستی داعش را اقدامی با هدف تقویت رویکرد اسلام‌هراسی دانست که از سوی غرب دنبال می‌شود.

وی با اشاره به تحولات چند سال اخیر منطقه خاورمیانه و بخصوص سوریه و عراق گفت: امروز برای افراد آگاه معلوم است که پشت سر داعش و سایر گروه‌های تروریستی چه منافعی قرار گرفته اما ایجاد «خلافت اسلامی» از راه قتل و خون‌ریزی اتفاقی است که با هدف اسلام‌هراسی دنبال می‌شود.

شفیع ادامه داد: دقیقاً چنانچه به عملکرد گروه‌های به اصطلاح جهادی طی 2 دهه اخیر در افغانستان، سوریه، عراق و... توجه کنیم، خواهیم دید بیشتر آن‌ها همواره در مسیری جلو رفته‌اند تا برای جامعه جهانی بتوانند سیمای خطرناک و مخوفی از اسلام ارائه دهند؛ اقدامات داعش و گروه‌های دیگر تروریستی در سوریه و عراق با این هدف دنبال می‌شود.

به گفته وی، بعد از دوران خلافت پیامبر اسلام (ص)، جنگ‌ها اساساً با مقصد به اسلام دعوت کردن غیرمسلمان‌ها صورت می‌گرفت که از آن می‌توان به عنوان تلاش برای گسترش قلمرو اسلام یاد کرد.

شفیع ادامه داد: اما خلافت مورد نظر داعش برای قلمروی در نظر گرفته شده است که مرز و بوم اسلامی بوده و با قتل و کشتار و غارت مردم مسلمان می‌خواهند «خلافت» برپا کنند.

وی افزود: در این خلافت هزاران نفر مردم بی‌گناه تنها به خاطر تعلق مذهبی و یا عدم اجرای خواسته‌های نامشروع داعش قتل عام می‌شوند که این بحث کوچک‌ترین ارتباطی با اسلام را ندارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در تاجیکستان ادامه داد: حامیان گروه‌های تروریستی دارای منافع بزرگی در منطقه بوده و در پی ناکامی‌های خود در سوریه به دنبال درگیر کردن همسایگان دمشق برآمده‌اند که در این راستا در رأس عراق را قرار داده‌اند.

وی افزود: از طریق اقدامات داعش و دامن زدن به اختلافات مذهبی می‌خواهند شیعه و سنی را به جان هم بیندازند و بحران منطقه را عمیق‌تر کنند اما جز گروه‌های تروریستی و افراطی نه اهل سنت و نه شیعه تمایلی به ورود به این‌گونه ماجراهای ساخته دست دشمنان ندارند چرا که می‌دانند برای حامیان داعش و گروه‌های دیگر تروریستی در اصل بین شیعه و سنی هیچ تفاوتی نیست.

وی عدم تبعیت مردم عراق اعم از شیعه و سنی از خواسته‌های داعش را دلیل شناخت مسلمانان از اقدامات ضد اسلامی این گروه و حامیان پشت پرده‌ دانست و تصریح کرد: اگر برای چند دقیقه بخواهید از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با عملکرد داعش آشنا شوید، جز اخبار قتل و کشتار و صدها عکس و نوارهای ویدیویی جنایات سنگین و ضد بشری چیز دیگری پیدا نخواهید کرد.

شفیع گفت: این همه وحشی گری، اصلا جزئی‌ترین ارتباطی با اسلام ندارد هرچند رسانه‌های غربی به صورت هدفمند تلاش می‌کنند تا جنایات داعش و گروه دیگر تروریستی را به عنوان اقدامات گروه‌های اسلامی معرفی نمایند.

وی افزود: 2 دهه پیش نیز طالبان در افغانستان توانستند سیمای بسیار منفی و خطرناکی از اسلام ارائه دهند، امروز نیز داعش و سایر گروه و جریان‌های افراطی و انحرافی نیز با عملکرد وحشتناک خود می‌خواهند بشریت را از اسلام بیم دهند.

این روزنامه نگار تاجیک در پایان تصریح کرد: وظیفه امت و به خصوص نخبگان سیاسی و روشنفکران اسلامی است تا با اتخاذ مواضع قاطع و روشن، اقدامات این گروه‌ها را محکوم کنند و نگذارند تا دشمن با دست چنین گروه‌های به ظاهر مسلمان ولی در باطن ضد اسلامی وحدت امت را هدف قرار دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها