امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95563
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۵
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، سید اسدالله جولایی صبح امروز در مراسم جشن گلریزان ستاد دیه اردبیل در سالن امام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، سید اسدالله جولایی صبح امروز در مراسم جشن گلریزان ستاد دیه اردبیل در سالن امام خمینی این شهر اظهار کرد: ما باید کارهای خیر و نیک را در این ماه غفران و نعمت الهی خالص و به نیت الهی انجام دهیم که ضرورت دارد این فعالیت‌ها به صورت فراگیر انجام شود.

وی یاد و خاطر عبد صالح خدا مرحوم لاجوردی را به عنوان بنیانگذار ستاد دیه کشور در 24 سال گذشته گرامی داشت و افزود: این شخصیت که خود از درد کشیده‌های انقلاب و زندان‌های طاغوت بود با همراهی شخصیت‌های دلسوز انقلاب اسلامی نظیر مرحوم عسگر اولادی تلاش کردند تا بعد از پیروزی انقلاب ستاد دیه را تنها با هدف آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نه بزهکار راه‌اندازی کنند.

رئیس ستاد دیه کشور به برگزاری بیش از یک هزار و 187 جشن گلریزان در سراسر کشور در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و ادامه داد: سال‌ها است که با اجرای این جشن‌ها زمینه آزادی صدها زندانی جرایم غیرعمد فراهم می‌آید و امیدواریم با جمع‌آوری کمک‌های فراوان بتوانیم 7 هزار و 600 نفر زندانی جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری که در حال حاضر در کشور بوده و شامل حوادث کارگاهی، محکومان مالی، نفقه و مهریه و حوادث رانندگی است از زندان آزاد کنیم.

جولایی تصریح کرد: امسال نیز ستاد دیه جشن گلریزانش را در مرکز کشور هفته گذشته برگزار کرد که برای این جشن رهبر معظم انقلاب 150 میلیون تومان کمک نقدی کرده و رئیس جمهور یک پله پایین‌تر 140 میلیون تومان به ستاد کمک کردند و روسای قوه قضاییه و مجلس نیز در این کار خیر شراکت داشتند.

این مسئول با گلایه از عدم حضور نمایندگان مجلس در این مراسم گفت: منصور حقیقت‌پور نماینده مردم اردبیل خود از بنده دعوت کرده تا در این استان حضور پیدا کنم اما به دلایل مختلف در این برنامه‌ها حاضر نشده و حتی در تماس‌هایی که برقرار کردیم موفق نشدیم با وی ارتباط برقرار کرده و اعلام کنیم که ما آمده‌ایم ولی شما نیستید.

بیشترین تصادفات در دنیا متعلق به ایران است

رئیس ستاد دیه کشور ادامه داد: در کنار جمع‌آوری کمک‌های مردمی این ستاد کارهای فرهنگی را نیز جزو اولویت‌های خود قرار دادیم به طوری که ما در شورای فرهنگ عمومی کشور از دستگاه‌های فرهنگی خواسته‌ایم تا در مقولات مختلف به ویژه جا افتادن فرهنگ رانندگی صحیح، فرهنگ صحیح تعیین مهریه و همچنین فرهنگ استفاده درست از دسته چک‌ها را به صورت فراگیر آموزش دهند.

جولایی عنوان کرد: ما در بحث راهنمایی و رانندگی سرمان را پایین گرفته‌ایم و احساس شرمندگی می‌‌کنیم چرا که بیشترین تصادفات و تلفات رانندگی مربوط به ایران است.

وی افزود: ما شاهد دلسوزی نابجای مادران در این بحث هستیم که به راحتی خودرو را در اختیار فرزندانشان که حتی گواهینامه نیز ندارد قرار می‌دهند تا بدون گواهینامه، مهارت خاص و حتی بیمه‌نامه به خیابان‌ها وارد شده و در خیابان و کوچه تصادفی کند و با یک فاجعه جبران‌ناپذیر فرزند خود را گرفتار زندان و حتی محکوم به قصاص کند.

رئیس ستاد دیه کشور با بیان اینکه در 24 سال گذشته 80 هزار نفر زندانی جرایم غیرعمد در کشور به همت این ستاد آزاد شده‌ است و هزاران فرد زندانی دیگر همچنان چشم‌انتظار آزادی هستند، گفت: این جمله بسیار مخرب که «کی مهریه را داده و کی گرفته» خانواده‌های ما را تا مرز اضمحلال و نابودی کشانده است به طوری که ما شاهد تعیین مهریه‌های نامتعارفی هستیم که ماهیت آن مشخص نیست که به عنوان نمونه زمانی که از زوجین می‌پرسیم چرا عدد 313 را به عنوان مهریه تعیین کرده‌اید حتی نمی‌دادند به چه دلیلی این عدد را انتخاب کرده‌اند.

جولایی، ضرورت آموزش و ایجاد محدودیت در صدور دسته چک و بازنگری در قوانین آن را بسیار ضروری بیان کرد و گفت: در این زمینه نیز بخشی از زندانیان ما به معنای واقعی گرفتار شدند به طوری که در پنج سال گذشته با همت بانک‌های مختلف به ویژه بانک ملی، صادرات و تجارت با بهره پایین بانکی زمینه آزادی زندانیان فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در پنج سال گذشته 44 هزار و 951 نفر از زندان‌ها آزاد شده‌اند، اظهار کرد: رقم محکومیت آنها بیش از 2 هزار و 425 میلیارد تومان بوده است.

رئیس ستاد دیه کشور ادامه داد: البته بخشی از این محکومیت‌ها با همت مددکاران زندان و خود نیکوکاران و خیرین مورد گذشت شاکیان قرار گرفته ولی همچنان پرداختی‌ها بسیار بالا و حتی سنگین است.

جولایی افزود: در این پنج سال هزاران جشن گلریزان در کشور برگزار شده که برای آزادی بیش از 44 هزار زندانی علاوه بر کمک‌های مردمی و گذشت شاکیان پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها انجام شده است.

وی در پایان از همه دستگاه‌های فرهنگی به ویژه رسانه‌ها خواست تا با توجه به حرام اعلام شدن تخلفات رانندگی از سوی تمامی علما و مراجع نسبت به  فرهنگ‌سازی درست رانندگی و کارهای مناسب تاثیرگذار در تاریخ جرایم غیرعمد تلاش و جدیت کنند.
انتهای پیام/62001/ذ40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها