امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9567
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۳
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در دیدار روز گذشته (31 اردیبهشت) معاون نخست‌وزیر ترکیه با مقامات تاجیکستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در دیدار روز گذشته (31 اردیبهشت) معاون نخست‌وزیر ترکیه با مقامات تاجیکستان بر گسترش روابط تجاری- اقتصادی بین 2 کشور تأکید شد.

به نقل از خبرگزاری «پرسا»، «علی باباجان» معاون نخست‌وزیر ترکیه در امور اقتصادی و تجاری که برای یک دیدار رسمی از تاجیکستان وارد این کشور شده است در دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور بر گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی تأکید کرد.

در این دیدار همچنین اعلام شد که در پنج سال گذشته حجم تبادلات تجاری تا 90 درصد افزایش داشته است.

در این دیدار علی باباجان ضمن تقدیم پیام رئیس جمهور ترکیه به رئیس جمهور تاجیکستان از عملکرد توافق‌نامه‌های بین دولتی در رابطه با همکاری‌های تجاری و اقتصادی ابراز رضایت کردند.    

تاجیکستان یکی از همکاران تجاری و اقتصادی ترکیه است که حجم تبادلات تجاری در صادرات این کشور 216 میلیون دلار و واردات آن 174 میلیون دلار می‌باشد.

کارشناسان بر این باورند، در سال‌های گذشته ترکیه در تاجیکستان با اهدافی خاص و مشخص سرمایه‌گذاری کرده است و اکنون نیز آنکارا امیدوار است که توافقنامه‌های جدید همکاری، انگیزه بیشتری به روابط دو جانبه ببخشد.

گذشته از این اکنون نیز ده‌ها شرکت ترکیه‌ای که در حال فعالیت در بخش‌های تجاری، صنعتی، ساخت ‌و ساز و خدمات در تاجیکستان هستند و فرصت‌های حضور اقتصادی خود در این کشور را افزایش می‌دهد.

در این حال ترکیه در گام نخست به افزایش نفوذ فرهنگی و اقتصادی خود در این کشور می‌اندیشد و در گام‌های بعد به افزایش دامنه نفوذ امنیتی و همه جانبه نظر دارد.

در همین راستا، نیز افزایش نفوذ سینمای ترکیه این نقش را ایفا کرده است و سریال‌های ترکی با هدف افزایش نفوذ فرهنگی ترکیه توانسته است در مدت زمان کوتاهی با در اختیار گرفتن فضای فرهنگی و رسانه‌ای این جمهوری، این کشور فارسی زبان آسیای مرکزی را تحت تاثیر قرار دهد.

چنانچه اکنون نیز ترکیه چند پروژه فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده و با فراهم کردن افزایش کلاس‌های آموزش زبان ترکی در این کشور، بورس دانشجویان و... .بزرگترین کمک به توسعه نفوذ فرهنگی خود در تاجیکستان کرده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها