امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95746
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۵
تعداد بازدید: 18
یحیی مرادی دقایقی پیش در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: بر اساس گزارش‎های واصله به ما اعلام شده که منطقه «ییلاق» پارک ملی گلستان دچار ...

یحیی مرادی دقایقی پیش در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: بر اساس گزارش‎های واصله به ما اعلام شده که منطقه «ییلاق» پارک ملی گلستان دچار حریق مجدد شده است.

گویا سناریوی آتش‎سوزی پارک ملی گلستان را پایانی نیست و این ذخیره‎گاه زیست‎کره استان باید همچنان تاوان اشتباهات مردم، مسافران، شکارچیان غیرمجاز و عدم تدابیر مناسب از سوی مسئولان متولی را بدهد.

آتشی که برای چندمین بار دامان طبیعت را گرفته نیازمند تدابیر و برنامه‎ریزی دقیق‎تری است در روزهای اخیر اعلام شد که بیش از 100 هکتار از عرصه‎های طبیعی دچار حریق شدند، درختچه‎هایی که سوختند و خاکسترشان بر جای ماند، موجودات کوچکی که در چرخه طبیعت زیست می‎کردند و در آتش غفلت بی‎تدبیری نابود شدند.

همه مسئول هستیم تا در برابر طبیعت پاسخگو باشیم از مسئولان امر گرفته تا طبیعت‎دوستانی که برای چندمین بار شاهد این حادثه تلخ هستند.

نباید از عامل انسانی غفلت کرد/ افزایش دما تدابیر ویژه‎ای برای پیشگیری ایجاب می‎کند

گرچه به اعتقاد مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان که پیش از این در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان گفته بود: خشک‌سالی و کاهش رطوبت، احتمال حریق را در جنگل‎های استان به ویژه در منطقه شرق تشدید کرده است اما نباید از عامل انسانی در ایجاد چنین وضعیتی غفلت کرد.

صادق‎ علی مقدم افزود: در آغاز فصل گرما و تداوم افزایش دما، ایجاب می‎کند دستگاه‎های متولی با تدابیر ویژه‎ای برای پیشگیری و مقابله با شرایط بحرانی در عرصه منابع طبیعی و جنگل‎های استان برنامه‎ریزی کنند.

وی با تاکید بر داشتن برنامه در این حوزه ادامه داد: این برنامه می‎تواند شامل آموزش و فرهنگ‎‎سازی برای عموم مردم از طریق رسانه‎ها و نصب علایم هشدار دهنده و آموزشی در مسیرهای پرخطر باشد.

وی نقش مردم را برای پیشگیری از وقوع حادثه‎های آتش‎سوزی مهم عنوان کرد و گفت: بهره‎مندی از توان مردمی از جمله ‎راهکارهایی است که می‎تواند در این سناریو برای برنامه پیشگیری و شرایط مقابله با حریق پیش‌بینی شود.

علت بیشتر این نوع آتش‎سوزی‎ها وجود شکارچیان غیرمجاز است

رئیس پارک ملی گلستان نیز در گفت و گو  با خبرنگار فارس در گرگان در جریان آتش‎سوزی‎های متعدد اعتقاد داشت که علت بروز این حادثه باز هم عامل انسانی است و 95 درصد آتش‎سوزی‎هایی که در پارک ملی گلستان اتفاق می‎افتد به دلیل سهل‎انگاری مسافران عبوری است که در حاشیه جاده اقامت موقت دارند.

محمد سلیاری فقط پنج درصد علت آتش‎سوزی‎ها در پارک ملی گلستان را به خاطر آتش‎‎سوزی ‎هایی دانست که در داخل پارک اتفاق می‎افتد که علت بیشتر این نوع آتش‎سوزی‎ها وجود شکارچیان غیرمجاز است که به صورت عمد یا غیر عمد منجر به آتش‎سوزی می‎شوند.

به هر حال تنها چیزی که می‎تواند پایانی بر این تراژدی غم‎انگیز در ذخیره‎گاه زیست‎کره طبیعی  استان باشد علاوه بر فرهنگسازی نیازمند برنامه‎ریزی دقیق‎تر و منسجم‎تر از دستگاه‎های متولی است.
انتهای پیام/83001/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها