امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95829
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۵
تعداد بازدید: 28
«سعید کامل‌اف» مدیر پژوهشکده تمدن اسلامی مسکو در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، ضمن بیان مطلب فوق، تصریح ...

«سعید کامل‌اف» مدیر پژوهشکده تمدن اسلامی مسکو در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، ضمن بیان مطلب فوق، تصریح کرد: متأسفانه در تحلیل فرآیندهای بین‌المللی باید گفت که در برخی موارد تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که تروریسم را با دین اسلام ارتباط دهند که در واقع موجب ناراحتی جهان اسلام می‌شود.

این اسلام‌شناس مشهور روسیه که به منظور حضور در همایش بین‏المللی «نقش رسانه‌ها در مبارزه با تروریسم در آسیای مرکزی» به بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان سفر کرده است، در حاشیه این همایش در مصاحبه با خبرنگار فارس گفت:  مجامع جهانی از طریق رسانه‌ها و سازمان‌های غیردولتی  باید مسؤلیت‌پذیری بیشتری از خود نشان داده و احساسات مسلمانان را تحریک نکنند و همچنین از برخوردهای خشن نسبت به آنها خودداری کنند.

این کارشناس علوم دینی و اسلامی روسیه که عضو شورای عالی سازمان آموزشى، علمى و فرهنگى اسلامى نیز می‌باشد، تصریح کرد: تروریست‌ها نه به دین اعتقاد دارند و نه به ملیت و بشریت بدون توجه به اینکه ملت و مذهب خود آنها نیز از تروریسم آسیب می‏بیند.

وی در بخش دیگر این مصاحبه تصریح کرد: در واقع تروریست‌ها هم‏اکنون تحت لوای اسلام اقدامات شوم خود را انجام داده و از کم‌آگاهی برخی مسلمانان نسبت به دین مبین اسلام سوء‌استفاده می‌کنند.

وی افزود: دین مبین اسلام و ارزش‌های آن بالاتر از آن است که هم‌اکنون تروریست‌ها از آن سوء‌استفاده می‌کنند و شرایط و فرآیندهای جدید اقتضا می کند که مسلمانان عمیق‌تر با دین و اصول اسلام آشنا شوند و سطح آموزش خود را بالا ببرند تا تحت تأثیر ایدئولوژی تروریست‌ها قرار نگیرند.

وی تأکید کرد: تنها یک کشور نمی‌تواند پدیده شوم تروریسم و افراط‌گرایی و همچنین برخی جریانات تروریستی بویژه در خاورمیانه را از بین ببرد و این امر مستلزم آن است که مجامع جهانی به صورت یکپارچه با این پدیده خطرناک مقابله و تشریک مساعی کنند.

وی همچنین با تشریح فعالیت اصلی سازمان آموزشى، علمى و فرهنگى اسلامى،  عنوان کرد که این سازمان در جهت پاسخگویى به آرمان‏هاى امت اسلامى و تحکیم همبستگى و همکارى میان جوامع اسلامى در قالب اندیشه‌هایی همچون سعه‌صدر و ارزش‏هاى والاى اسلامى در سال 1979  براساس مصوبه دهمین کنفرانس وزراى خارجه کشورهاى عضو سازمان کنفرانس اسلامى در شهر «فاس» مراکش، پایه‏ریزى گردید.

وی افزود: در شرایط فعلی مهم‏ترین مسئله  تقویت و تحکیم همکارى بین کشورها در زمینه‏هاى آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات، توسعه علوم کاربردى و استفاده از فناورى‏هاى پیشرفته در چارچوب ارزش‏ها و آرمان‏هاى متعالى اسلامى، تحکیم تفاهم میان ملل مسلمان و کمک به تحقق صلح و امنیت جهانى از راه‌های مختلف است.

وی تأکید کرد: ایجاد هماهنگى بین نهادهاى تخصصى سازمان کنفرانس اسلامى در زمینه آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات براى تحکیم همبستگى اسلامى، تحکیم فرهنگ اصیل اسلامى و صیانت از استقلال تفکر اسلامى در مقابله با کلیه اشکال تهاجم فرهنگى و تمامى عوامل تحریف و حفظ ویژگى‏هاى بارز تمدن اسلامى و نیز پاسدارى از هویت اسلامى مسلمانان در کشورهاى غیرمسلمان را باید از دیگر اقدامات مبرم مجامع جهانی قلمداد کرد.

این سمینار تخصصی سه‌روزه با موضوع «همکاری رسانه‌های عمومی در امر مبارزه با تروریسم در آسیای مرکزی» به منظور ارتقاء سطح اطلاع‌رسانی در مورد نقش رسانه‌ها در امر مبارزه با تروریسم، روز گذشته در بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان با حضور اصحاب رسانه کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان و نیز مقامات عالی‌رتبه سازمان این کشورها و سازمان‌های بین‌المللی آغاز به کار کرد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها