امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9592
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۳
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به نقل از خبرگزاری «آزادگان»، «محی الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از عدم رعایت آداب بحث و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به نقل از خبرگزاری «آزادگان»، «محی الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از عدم رعایت آداب بحث و معاشرت از طرف جوانان در شبکه‌های اجتماعی ابراز نگرانی کرد.

محی‌الدین کبیری که روز 31 اردیبهشت (21 ماه می) در حضور جوانان در دفتر مرکزی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در دوشنبه سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت که متأسفانه امروز برخی از جوانان کشور شبکه‌های اجتماعی به خصوص «facebook» را به میدان دشنام و تحقیر تبدیل کرده‌اند.

به گفته رئیس این حزب جوانان در اینترنت قصد پیشرفت و اصلاح دارند اما با راه تحقیر و حقارت نتیجه‌اش برعکس خواهد شد.

این در حالی است که در گذشته نیز اداره مخابرات تاجیکستان با پخش اظهاراتی برای برخی از کاربران اینترنت در تاجیکستان نگرانی کرده و هشدار داده است که امروز این نهاد تجهیزات معاصری را در دست دارد و قادر است منبع اطلاعات بر دروغ را معین کند و برای پاسخگویی مساعدت نماید.

پارلمانی ترکمنستان برای اولین بار 2 حزبی می‌شود

کمیسیون مرکزی انتخابات و رفراندوم ترکمن گزارش داد در صورتی که یک حزب دوم جدید در انتخابات 2 ژوئن برای پنج کرسی خالی پیروز شود، مجلس نمایندگان ترکمن ممکن است برای اولین بار شاهد حضور دو حزب شود.

کمیسیون مرکزی انتخابات و رفراندوم ترکمن گفت که "عوض محمد محمداف" رئیس کمیسیون مرکزی حزب صنعتگران و کارآفرینان که اخیرا ثبت شده است برای یک کرسی در استان "آخال" نامزد شده است. اگر او برنده شود، پارلمان؛ یک عضو حزب مخالف برای اولین بار در تاریخ ترکمنستان خواهد داشت.

رسانه های محلی گزارش دادند که سیزده نامزد برای پنج کرسی خالی رقابت می کنند.

هند علاقمند به خرید اورانیوم از ازبکستان است

در چارچوب سفر رسمی معاون نخست وزیر هند به تاشکند پایتخت ازبکستان، هند علاقمند به خرید اورانیوم از ازبکستان است.

به گزارش پایگاه خبری «12 ازبک» از ازبکستان «محمد حامد انصاری» معاون نخست وزیر هند که در رأس هیئتی در تاشکند به‌سر می‌برد، علاقمندی هند را در خرید اورانیوم از ازبکستان را اعلام کرد.

وی اظهار داشت که با توجه به منابع و ذخایر زیاد اورانیوم در ازبکستان هند علاقمند به تأمین اورانیوم خود از ازبکستان است.

این درحالی است که در گذشته اعلام شده بود که یک شرکت آمریکایی از سال 1992 انحصار تولید و استخراج اورانیوم از ازبکستان را به خود اختصاص داده و از سال 2005 تا 2013 این قرارداد تمدید خواهد شد.

در اوت سال 2012 کمپانی متالورژی استان نوایی به دنبال سفر رسمی رئیس جمهور ازبکستان به ژاپن این قرارداد را تغییر داد و با ژاپن قرارداد جدید را امضا کرد.

بنابر گزارش سرویس خبری معادن اورانیوم و متخصصین زمین شناسی در حال حاضر ذخایر اورانیوم در ازبکستان 186 هزار تن است که از شن‌ها و ماسه‌های سفید استخراج می‌شود.

لازم به ذکر است که محمدحامد انصاری معاون نخست وزیر هند در رأس هیئتی وارد ازبکستان شده است و با مسئولین اقتصادی، سیاسی، و سرمایه‌گذاری ازبکستان دیدار خواهد کرد.

در دیدار با «اسلام کریم‌اف» وی مسأله مبارزه با تروریسم و چالش‌های منطقه را بعد از خروج نیروهای آیساف از افغانستان در سال 2014 را بررسی خواهد کرد.

انتقاد آمریکا از وضع آزادی‌های مذهبی در ازبکستان

امریکا ازبکستان را از زمره کشور‌هایی خوانده‌ است که در آن‌ها آزادی‌های مذهبی محدود می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالیانه خود وضع آزادی‌های مذهبی کشر‌های جهان را بررسی کرده که در آن ازبکستان را در ردیف هفتم پس از کشورهایی همچون چین، میانمار، عربستان، سودان و کره شمالی قرار داده است.

به گفته مولفان این گزارش، در ازبکستان مقامات همانا زندانی کردن افراد را به اتهام  افراطگرایی ادامه داشته و مانع برگزاری تدابیر مذهبی می‌شوند و نیز ادبیات دینی را از بین برده و نوجوانان را از ادای فریضه‌های دینی خود منع می‌کنند.

این گزارش نهادهای آمریکایی در حالی است که تاریخ 10 ساله رفتار آمریکا با کشور ازبکستان نشان می‌دهد، ابراز چنین مسائلی همواره در موقعیت های خاص صورت گرفته است و آمریکا پس از همراه کردن تاشکند با سیاست‌های خود همواره چشم خود را بر روی واقعیات جامعه ازبکستان بسته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها