امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 95997
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۶
تعداد بازدید: 18
روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به واکاوی شباهت وقایع ...

روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به واکاوی شباهت وقایع 18 تیر و فتنه 88 و نقش مقام معظم رهبری در خنثی کردن این جریانات پرداخت. متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

فارس: ریشه فتنه 88 و 18 تیر را در چه موضوعی می‌دانید؟

حسینیان: علت اصلی عملکرد جریان فتنه و 18 تیر عدم اعتقاد به اصول و مبانی انقلاب اسلامی بود. در فتنه 88 و قضایای 18 تیر سخنان فتنه‌گران بر مبنای اتمام حاکمیت اندیشه‌های امام استوار بود و آنان معتقد بودند که باید اندیشه‌های امام خمینی را در موزه‌های تاریخی جست‌وجو کرد. روزنامه‌های زنجیره‌ای تلاش داشتند تا ارزش‌های انقلاب اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی را نادیده بگیرند و آنان را فراموش شده حساب کنند.

هم‌اکنون نیز آنان معتقدند که هویت‌سازی دینی جوابگو نیست و باید به حکومت‌های دموکراتیک روی بیاوریم، به جای اندیشه‌های اسلامی باید مبانی لیبرالیسمی را در کشور اجرا کرده و براساس آن حرکت کنیم بنابراین دشمنی آنان با نظام اسلامی تبلور پیدا کرد و به همین جهت علیه ارزش‌های اسلامی و ولایت فقیه شورش کرده که این امر هم در جریان 18 تیر و هم در فتنه 88 دیده می‌شود. شعارهایی که در هر دو جریان داده می‌شد ولایت فقیه را مورد حمله قرار داده بود و اشتراک این دو واقعه را می‌توان این امر دانست که آنان با پشتوانه نیروهای خارجی، آمریکا و کشورهای غربی تحریک و بسیج می‌شدند و به مقابله با نظام اسلامی می‌پرداختند بنابراین وجه اشتراک آنان پشت کردن به مبانی دینی و اندیشه‌های انقلابی و از سویی حمایت پشتیبانی از سوی کشورهای استکباری بود.

فارس: سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه برنامه‌ریزی برای فتنه 88 از 10 سال قبل کلید خورده بود و ریشه در ادامه قضایای 78 دارد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسینیان: اگر در مطبوعات آن زمان بازخوانی انجام شود خواهیم دید که یکی از رهبران اصلاح‌طلب بعد از جریان دوم خرداد و بعد از فوت امام مصاحبه کرد که ما در زمان امام خمینی نیز اعتقادی به ولایت فقیه نداشتیم اما در آن زمان جرات بیان آن را نداشتیم بنابراین ریشه این وقایع به فقدان تفکر انقلابی امام و اسلام برمی‌گردد.

بستر سازی برای جریان فتنه 88 در دوران اصلاحات شکل گرفت و ریشه‌های فتنه در همان جریان خود را نشان داد و همان افرادی که در 18 تیر آشوب برای کشور آفریدند در فتنه 88 نیز نقش داشتند هرچند اگر در 18 تیر با این افراد به خوبی برخورد می‌شد جریان فتنه شکل نمی‌گرفت.

فارس: جریان اصلاح‌طلب که در دوران اصلاحات و فتنه 88 تیر اعتماد مردم را از دست داد اکنون با سردادن شعار اعتدال به دنبال سازماندهی مجدد است، نسبت اعتدال را با تندروی اصلاح‌طلبان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسینیان: جریان اصلاح‌طلب یکبار با چهره عریان در برابر ارزش‌های انقلاب اسلامی ایستادند و رسما در همان زمان یکی از سران فتنه که اکنون دم از اعتدال می‌زند اعلام کرد که کربلا نتیجه بدر است بنابراین نباید فراموش کنیم روزنامه‌های زنجیره‌ای در آن دوران به عنوان پایگاه دشمن به تضعیف اندیشه‌های اسلامی پرداختند که حتی عاشورا را به عنوان یک انتقام‌گیری قومی تنزل دادند اکنون همین افراد از دولت روحانی حمایت کرده و دم از اعتدال می‌زنند درحالی که تقابل آنان با اندیشه انقلاب و امام خمینی موجب روی گردانی مردم از آنان شد و آنان امروز مجبورند با شعار جدیدی به صحنه بیایند بنابراین نباید این مسائل را فراموش کنیم چراکه آنان امروز به شیوه دیگری به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند.

فارس: نقش مقام معظم رهبری را در خنثی‌کردن فتنه 88 و وقایع 18 تیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسینیان: نقش مقام معظم رهبری در خنثی‌سازی این جریانات نقش کلیدی بود چراکه حاکمیت اصلاح‌طلبان به دنبال نابودی نظام بودند اما رهبری با سخنرانی‌های مکرر خودشان چند کار را کردند اول آنکه روشن است که در اثر تبلیغات و سوابقی که برخی از این افراد داشتند تحت تاثیر قرار می‌گرفتند و رهبری توانستند متن مردم را از این فریبکاران جدا کنند چراکه رهبر انقلاب با خلق واژه‌هایی مانند دیکتاتوری اقلیت یک اندیشه نوینی را در مصاف حق و باطل در جریان فتنه 88 و 18 تیر خلق کردند که بسیاری از این مسائل با الهام گرفتن از مسائل صدر اسلام مردم را به تفکر واداشت و این جریان را خنثی کرد. مسئله سومی که رهبر انجام داد آن بود که ایشان هرگز متوسل به سرکوب آنان نشد و در عین افشاگری فرصت دادند تا این جریان خود را به خوبی نشان دهند و این صبوری مقام معظم رهبری موجب سقوط این سیب کرم‌خورده شد.

آنان در جریان روز قدس نشان دادند که دل در گرو اسرائیل دارند و در جریان 13 آبان ثابت شد که نظر آنان با آمریکایی‌هاست و در جریان عاشورا نیز نشان دادند که با اصل اسلام و امام حسین (ع) مخالف هستند که درایت رهبری باعث شد ماهیت خود را نشان دهند و از طرفی اعتماد مردم و تکیه به رهبری بزرگترین نقش را در خثی‌سازی این فتنه‌ها داشت. وقتی در 18 تیر شورش به کف خیابان‌ها رسید مردم در ۲۳ تیر مانوری را انجام دادند که یک مرتبه و یک‌باره شورش آنان خنثی شد، در جریان فتنه 88 نیز مردم با اعتماد به رهبری توانستند آخرین میخ را بر تابوت اصلاحات بکوبند که در جریان 9 دی ولایتمداری مردم توطئه فتنه 88 را خنثی کرد و این جنگ احزاب که با حمایت آمریکا و نظام سلطه در حال شکل‌گیری بود را در بدو امر از بین برد.

فارس: با توجه به اینکه رهبر انقلاب به بصیرت‌ورزی تاکید بسیاری دارند چگونه می‌توانیم از وقوع چنین وقایعی جلوگیری کنیم؟

حسینیان: ما نباید توقع داشته باشیم که انقلاب با چنین فتنه‌هایی روبه‌رو نشود چرا که تا زمانی که انقلاب تداوم دارد و در حال حرکت است جریان نفاق خاموش نخواهد نشست و در شکل دیگری خود را نشان خواهد داد بنابراین باید جامعه‌ای تربیت کنیم که آماده رویارویی با جریان نفاق و جریان بازگشت به قبل از اندیشه‌های اسلامی باشد در حالی که امروز خودمان را درگیر کرده‌ایم و مطبوعات وقایع فتنه را فراموش کردند در حالی که دشمن تلاش فراوانی که در فتنه 88 انجام داد را نباید فراموش کنیم.

باید وقایعی که رخ داده است به خوبی بازخوانی شود تا مردم بدانند که در زمان حاکمیت اصلاح‌طلبان چه کارها و توطئه‌هایی علیه انقلاب و اسلام به کار گرفته شد تا جامعه از این امر عبرت گرفته و هم بتوانیم جامعه را برای مقابله با این جریان که در درون نظام است بسازیم و از این اتفاقات با بصیرت درس بگیریم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها