امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96005
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۷:۲۶
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله دیروز چهارشنبه خود به موضوع اخراج یک مقام آمریکایی از بحرین به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله دیروز چهارشنبه خود به موضوع اخراج یک مقام آمریکایی از بحرین به خاطر ملاقات با مخالفان این کشور پرداخت و از کاخ سفید خواست با مقامات آل خلیفه با قاطعیت بیش‌تری رفتار کند.

در این مقاله آمده است: پشتوانه کشورهای عربی به کمک‌های نظامی و اقتصادی آمریکا است و به همین علت این کشورها از رودررویی آشکار با واشنگتن خودداری می کنند، اما طی پنج سال گذشته از ریاست جمهوری اوباما دیکتاتورهای عرب، آمریکایی‌ها را به چالش کشیده و به مسیر خود در تحقیر مقامات آمریکایی ادامه می‌دهند در حالی که همچنان تسلیحات و کمک های آمریکا را هم دریافت می‌کنند.

واشنگتن پست افزود: دولت مصر ماه گذشته سه خبرنگار را به خاطر دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا در قاهره و درست کردن جنجالی بر سر عبدالفتاح سیسی به ماه‌ها حبس محکوم کرد.

این روزنامه آمریکایی آورده است: بحرین که پایگاه ناوگان پنجم آمریکاست و پشتوانه آن سلاح‌های آمریکایی و برخورداری از تجارت آزاد است به معاون وزیر خارجه آمریکا که در سفری رسمی به منامه رفته بود به خاطر ملاقات با اعضایی از حزبی معارض و قانونی دستور خروج از کشور می‌دهد و تام مالینوسکی به صورت کاملا استثنایی از بحرین اخراج می‌شود.

به نوشته واشنگتن پست، این در حالی است که مالینوسکی رئیس دفتر دموکراسی و حقوق بشر و کار آمریکا به امید کمک به گفت وگوی سیاسی بین نظام دیکتاتوری آل خلیفه و مخالفان میانه روز شیعه به بحرین سفر کرده بود.

بحرین بدون اطلاع قبلی و بعد از اینکه دیدار مالینوسکی با شیخ علی سلمان انجام شد، اعلام کرد که یکی از نمایندگان وزارت خارجه اش باید در همه جلسات مالینوسکی با افراد و گروه ها در بحرین از جمله جلسات داخل سفارت آمریکا در منامه حضور داشته باشد در حالی که این تصمیم منامه بی سابقه بود.

«تام مالینوسکی» در اولین واکنش به تصمیم منامه در «عنصر نا مطلوب» خواندن وی، در صفحه شخصی خود در توئیتر تاکید کرد: به نظر می رسد که این تصمیم بحرین علیه بنده نیست، بلکه در راستای تضعیف گفت وگوهاست.

واشنگتن پست آورده است:در هر حال موضع بحرین تحول اساسی سیاست حکومت آل خلیفه در قبال آمریکا را نشان می دهد به گونه ای که نظام بحرین تحت فشارهای رئیس جمهور آمریکا به گفت‌وگویی جزئی با مخالفان تن داد و اکنون که گفت‌وگوها به نتیجه ای نرسیده آل خلیفه در اخراج مقامات بلندپایه آمریکایی که قصد احیای گفت‌وگوها را دارند تردیدی به خود راه نمی‌دهد. 

این روزنامه آمریکایی نوشت، تغییر موضع حکومت آل خلیفه نتیجه منطقی تغییرات در سیاست شخص اوباما است. در پاییز گذشته رئیس جمهور آمریکا طی نطقی در سازمان ملل اعلام کرد که دولتش همه نگرانی‌ها درباره حقوق بشر در کشورهایی که با واشنگتن در منافع اساسی مشترک هستند دنبال می کند از آن زمان دولت اوباما به دنبال موافقت کنگره برای ازسرگیری کامل کمک‌ها به مصر به رغم بازگشت استبداد به این کشور بود همان گونه که فروش‌های نظامی به بحرین بدون توجه به ادامه سرکوب خشونت بار مخالفان نظام آل خلیفه ادامه دارد.

این روزنامه آمریکایی تاکید کرد: روشن است که بحرین هم همچون مصر به این نتیجه رسیده است که می تواند به معاون وزیر خارجه آمریکا در زمینه حقوق بشر و اصلاحات سیاسی توهین کند و حتی این امر در قبال وزیر خارجه و دیگر معاونان بلندپایه آمریکا بدون هیچ بیم و نگرانی از عواقبی خطرناک صورت بگیرد.

واشنگتن پست در پایان سرمقاله خود آورد، دولت اوباما به راحتی می‌توانست پیامی شدید اللحن به بحرین بدهد و می‌توانست در مقابل سفیر بحرین را از واشنگتن اخراج کند و فروش تسلیحات نظامی به بحرین را تا از سرگیری گفت‌وگوهای آل خلیفه با مخالفان متوقف کند.

به نوشته واشگتن پست اینکه دولت اوباما به متحدانش اجازه توهین به آن و فرار از مجازات را بدهد جایگاه آمریکا را در خاورمیانه تضعیف می‌کند و موجب می‌شود بیش از پیش شاهد به چالش کشیده شدن آمریکا در منطقه باشیم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها