امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9604
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۳
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه ترکی «صباح» از رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه، از وجود یک طرح ترکی درباره بحران سوریه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه ترکی «صباح» از رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه، از وجود یک طرح ترکی درباره بحران سوریه خبر داد و نوشت که قرار است این طرح به کشورهای مرتبط با بحران سوریه ارائه شود و این اقدام زمینه‌سازی برای برگزاری کنفرانس ژنو 2 است.

بر اساس این گزارش، بر اساس این طرح، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه باید اعلام کند که تمام اختیاراتش را به دولت انتقالی می‌سپارد. این دولت انتقالی را نظام حاکم و معارضان تشکیل خواهند داد. در مقابل نیز به اسد اجازه داده خواهد شد که در سوریه بماند و در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده شرکت کند.

خلاصه پیشنهادهای ترکیه پس از سفر «اردوغان» به واشنگتن و دیدارش با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به شرح زیر است:

1- اسد اعلام کند که اختیارات کاملش را به دولت انتقالی مشترک نظام حاکم و معارضان واگذار خواهد کرد و در مقابل در کشور چه در کاخ ریاست جمهوری و چه به عنوان یک شهروند عادی باقی بماند و به او اجازه داده شود تا در انتخابات آینده شرکت کند.

2- ائتلاف ملی نمایندگی معارضان را در کنفرانس ژنو به عهده بگیرد و تا آن زمان می‌توان دامنه فعالیت این ائتلاف را گسترده‌تر کرد.

3- کمیته آشتی ملی سوریه می‌تواند به نمایندگی از رژیم حاکم در سوریه در کنفرانس ژنو حضور یابد اما کسانی که دستهایشان به خون مردم سوریه آغشته شده حق شرکت در این کنفرانس را ندارند.

4- دولت انتقالی، کشور را با اختیارات کامل تا هنگام برگزاری انتخابات عمومی و سراسری اداره کند.

5- یک جدول زمانبندی شده مشخص برای مذاکرات ژنو 2 تدوین شود.

انتظار می‌رود که اردوغان این پیشنهادها را طی سفرهای قریب الوقوعش به مسکو، تهران و برخی کشورهای عربی ارائه و طرح کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها