امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9606
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۳
تعداد بازدید: 151
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز، اخبار برخی تحولات در گوشه و کنار آفریقا در زیر آمده است: وزیر خارجه الجزایر: بوتفلیقه به ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز، اخبار برخی تحولات در گوشه و کنار آفریقا در زیر آمده است:

وزیر خارجه الجزایر: بوتفلیقه به زودی به کشورش باز می‌گردد

«مراد مدلسی»، وزیر امور خارجه الجزایر امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر که از 27 آوریل در فرانسه به سر می برد به زودی به کشورش باز می‌گردد.

مدلسی افزود: حال رئیس جمهور همان گونه که قبلا نیز اعلام شد بهبود یافته است اما وی چند روزی را برای گذراندن دوره نقاهت در فرانسه می‌گذراند.

دانشجویان برقع پوش تونسی، اجازه ورود به دانشگاه را پیدا کردند

در حالی که پوشیدن پوشینه در دانشگاه‌های تونس ممنوع بوده است، دولت تصمیم گرفت به دانشجویان اجازه بدهد با این نوع پوشش وارد دانشگاه شوند.

بان کی مون وارد جمهوری دموکراتیک کنگو شد

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه در چارچوب سفری دوره‌ای به منطقه دریاچه‌های بزرگ آفریقا، وارد کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو، شد.

وی قرار است به شهر گوما در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو  که محل درگیری نیروهای دولتی با شورشیان است نیز سفر کند و پس از آن به رواندا و اوگاندا عازم شود.

بان کی مون در این سفر با جوزف کابیلا رئیس جمهور کنگو و سپس با شماری از وزیران، نمایندگان اتحادیه‌ها و جامعه مدنی دیدار کرد.

ادامه درگیری‌ها در شرق کنگو

درگیری‌ها بین شورشیان جنبش 23 مارس و ارتش کنگو در نزدیکی گوما، شهری راهبردی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، امروز چهارشنبه نیز برای سومین روز متوالی ادامه داشت.

مری رابینسون، فرستاده ویژه سازمان ملل در منطقه دریاچه‌های بزرگ در مورد از سرگیری درگیری میان شورشیان و ارتش کنگو ابراز نگرانی کرد.

موگابه قانون اساسی زیمبابوه را امضا کرد

پس از رای مثبت اکثریت ملت زیمبابوه به پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور در همه پرسی مارس گذشته، رابرت موگابه رئیس جمهور این کشور امروز چهارشنبه قانون اساسی جدید را تایید کرد تا جایگزین قانون اساسی سابقی شود که در اواخر دوره استعمار انگلیس تدوین شده بود.

قانون اساسی جدید راه را برای برگزاری انتخاباتی که قرار است ظرف چند ماه آینده برگزار شود فراهم می‌کند.

در قانون اساسی جدید اختیارات ریاست جمهوری کاهش یافت و بر اساس آن هر فرد می‌تواند تنها برای دو دوره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود اما این محدودیت شامل حال موگابه 89 ساله نمی‌شود و وی می‌تواند به حضور خود در صحنه سیاسی این کشور ادامه دهد.

تدوین قانون اساسی جدید در راستای توافقنامه مربوط به تقسیم قدرت میان موگابه، رئیس جمهور و چانگرای، نخست وزیر به دنبال درگیری‌های خشونت بار بعد از انتخابات سال 2008 میلادی صورت گرفت.

نیجریه از نیجر برای مقابله با بوکوحرام حمایت نظامی درخواست کرد

نیجریه حمایت نیجر را در عملیاتی بزرگ خود علیه شورشیان در شمال این کشور نزدیک مرز با این کشور خواستار شده است.

نورالدین محمد وزیر مشاور در امور خارجه نیجریه گفت: ما هم اکنون در حال عملیات نظامی در نیجریه در سه استان با هدف مبارزه با تروریسم هستیم و می‌خواهیم از کمک‌های نیجر در مبارزه مشترک با تروریست‌ها استفاده کنیم.

نیجریه و نیجر در  اکتبر سال 2012 توافقنامه دفاعی امضا کردند که شامل تبادل اطلاعات درباره گروه‌های شورشی تندرو و برگزاری مانورهای مشترک است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها