امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9612
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۳
تعداد بازدید: 205
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سه دیپلمات غربی در گفت‌وگو با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس ادعا کرده‌اند ایران در سال جاری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سه دیپلمات غربی در گفت‌وگو با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس ادعا کرده‌اند ایران در سال جاری 700 سانتریفیوژ جدید در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم خود نصب کرده است که به این کشور اجازه می‌دهد کار غنی‌سازی اورانیوم را با سرعتی دو تا پنج برابر بیشتر از قبل ادامه دهد.

بنا به ادعای این دیپلمات‌ها ایران با نصب 100 سانتریفیوژ جدید نسبت به اواسط ماه آوریل تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی خود را به عدد فعلی رسانده است.

آمریکا، اسرائیل و برخی از هم‌پیمانان آنان بارها ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود متهم کرده‌اند.

آمریکا و اتحادیه اروپا با تکرار این ادعای تاییدنشده، تحریم‌های غیرقانونی را به طراحی واشنگتن علیه ایران وضع کرده‌اند.

این درحالی است که ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

افزون بر این نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران نیافته‌اند.

شب گذشته دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری رویترز گفته بودند گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران چهارشنبه منتشر خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، ادعا کرده سه دیپلماتی که با این خبرگزاری گفت‌وگو کرده‌اند همگی اهل کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده‌اند. دو نفر از آنها از کشورهای منتقد برنامه هسته‌ای تهران هستند و یک نفر دیگر اهل کشوری است که درباره این برنامه بی‌طرف است.

آقای علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته قصد ندارد قبل از انتشار گزارش آژانس در این باره اظهار نظر کند. آقای «گیل تودور»، سخنگوی آژانس هم گفته این نهاد بین‌المللی در این باره اظهار نظر نمی‌کند.

دیپلمات‌ها گفته‌اند هیچکدام از این سانتریفیوژها ظاهراً هنوز اجرایی نشده‌اند و مراحل نصب برخی از آنها هنوز کامل نشده است، اما تسریع روند نصب آنها نشان می‌دهد ایران، فناوری و مواد لازم برای تولید انبوه سانتریفیوژهایی با سرعت بالاتر را در اختیار دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها