امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96134
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۶
تعداد بازدید: 40
«دارخان راضی‌اف» معاون رئیس بخش مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی وزارت کشور قزاقستان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«دارخان راضی‌اف» معاون رئیس بخش مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی وزارت کشور قزاقستان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، ضمن اشاره به تحولات عراق و جنایات گروه تکفیری «داعش»، توسعه فعالیت جریانات افراطی تکفیری را تهدیدی برای کل منطقه برشمرد.
** ظهور داعش؛ مصیبتی بزرگ برای عراق و منطقه

وی تصریح کرد که وقایع اخیر در عراق جایی که یک سازمان تروریستی به بخش‌هایی از خاک این کشور حمله می‌کند، یک مصیبت بزرگ است.

این مقام قزاق که برای شرکت در همایش «نقش رسانه در امر مبارزه با تروریسم» به قرقیزستان سفر کرده در حاشیه همایش در مصاحبه با خبرنگار فارس در بیشکک، اظهار داشت: در این رابطه نیاز است که همه کشورهای منطقه تلاش‌‌های خود را برای مقابله با این جریان مخرب، تمرکز و تحکیم بخشند زیرا فعالیت‌های این سازمان افراطی نه تنها برای عراق بلکه می‌تواند برای همه کشورهای همسایه و منطقه بسیار خطرناک باشد.

** خلافت ساختگی داعش؛ ایده‌ای غیرقابل‌تحقق

راضی‌اف ادامه داد: اینگونه جریانات افراطی حاکمیت و امنیت ملی کشورهای منطقه را تهدید می‌کنند زیرا اعلام ایجاد خلافت اسلامی از سوی آنها امری ساختگی و یک ایده غیرممکن است و در واقع آنها می‌خواهند با نشاندن بذر خشونت، تنها به گسترش اهداف خودخواهانه در زمینه قتل و غارت منابع منطقه دست یابند.

وی افزود: این مسئله بدان معناست که هیچ کشوری در منطقه نباید در برابر اقدامات شوم این گروه تکفیری ساکت بماند چراکه در طول تاریخ مرزهای کشورها به وجود آمده‌اند و هر کشور سنت‌های خود را دارد و از سوی دیگر، تحمیل ایده‌های خود از سوی این جریان و با حمایت پشت‌پرده حامیان این گروه‌ها، غیرقابل قبول است.

** تأکید بر اهمیت نقش ایران در حل‌وفصل مسائل منطقه‌ای

معاون بخش مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی وزارت کشور قزاقستان همچنین بیان کرد که در این رابطه من می‌خواهم بر اهمیت نقش ایران به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای مهم و تأثیرگذار که در حل‌وفصل اوضاع منطقه اقدامات واقعی اتخاذ می‌کند، تأکید کنم.

به نظر این مقام قزاق، در راستای مقابله با این جریان همه کشورها باید تلاش‌های خود را متمرکز سازند ضمن آنکه این مسئله باید در سطح سازمان ملل به طور جدی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

** امکان ایجاد کمربند بی‌ثباتی در منطقه از سوی جریان افراط

راضی‌اف در ادامه اظهار داشت: ظهور این جریان شوم تهدیدی برای امنیت کل منطقه خلیج فارس محسوب می‌شود و حتی ممکن است پیامدهای فعالیت آنها به کشورهای دیگر در آسیای مرکزی نیز سرایت کرده و گسترش یابد که این مسئله می‌تواند یک کمربند بی ثباتی در منطقه ایجاد کرده و حتی به اطراف نیز توسعه پیدا کند.

به باور این تحلیلگر قزاق، هم‌اکنون باید جامعه بین‌المللی عکس‌العمل مناسب خود را نشان دهد که در این رابطه انجام کارهای زیربنایی برای مقابله با جریان افراط از قبیل آموزش اصول راستین اسلام به مردم، امری ضروری است.

وی همچنین اظهار داشت: هر کس حق دارد که مذهب خود را باور داشته و به آن عمل کند و همچنین نباید تحمیل عقیده صورت گیرد ضمن آنکه دولت‌ها نیز باید سیاست‌های مذهبی و فرهنگی خاص خود را داشته باشد.

معاون بخش مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی وزارت کشور قزاقستان در پایان عنوان کرد: هنگامی که برخی سازمان‌های تکفیری از ایجاد خلافت اسلامی سخن می‌گویند، آنها به دنبال تحمیل عقاید خود به افراد متدین و سایر مردم هستند و حال آنکه هر فردی در ایمان خود آزاد است ضمن آنکه باید در مورد پیامدهای گسترش ایده‌های افراطی که صلح و وحدت جوامع را برهم می‌زنند، اطلاع‌رسانی کرد.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها