امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96141
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۶
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج، خشکسالی‌های چند‌ ساله و مسدود شدن آب رود‌خانه فهرج به دلیل احداث سد نسا‌ء، حیات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج، خشکسالی‌های چند‌ ساله و مسدود شدن آب رود‌خانه فهرج به دلیل احداث سد نسا‌ء، حیات بزرگترین زیستگاه جانوری شرق کرمان را در معرض نابودی قرار داده و نیزارهای انبوه ‌دیروز جای خودشان را به جنگل‌های انبوه در‌ختان گز می‌دهند و فاجعه بزرگ زیست محیطی در شرق استان کرمان در حال وقوع است.

محمدرضا قلندری رئیس اداره محیط زیست شهرستان فهرج در گفت‌وگو با خبر‌نگار فارس در فهرج اظهار داشت: خشکسالی‌های اخیر بزرگ‌ترین زیستگاه جانوری شهرستان فهرج را در معرض نابودی قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: نسل پرندگان و جانوران وحشی که در رودخانه فصلی فهرج زندگی می‌کنند،‌ در حال انقراض است.

قلندری با بیان اینکه رودخانه فهرج زیستگاه مناسبی برای پرندگان نادر آبزی در فصل زمستان و مرغ دراج جیرفتی و حیوانات وحشی همچون کفتار، جوجه تیغی و روباه است، گفت: اگر خشکسالی ادامه پیدا کند، نسل حیوانات وحشی در این زیستگاه منقرض می‌شود.

رئیس اداره محیط زیست بم و فهرج با تاکید بر اینکه اکوسیستم منطقه در حال نابودی است، تصریح کرد: تنها راه احیای این زیستگاه جانوری تامین آب از سد نساء است.

وی از مسئولان آب منطقه‌ای استان کرمان خواستار تامین آب مورد نیاز این زیستگاه جانوری از سد نساء شد.

رودخانه فهرج به طول 45 کیلومتر از حوزه آبخیز نسا، میج و بندر، سرچشمه گرفته است و پس از طی مسیر از بخش‌های روداب و نرماشیر بم وارد شهرستان فهرج ‌می‌شود.

این رودخانه با عبور از شهر فهرج این شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند و در انتها به حوزه آبریز لوت‌زنگی احمد می‌ریزد.

خشکسالی‌های چند ساله اخیر موجب نابودی پوشش گیاهی و از بین رفتن مراتع دامی در این رودخانه شده و دامداری و کشاورزی این منطقه را با تهدید مواجه کرده است.

جدا از نکات مثبت احداث سد نسا‌ء بم‌، پیامدهای منفی نیز وجود دارد که مهمترین آن، خشک شدن رودخانه‌های منطقه و در خطر افتادن و نابودی محیط زیست شهرها و روستاهای پایین دست سد نساء همچون  شهرستان‌های فهرج است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بم درباره تبعات زیست محیطی احداث سد نساء می‌گوید: خشکسالی‌های چند ساله اخیر و مسدود شدن آب رودخانه‌های دشتوک و فهرج به دلیل احداث سد، تاثیرات منفی فراوانی در محیط زیست منطقه داشته است.

محمدرضا قلندری با اشاره به نابودی گونه‌های جانوری منطقه همانند آهو، گورخر و خوک وحشی بر اثر خشکسالی‌های سال‌های گذشته می‌افزاید: تنها نقطه حیات گونه‌های گیاهی و جانوری در منطقه فهرج رودخانه این شهرستان بود که سبب می‌شد در گوشه‌ای از این رودخانه یک تالاب شکل گیرد و به محل حیات گونه‌های گیاهی و جانوری تبدیل شود که آن هم به دلیل احداث سد، خشک شده است .

رها شدن آب جهت مصارف زیست محیطی از سد نساء به پایین دست  سبب نجات زیستگاه‌های جانوری ‌شرق می‌شود، اما مسئولان محیط زیست شهرستان‌های شرقی و مسئولان وزارت نیرو چقدر به این موضوع توجه کرده‌اند و سهم زیست محیطی ‌چقدر است، آیا میزان لازم به زیست محیطی منطقه اختصاص یافته است، اگر اختصاص نیافته مقصران چه کسانی هستند و سهم محیط زیست از آب سد نساء چقدر است.

20 درصد آب سد نساء ‌که باید برای مصارف زیست محیطی در پایین  دست رها شود، چرا تاکنون رها‌سازی نشده است.

رود‌خانه فصلی فهرج جزو حوزه آبخیز نساء ‌قرار دارد و تاکنون هیچ‌گونه پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای تخصیص آب به شهرستان‌های فهرج نشده است که این موضوع سبب گلایه مردم این منطقه شده است.

لازم است در زمینه اختصاص ‌حق آب ‌به این منطقه اندیشیده شود، در گذشته مسئولان آب منطقه‌ای استان نیز در این زمینه قول پیگیری به خبر‌نگاران داده بودند که تاکنون پیگیری و عملی نشده است. 

اسماعیل فهرجی یکی از ساکنان فهرج و از علاقمندان محیط زیست‌ با اظهار تاسف از خشکیدگی تنها زیستگاه جانوری شرق استان کرمان اظهار داشت: رود‌خانه فصلی فهرج از رشته کوه‌های جبالبارز سرچشمه می‌گیرد‌ و در گذشته این رود‌خانه نقش به سزایی در زندگی مردم این منطقه داشته است.

وی می‌گوید: به علت پایین دست بودن فهرج از آب رود‌خانه برای کشاورزی و حرکت آسیاب‌های سنگی استفاده می‌شده که هنوز بقایای زمین‌های کشاورزی‌ و آسیاب‌ها وجود دارد.  

فهرجی افزود: حرکت آب در مسیر رود‌خانه سبب افزایش آب‌های زیر‌زمینی و رشد پوشش گیاهی از جمله نیزارها‌ی انبوه می‌شد و تمام  دامداران فهرج، گاو و گوسفند خود را برای چرا وارد این‌ رود‌خانه می‌کردند و نقش ‌به سزایی‌ در خود‌کفایی ‌و تولید گوشت قرمز‌ این منطقه داشت.

وی عنوان کرد: وجود نیزاره‌های انبوه سبب شده بود حیواناتی از جمله شغال و روبا‌ه، گربه وحشی، گراز‌، خرگوش و پرندگانی مانند دراج، غاز‌، اردک، لکلک، فلامینگو‌ و ... ‌باشد.

‌این شهر‌وند فهرجی بیان داشت: همزمان با آغاز سد نساء، انحراف آب رود‌خانه‌ و بستن بندها، آب این رود‌خانه خشک شده ‌و دیگر اثری از گله‌های گاو و گوسفند در این رود‌خانه نیست.

وی خاطرنشان کرد: خشک شدن این رود‌خانه سبب افزایش بیابان و افزایش ‌درجه حرارت‌ دما در طول مسیر‌ رود‌خانه به ویژه فهرج شده است که از مسئولان محیط زیست‌ و وزارت نیرو تقاضا داریم‌ نسبت به جلوگیری از خشک شدن رود‌خانه اقدامات لازم را مبذول دارند.

------------------------------------------

گزارش و عکس از: عظیم میراولیایی

------------------------------------------

انتهای پیام/80013/ب40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها