امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96157
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 37
عباسعلی نورا در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که پرسید رویکرد دولت در احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ...

عباسعلی نورا در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که پرسید رویکرد دولت در احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چه می‌تواند باشد، اظهار داشت: به نظر می رسد 3 آیتم مهم در این رابطه وجود دارد، نخست اینکه سازمان باید تمرکز ویژه‌ای بر روی «مطالعات طرح‌های پیشنهادی» داشته و مطالعات دقیقی در این باره صورت گیرد. برآوردها و زمانبندی اجرای طرح‌ها دقیق و دارای توجیه اقتصادی باشند.

وی تصریح کرد: اجرای پروژه‌ها باید در حد توان کشور باشد، آنچه که اکنون کشور از آن آسیب دیده  طرح‌هایی است که بدون ارزیابی چه از نظر تکنولوژیکی و چه از نظر مالی کلنگ زده‌ایم و اثرات آنها از بین رفته و به بار ننشسته‌اند.

نورا نکته دوم پس از مطالعات دقیق طرح‌ها را توجه به «توجیه اقتصادی» عنوان کرد و گفت: سرمایه‌های دولت را باید در جایی سرمایه‌گذاری کرد که قابلیت بازگشت داشته باشند. رفاه عمومی مهم است اما اجرای طرح‌ها با رویکر صرفا رفاهی هم حدی دارد.

وی نکته مهم دیگری که باید در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جدید باشد را «نظارت» عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت نظارت بر طرح‌ها بسیار ضعیف است. هزینه اولیه طرح 10 میلیارد تومان برآورد می‌شود اما در اجرا سر به 30 میلیارد تومان  می‌زند. بنابراین یا مطالعات طرح دقیق نیست و یا در نظارت ضعف وجود داشته و منابع حیف و میل شده است.

نورا تصریح کرد: متاسفانه طرح‌های اجرا شده فاقد کیفیت هستند و حیف و میل‌های میلیاردی در آنها مشاهده می‌شود.

وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی محلی بود که طرح‌ها را به آسانی تحویل نمی‌گرفت. و سه محوری که عنوان شد از مهمترین بحث هایی است که در احیای سازمان باید مورد توجه قرار گیرد.

این اقتصاد دان افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یک نهاد تخصصی با پتانسیل فنی بسیار قوی بود اما با تبدیل آن به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی بسیاری از نیروی های متخصص آن سازمان را ترک و پراکنده شدند که جایگزین کردن آنها کار بسیار سختی است.

نورا تصریح کرد: یکی از فعالیت‌هایی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید به آن توجه داشته باشد رتبه‌بندی شرکت های خصوصی است. پیمانکاران خصوصی باید رتبه بندی  شوند و رتبه خود را نیز از این سازمان دریافت کنند.

نورا گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی دارای ضوابط دقیقی بود که آن را به هم ریختند و اکنون هیچ نظارت دقیقی بر کار پیمانکاران وجود ندارد.اگر می‌خواهیم موفق باشیم باید نظام پیمانکاری را ضابطه‌مند کنیم .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم مثال زد: بعضا شاهدیم اجرای طرح های اقتصادی به افرادی سپرده شده است که توان مالی نداشتند و در میانه راه از کار باز‌ماندند، بنابراین نظام مالی شرکت‌ها مهم است واگر پروژه‌ای را گرفتند و نتوانستند انجام دهند باید بدانند به رتبه آنها لطمه وارد می ‌شود.

نورا سازمان مدیریت و برنامه ریزی را بازوی توانمند دولت دانست و گفت: زمانی وزرا در برابر سازمان مدیریت مقاومت داشتند و انتظار داشتند تمام بودجه دولت به وزاتخانه آنها اختصاص یابد، این در حالی است که سازمان مدیریت باید بودجه را اولویت‌بندی کند، بودجه کشور محدود و درخواست‌ها در برابر ان بی انتها است.‌

خبرنگار فارس گفت: یکی از دلایل انحلال سازمان مدیریت افزایش بروکراسی اداری بود.

وی پاسخ داد: بروکراسی در همه سازمان ها و دستگاه‌های ما وجود دارد. رتبه ایران در فضای کسب و کار هم اکنون 160 در میان 180 کشور است که عمده آن نیز به فعالیت‌های اضافه و مکاتبان و نامه‌نگاری های بی دلیل برمی گردد.

نورا با تاکید بر اینکه باید بروکراسی و آئین نامه‌ها و قوانین زاید حذف شوند، افزود: باید ببینیم در نبود سازمان چقدر طرح‌های غیرکارشناسی تصویب و میلیاردها تومان سرمایه مملکت هدر رفت. من بروکراسی را به هدر رفتن منابع کشور ترجیح می‌دهم.

انتهای پیام/م 
 
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها