امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96161
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 167
حجت‌الاسلام منصور مهدوی مدیر مسئول «موسسه اشراق حکمت اسلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ...

حجت‌الاسلام منصور مهدوی مدیر مسئول «موسسه اشراق حکمت اسلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در واکنش به سخنان اخیر رهبر انقلاب در جمع کاگزاران جمهوری اسلامی گفت: فرمایش رهبر انقلاب در بحث اعتدال و به نوعی اینکه این کلمه و استفاده از آن را تأیید کردند، امری در خور توجه است ولی اگر به واقع قرار باشد که از افراط پرهیز شود و از افراط‌گرایی‌هایی که در سال 88 و دوره اصلاحات صورت گرفت دوری شود، اعتدال کلمه خوبی است و پسندیده خواهد بود. رفتارهای آن دوران منجر به ساختارشکنی و هزینه کردن از انقلاب خواهد شد و باید با اعتدال بیشتری در این دوران برخورد شود. حجت‌الاسلام روحانی در برهه‌ای که مربوط به حوادث 18 تیر می‌شود اقدام خوبی انجام دادند و اکنون گزینش این عنوان برای شعار دولت یک روش خوب است، اما در سالهای اخیر برخی شخصیت‌ها در سخنرانی‌ها و جلسات زمانی که از کلمه افراط یاد می‌کنند آن را به طیف‌های انقلابی نظام وصل می‌کند و وقتی از افراطی‌ها اسم می‌برند یک طرف صحبت ایشان به نیروهای انقلابی و مؤمن می‌رسد که اهل فداکاری و از خودگذشتگی برای انقلاب و رهبری هستند. وقتی صحبت از عدم حضور این طیف‌ها در صحنه می‌شود یعنی حالا که ما بر قدرت تسلط داریم باید با این جناح تسویه حساب کرد.

*دولت نیروهای جناح مومن انقلابی را کنار می‌زند

وی افزود: حرکتی که در دولت جدید شروع شده و از آن به عنوان حذف عناصر افراطی از دولت یاد می‌کنند کنار زدن نیروهای جناح مؤمن انقلابی است. در آذر ماه سال گذشته آیت‌الله جنتی به این موضوع واکنش نشان داد و در خطبه‌های نماز جمعه این موضوع را تذکر داد. ایشان فرمودند، که دولت با داس مشغول درو کردن نیروهای انقلاب است آن هم دولتی که مدعی کلیدداری است، یعنی  اینکه دولت کلیددار قرار است بیاید و معضل را حل کند نه اینکه مشکل‌آفرینی نماید، ولی گویا تمایلی به این قضیه نداشتند و این روند را ادامه دادند و عمق بیشتری پیدا کرد و به نظر همچنان ادامه دارد که منجر شد رهبر انقلاب در دیدار اخیر تذکر بدهند.

*اکثریت جامعه انقلابی هستند

مهدوی به همراهی اکثریت جامعه با گفتمان انقلاب اشاره کرد و گفت: گروه حزب‌اللهی و انقلابی در اقلیت نبوده و اگر آن را به عنوان یک گفتمان به حساب بیاوریم اکثر قریب به اتفاق اعضای جامعه ذیل این گفتمان قرار خواهند گرفت و حضور میلیونی در انتخابات 88 و یا 92 نشان این است که اکثریت جامعه اصل گفتمان را قبول دارند و سازوکارهای این گفتمان را نیز پذیرفته‌اند اما در این طیف گسترده جناح مؤمن انقلابی در حکم نیروی محرک و پیش‌آهنگ قرار دارد. از کارکردهای جناح مؤمن انقلابی این است که اجازه ندهد انقلاب از آرمانهای خود تهی و از مسیر اصلی خارج شود.

*نیروهای انقلاب در حوزه نشر شبکه‌سازی نکردند

مهدوی به حوزه نشر نیز اشاره‌ای کرد و توضیح داد: حوزه نشر دارای ظرفیت‌های فراوانی است، ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیروهای انقلاب در حوزه کتاب و نشر شبکه‌سازی ضعیفی انجام دادند و در مقابل گروه‌هایی که همراهی چندانی با انقلاب ندارند از یک شبکه قدرتمند توزیع بهره می‌برند. نیروهای انقلابی آثار قدرتمند و در تراز انقلاب اسلامی تولید می‌کنند ولی از وجود یک شبکه پخش قدرتمند و توانا که بتواند این آثار و محصولات را به دست مخاطب و مصرف کننده برساند بی‌بهره است.

*حلقه مفقود فعالیت‌های فرهنگی

این ناشر افزود: از دیگر نکاتی که گروه‌های انقلاب در حوزه نشر باید مورد توجه داشته باشند یک مرکز هماهنگی است. قوه عاقله‌ای که بتواند اولویت‌بندی نموده تا انتشار و تولید محتوا با یک روند عقلانی جریان یابد و وجود چنین مرکزی که بتواند ساماندهی کند و راهنمایی بدهد احساس می‌شود. رهبر انقلاب در ابتدای سال 93 در سخنرانی در حرم مطهر رضوی نیز به همین مسئله توجه‌ها را جلب نمودند. ایشان فرمودند، بعضی از این کارهای خودجوش فرهنگی که توسط جوانان در گوشه و کنار کشور انجام می‌شود بعضاً از چنان قدرتی برخوردار هستند که می‌تواند یک گام یا چند گام نظام را به جلو ببرد. اما حالا کسی که بیاید این جوان و نخبه را شناسایی کند و مورد حمایت قرار دهد از حلقه‌های مفقوده فعالیت‌های فرهنگی در حوزه انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها