امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96175
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۶
تعداد بازدید: 171
سکینه عمرانی عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد علت عدم تمایل ...

سکینه عمرانی عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد علت عدم تمایل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها، گفت: سرمایه‌ای که در اختیار بخش کشاورزی است، به لحاظ ارزشی شاید بیشترین سرمایه در یک بخش را در مقایسه با سایر بخش‌ها مانند صنعت داشته باشد.

* ارزش سرمایه‌ بخش کشاورزی بیش از سرمایه شرکت نفت است

وی با بیان اینکه سرمایه‌های موجود در بخش کشاورزی مانند اراضی و آب دیده نمی‌شود، اظهار داشت: با محاسبه سرمایه بخش کشاورزی مانند اراضی در اختیار این بخش و ماشین‌آلات موجود در آن به لحاظ ارزشی ممکن است، مجموع سرمایه بخش کشاورزی حتی بیشتر از مجموع سرمایه شرکت نفت باشد.

* رکن اصلی اقتصاد کشور کشاورزی است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اشاره به این موضوع که هنوز جامعه به این باور نرسیده که رکن اصلی استقلال کشور کشاورزی است، گفت: تا وقتی چنین نگرشی در جامعه وجود دارد، در این بخش سرمایه‌گذاری نمی‌شود و سرمایه‌های مملکت به بخش‌های دیگر از جمله صنعت سرازیر می‌شود.

* عدم وابستگی به نفت با کشاورزی دانش‌بنیان محقق می‌شود

عمرانی با تأکید بر این موضوع که صنعت کشور قابل رقابت با صنعت کشورهای توسعه یافته نیست، تصریح کرد: اگر کشاورزی را دانش بنیان و اقتصادی کنیم و به جای سیستم‌های سنتی از روش‌های نوین و مکانیزاسیون در کشاورزی استفاده کنیم، قطعا در این بخش تحولی پدید خواهد آمد که می‌توان چاه‌های نفت را پلمب کرد.

وی افزود: تحریم‌ها برای کشوری که استقلال و امنیت غذایی دارد، تهدید به شمار نمی‌رود و ثروت عظیم نفت باید بازو برای مبارزه باشد، نه یک چماق که هر وقت خواستند آن به دلیل ضعف‌ها بر سر ما بزنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اشاره به این موضوع که اولویت وزارت نیرو بخش صنعت است، تصریح کرد: این در حالی است که این امکان برای صنعت کشور وجود ندارد که استقلال کشور را حفظ کند و صنعت کشورمان قابل رقابت با صنایع بزرگ دنیا نیست.

* کشاورزی خرده مالکی مقرون به صرفه نیست

عمرانی اظهار داشت: کشاورزی کشور اقتصادی و مقرون به صرفه نیست و با مسائلی مانند کشاورزی خرده مالکی و مسائل و مشکلاتی مانند مباحث مربوط به تأمین انرژی، نهاده و بذر مواجه است.

وی افزود: سرمایه‌گذار وضع فعلی کشاورزی را می‌بیند و برای سرمایه‌گذاری آن را در رده دوم و سوم قرار می‌دهد، زیرا این بخش از عدم برنامه‌ریزی‌های دقیق سازمان و وزارتخانه‌هایی که مربوط به مباحث کشاورزی است رنج می‌برد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با تأکید بر این موضوع که کشاورزی را باید به عنوان محور توسعه پایدار باور کرد، گفت: این بخش قطعا می‌‌تواند اقتصاد محور و رکن اصلی اقتصاد کشور باشد و حتی با برنامه‌ریزی‌های دقیق می‌تواند تأمین کننده امنیت سیاسی کشور به شمار رود.

عمرانی با بیان اینکه باید واردات محصولات کشاورزی، مدیریت شود، گفت: واردات برخی محصولات کشاورزی مقرون به صرفه‌تر است و با مدیریت صحیح در این بخش می‌توان از برخی امکانات کشورهای دیگر برای تولید برخی محصولات کشاورزی استفاده کرد.

وی افزود: ایران قابلیت رسیدن به مرز خودکفایی در محصولات استراتژیک را دارد و برای رسیدن به این موضوع باید یک طرح آمایش سرزمین با برنامه‌ریزی دقیق و با توجه به وضعیت اقلیم و خاک نوشته شود.

انتهای پیام/ ب 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها