امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96241
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، منطقه گردشگری فینارود خلخال یکی از زیباترین مناطق گردشگری بکر در جنوب شهر خلخال در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، منطقه گردشگری فینارود خلخال یکی از زیباترین مناطق گردشگری بکر در جنوب شهر خلخال در بالادست روستای خوجین به زبان محلی فیین واقع شده است.

در لحظه ورود به این منطقه با مشاهده مه غلیظ موجود در ارتفاعات منطقه به اطمینان می‌توان این منطقه را روزنه‌ای به زیبایی‌های شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل عنوان کرد.

وجود گیاهان دارویی غنی در این منطقه احساس خوشایندی به گردشگران داده به طوریکه برخی از گردشگران به تهیه گیاهان دارویی در دل طبیعت این منطقه پرداخته و از آب و هوا و زینت طبیعی گل و گیاه فینارود بهره‌مند می‌شوند.

منطقه گردشگری فینارود خلخال که با وجود چندین سد و بند تاخیری کوچک برای حفظ و ذخیره منابع زیرزمینی آب‌ در حال تکامل است همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران زیادی از مناطق مختلف کشور است.

منطقه گردشگری فینارود خوجین در بالادست به جنگل‌های جنوب خلخال متصل می‌شود که بعد از گذشت این جنگل به محدوده جنگلی گیلان مسیر پیاده‌روی وجود دارد.

این منطقه با آب و هوای مطبوع و خنک و چشم‌اندازهای جنگلی و مرتعی زیبایی خیره‌کننده‌ای داشته که در فصل بهار و تابستان به علت سرسبزی و طراوت این منطقه پای خیلی از گردشگران را به این منطقه می‌کشاند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، فینارود منطقه‌ای است که می‌توان جنگل و کوهستان و مرتع را در یک نگاه به وضوح دید و قرار گرفتن دریاچه سد فینارود در بالادست این منطقه امکان برگزاری جشنواره ماهیگیری در این منطقه را برای اهالی فراهم ساخته است.

در پایان دست این منطقه گردشگری زمین‌های کشاورزی اهالی روستای خوجین قرار گرفته که در سال‌‌های اخیر بحث آبیاری قطره‌ای و بارانی با بهره‌گیری آب موجود در این منطقه برای کشاورزان برنامه‌ریزی شده است.

نزدیک بودن منطقه گردشگری فینارود به روستای خوجین سبب شده که غفلت بعضی از اهالی موجب از بین رفتن مرتع به وسیله ریزش زباله‌های خانگی و پلاستیک شود و انتظار می‌رود که اهالی با در نظر گرفتن این طبیعت زیبا در حفظ نظافت و زیبایی این منطقه بیش از پیش کوشا باشند.

در حالی که گردشگری در خلخال می‌رود تا جایگاه خوب خود را در اذهان مردم کشورمان پیدا کند وجود راه دسترسی مناسب برای این منطقه یکی از مطالبات مردمی است هر چند راه خاکی سه تا چهار کیلومتری از روستای خوجین خوب و هموار بوده ولی توجه ویژه مسئولان برای جلب رضایت گردشگران در این منطقه را می‌طلبد.

در ارتفاعات این منطقه گردشگری با تلاش منابع طبیعی و آبخیزداری نهال‌کاری‌های درختان بادام و سایر گونه‌های جنگلی کاشته شده تا با اتصال این منطقه به جنگل‌های طبیعی پوشش گیاهی منطقه حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، شهرستان خلخال از چندین نقطه از روستاهای اندبیل، خانقاه سادات، خوجین، مجره و در شمالی‌ترین نقطه خلخال در روستاهای کردنشین به جنگل وصل می‌شود که لزوم نگهداری این جنگل‌ها برای توسعه گردشگری در شهرستان لازم و الزامی است.

این منطقه در این فصل مورد استقبال طبیعت‌گردان، گردشگران و تورهای مسافرتی است و در حال حاضر با ایجاد زیرمجموعه‌های اقامتگاهی مناسب در خلخال این استقبال به بیشترین حد خود رسیده است.

فرماندار خلخال در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: شهرستان خلخال به دلیل آب و هوای مطبوع و کاملا سالم آینده درخشانی داشته و در‌ آینده‌ای نزدیک با تکمیل جاده خلخال، کلور، درام به قطب گردشگری شمالغرب کشور با داشتن چشم‌اندازهای جنگلی و طبیعی می‌شود.

مهدی احمدی تصریح کرد: در کنار دست این زیبایی بی‌نظیر طبیعت منطقه گردشگری تفرجگاه اندبیل، ازنا و سایر قطب‌های گردشگری خلخال را تشکیل داده که ما از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در راستای ایجاد زیرساخت‌‌های اقامتی و رفاهی و تفریحی در این مناطق استقبال می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، بکر بودن این منطقه سبب شده که گونه‌های زیست‌محیطی و حیات وحش این منطقه متمایز از سایر نقاط باشد چرا که جنگل‌های عظیم موجود در شهرستان خلخال که بیش از 80 درصد جنگل‌های استان را تشکیل می‌د‌هد به عنوان ظرفیت مهم و توانمندی عمده در صنعت گردشگری و توریسم است.

همان طور که در تصاویر این منطقه می‌بینید پوشش گیاهی غنی این منطقه موجب شده که سرسبزی و نشاط همچنان در این منطقه حکمفرما شده و با آغوشی باز میزبان میهمانان و گردشگران است.

انتهای پیام/62008/ش40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها