امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96245
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، همواره در طول سال خبرهایی مبنی بر شکار حیوانات از سوی شکارچیان غیرمجاز در مناطق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، همواره در طول سال خبرهایی مبنی بر شکار حیوانات از سوی شکارچیان غیرمجاز در مناطق ممنوعه شکار بر روی خروجی رسانه‌ها قرار می‌گیرد، برخی افراد تنها برای سودجویی بیشتر اقدام به شکار غیرمجاز کرده و مشکلاتی را در این زمینه به وجود می‌آورند.

مناطق حفاظت شده و ممنوعه دارای تعاریف خاصی هستند که شکار در این مناطق ممنوع بوده و نباید در این مناطق شکار صورت گیرد، اما برخی افراد سودجو تنها برای پر کردن جیب‌های خود و یا خرید و فروش پوست برخی حیوانات که کمیاب نیز است، اقدام به شکار می‌کنند، البته در میان دستگیری این افراد از سوی یگان حفاظت محیط زیست را نباید نادیده گرفت که اغلب این شکارچیان در چنگال قانون گرفتار می‌شوند و در رسیدن به اهداف خود ناکام می‌مانند و برخی نیز قبل از شکار دستبند قانون را بر دستان خود می‌بینند، اما گذشته از همه مسائل، به نظر می‌رسد فرهنگ‌سازی لازم و ارائه آموزش‌های لازم به برخی افراد ناآگاه که برخی مواقع به شکارچیان غیرمجاز تبدیل می‌شوند، ضروری است.

شکارچیان گاهی به عمد و گاهی نیز تنها برای تفریح و سرگرمی اقدام به شکار می‌کنند، در حالی که از عواقب کار خود یا بی‌اطلاع هستند یا به دنبال سود بیشتر و گاهی یک شبه پولدار شدن هستند، این چنین تفکراتی موجب شده تا شکار غیرمجاز پیشه برخی افراد باشد.

منطقه شکار ممنوع زیستگاه‌هایی با ویژگی‌های خاص است که دارای تعاریف روشن و دقیقی است که جمعیت جانوری این مناطق به دلیل شکار بی‌رویه رو به کاهش بوده و نیازمند حمایت است، محیط زیست در چنین مناطقی با حفاظت از گونه‌های جانوری را شکار ممنوع اعلام می‌کند در حالی که برخی افراد سودجو با وجود آگاهی در زمینه این مناطق بازهم اقدام به شکار غیرمجاز و پنهانی می‌کنند.

در مناطق شکار ممنوع به طور معمول سه تا پنج سال، شکار ممنوع می‌شود و اگر جمعیت جانوری منطقه‌ای در این دوره ترمیم شود، می‌تواند شکار در این مناطق با ضوابطی ادامه یابد، سازمان حفاظت محیط زیست ایران 153 منطقه شکار ممنوع را در استان‌های مختلف شناسایی و اعلام عمومی کرده است که در استان زنجان نیز مناطق  فیله خاصه، خراسانلو و خرمنه‌سر جزو این مناطق محسوب می‌شوند.

اما با نگاهی به تیتر اخبار منتشر شده در خصوص شکار در این مناطق از سوی روابط عمومی محیط زیست استان زنجان به نظر می‌رسد شکارچیان سودجو دست از سر این مناطق بر نمی‌دارند.

*دستگیری 46 شکارچی متخلف در زنجان

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست استان زنجان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: در سه ماه سال‌جاری حدود 46 شکارچی متخلف از سوی یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان دستگیر شده‌اند.

زعفر افشاری با بیان اینکه در این زمینه 26 پرونده تخلف در دستگاه قضایی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: هفت پرونده در خصوص آغاز به شکار و صید، 9 فقره زنده‌گیری پرندگان، پنج فقره زنده‌گیری پستانداران، یک فقره شکار پرنده و دو  فقره مربوط به صید غیرمجاز آبزیان پرونده‌سازی شده است.

وی با اشاره به کشف و ضبط 11 قبضه اسلحه مجاز و یک قبضه اسلحه غیرمجاز از متخلفان تصریح کرد: این افراد به قوه قضائیه معرفی شده‌اند.

این مسئول با بیان اینکه 14 پایگاه در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه در این مناطق شکار غیرمجاز صورت می‌گیرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست استان زنجان با اشاره به گونه‌های شاخص منطقه سرخ‌آباد ادامه داد: پلنگ، خرس، سیاهگوش، کفتار و گربه وحشی در این منطقه زندگی می‌کنند.

افشاری مساحت این منطقه را بالغ بر 125 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: این منطقه کوهستانی است.

وی قوچ ارمنی، خرس، گرگ و روباه را از گونه‌های منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش انگوران عنوان کرد و گفت:‌ منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر طارم نیز از مناطق زیر نظر محیط زیست استان زنجان است که در این منطقه نیز شکارهایی صورت می‌گیرد.

مسئول روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان زنجان نیز اظهار کرد: تلاش مامورین یگان حفاظت محیط زیست زنجان و شهرستان‌های تابعه موجب دستگیری شکارچیان غیرمجاز می‌شود.

امجد باقری اضافه کرد: پرونده افراد متخلف برای رسیدگی حقوقی تحویل مراجع قضایی می‌شود.

وی یادآور شد: برخی از شکارچیان غیرمجاز نیز راهی زندان می‌شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه با وجود تذکرات قبلی در زمینه شکار غیرمجاز برخی افراد اشتباه خود را تکرار می‌کنند، تصریح کرد: این افراد پس از دستگیری انتظار چشم‌پوشی را دارند.

مسئول روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه با متخلفین مطابق قوانین و مقررات رفتار می‌شود، یادآور شد: تذکرات و توصیه‌های لازم در این زمینه داده شده است.

وی با تقدیر از همکاری همیاران محیط زیست در زمینه جلوگیری و کشف تخلفات شکار و صید و سایر مأموریت‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان، بر ضرورت همکاری بیشتر این افراد تاکید کرد.

این مسئول گفت: هم استانی‌ها می‌توانند در صورت مشاهده چنین مواردی به نزدیکترین واحد محیط زیست اطلاع داده و یا با شماره‌های 33554001 و 2888657-0939 روابط عمومی اداره کل تماس بگیرند.

*تنوع گیاهى و جانورى شگفت‌انگیز استان زنجان

تنوع آب و هوایى و شرایط متفاوت اقلیمى نقاط مختلف استان، زمینه‌ساز پیدایش تنوع گیاهى و جانورى شگفت‌انگیزى شده است، گونه‌‌هاى جانوری حیات‌وحش استان زنجان به چهار گروه تقسیم مى‌شوند.

پستانداران مشتمل بر قوچ، میش، کل، بز و آهو، خرس، پلنگ‌، گرگ، کفتار، خرگوش سیاه، گربهٔ وحشى، روباه، شغال، خرگوش، سنجاب، گورکن، سمور و گراز است.

پرندگان بومى استان را نیز کبک، تیهو، فاخته، قمرى، یاکریم، انواع عقاب، کبوتر، کرکس، لاشخور، دلیجه، مرغابى، لک‌لک، کلاغ، سار، زاغى، غراب، حواصیل و بوتیمار تشکیل می‌دهد.

پرندگان مهاجر استان هوبره، فلامینگو، درنا، پلیکان، انواع غاز، انواع مرغابى، چنگر، باقرقره، خروس کولى و آنقورت است.

آبزیان مشتمل بر انواع ماهیان از قبیل کپور، قزل‌آلا، سیاه‌‌کولى، زردپر، سوف و بز ماهی است.

منطقه حفاظت شده سرخ‌‌آباد، بـه وسعت حـدود 116 هزار و 500 هکتـار در محـدوده شـهرستـان زنجان، منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش انگوران به مساحت حدود 125 هزار هکتار در محدوده شهرستان ماهنشان، منطقه شکار ممنوع خراسانلو در چهار کیلومتری شمال جاده اتوبان قزوین - زنجان از جمله مناطق حفاظت شده استان زنجان محسوب می‌شوند.

فارس امیدوار است آگاهی مردم در خصوص عواقب شکارهای غیرمجاز موجب شود تا چنین اخباری شنیده نشود و شکارچیان غیرمجاز نیز همواره به دنبال اهداف خود نباشند بلکه با درک اهمیت حیات وحش در جامعه به حفاظت از گونه‌های کمیاب استان کمک کنند.

انتهای پیام/73003/س30/ف4004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها