امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96272
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
جواد سلیاری امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: از دو شب گذشته که بخش‎های زیادی از عرصه‎های پارک ملی گلستان مورد حریق قرار گرفت ...

جواد سلیاری امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: از دو شب گذشته که بخش‎های زیادی از عرصه‎های پارک ملی گلستان مورد حریق قرار گرفت نیروهای مختلف ستادی در منطقه حضور دارند که این پایش برای شب‎های آینده با قوت بیشتری تداوم خواهد داشت.

وی تصریح کرد: تعدادی تانکر آب، خودروهای آتش‎نشانی، تراکتورهای حمل آب، گالن و کوله‎های آبپاش در محل موردنظر مستقر است تا در صورت احتمال مجدد وقوع آتش‎سوزی نسبت به مهار آن سریعا اقدام شود. 

درختان اُرس همانند باروت عمل می‎کنند/ تا زمانی که بارندگی اتفاق نیفتد عمل پایش انجام خواهد شد

رئیس پارک ملی گلستان با بیان اینکه قطعا نمی‎توان پیش‎بینی کرد که احتمال مجدد آتش‎سوزی در منطقه وجود ندارد یا نه، افزود: درختان مرتعی نظیر اُرس به دلیل داشتن رزین همانند باروت عمل می‎کنند، داخل برخی از این درختان خالی است و امکان ایجاد جرقه از قسمت داخلی درخت حتی تا یک‎ماه دیگر نیز وجود دارد و می‎تواند سبب بروز آتش‎سوزی شود.

سلیاری با بیان اینکه برای جلوگیری از هر گونه حادثه احتمالی منطقه کاملا رصد می‎شود، خاطرنشان کرد: تا زمانی که بارندگی اتفاق نیفتد عمل پایش انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: برآوردهای اولیه نشان می‎دهد حدود 120 هکتار از عرصه‎های منابع طبیعی در منطقه پارک ملی گلستان دچار حریق شدند که البته این میزان هنوز به طور قطع مشخص نیست به دلیل اینکه منطقه دارای پستی و بلندی زیادی بوده و تا حدودی می‎توان با چشم تشخیص داد اما مساحت دقیق‎تر خسارت آتش‎سوزی از طریق GPS اعلام خواهد شد. 

سه خودور آتش‎نشانی در مسیر جاده به صورت دائم گشت زنی می‎کنند

رئیس پارک ملی گلستان با بیان اینکه اکثر آتش‎سوزی‎ها عامل انسانی دارد، یادآور شد: 95 درصد مسافرانی که در کنار جاده اسکان می‎کنند آتش‎سوزی از این مناطق به سمت نقاط بالادست کشیده می‎شود که برای این دسته آتش‎سوزی‎ها سه خودور آتش‎نشانی در مسیر جاده قرار داده شده که به صورت دائم گشت می‎زنند.

سلیاری ادامه داد: علاوه بر خودروهای مذکور دو خودروی گشت دیگر برای کنترل و پایش منطقه که مجهز به وسایل اطفای حریق هستند دائما منطقه را رصد می‎کنند تا در صورت بروز آتش‎سوزی خبر آن را سریعا مخابره کرده تا نسبت به مهار آن اقدام شود.

وی با بیان اینکه برای اطلاع‎رسانی به مسافران یکسری بنرهایی تعبیه شده است، افزود: در این بنرها نکات ایمنی به مسافران داده شده تا نسبت به خاموش کردن آتش اقدام کرده و موجبات خسارت‎های احتمالی به منابع طبیعی را فراهم نکنند. 

پایش منطقه به طور کامل و با قوت بیشتری انجام می‎شود

رئیس پارک ملی گلستان خاطرنشان کرد: پنج درصد باقیمانده وقوع آتش‎سوزی‎ها نیز از طریق وجود شکارچیان غیرمجاز که به صورت غیرعمدی و یا عمدی نسبت به آتش‎سوزی اقدام می‎کنند اتفاق می‎افتد.

سلیاری از افزایش نیروهای گشت و کنترل در منطقه پارک ملی گلستان خبر داد و گفت: نقاطی که مرتفع هستند به عنوان دیده‎بانی انتخاب شده تا تسلط بر تمام نقاط وجود داشته باشد همچنین چادرهایی در آنجا تعبیه شده است تا کنترل و پایش منطقه به طور کامل و با قوت بیشتری انجام شود. 

آتش‎سوزی به ظاهر خاموش شده است

مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان نیز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: نیروهای ستادی همچنان در منطقه حضور دارند تا بار دیگر شاهد وقایع تلخ در عرصه منابع طبیعی نباشیم.

یحیی مرادی با بیان اینکه آتش‎سوزی به ظاهر خاموش شده است، افزود: با وجود افزایش درجه‎حرارت و گرمی هوا احتمال بروز آتش‎سوزی وجود دارد، هنوز دود از لابلای درختان بلند می‎شود که احتمال بروز آتش‎سوزی به خاطر وجود درختچه‎ها دور از ذهن نیست.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای از چند روز گذشته همچنان در آماده‌باش هستند، بیان داشت: نیروهای مردمی و نیروهای منابع طبیعی گالیکش در منطقه حضور دارند.
انتهای پیام/83001/ت40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها