امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9628
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۹
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرنگار قضایی فارس،‌ رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با بیان این مطلب در گردهمایی یک روزه مدیران این سازمان گفت: این هیأت‌ها با حضور رئیس ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس،‌ رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با بیان این مطلب در گردهمایی یک روزه مدیران این سازمان گفت: این هیأت‌ها با حضور رئیس سازمان قضایی، دادستان نظامی و دادیار ناظر زندان دادسرای نظامی استان‌ها تشکیل و منطبق با شاخص‌های اعلامی از بازداشتگاه‌های نیروهای مسلح بازدید می‌کنند.
اطاله دادرسی نوعی بی عدالتی است
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اهمیت سرعت و اتقان در رسیدگی‌های قضایی و تأکید مقام معظم رهبری بر این دو عامل مهم گفت: اطاله دادرسی نوعی بی عدالتی است چون صاحبان حق مدت‌ها از حقوق خود محروم می‌شوند.
وی افزود: طی دو تا 3 سال گذشته برنامه ریزی‌های مختلفی برای کاهش اطاله دادرسی در دادسراها و دادگاه‌های نظامی صورت گرفته و روسای سازمان‌های قضایی نیز با تعیین برنامه زمان بندی برای پرونده‌هایی که دچار این معضل شده‌اند، تعیین تکلیف آنها را در دستور کار قرار دهند.
احکام دادگاه ها باید قابل دفاع باشد
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استدلال عالمانه و نگارش مناسب رأی را در اتقان رسیدگی‌ها مهم دانست و گفت: احکام دادگاه‌ها باید آن چنان مستدل باشد که اگر در مراجع تجدیدنظر و حتی بین حقوقدانان، وکلا و محافل علمی مطرح شد، قابل دفاع باشد.
نقش بارز تقویت دانش قضات در اتقان رسیدگی‌ها
وی به نقش بارز تقویت دانش قضات در اتقان رسیدگی ها اشاره کرد و افزود: به فرموده پیامبر گرامی اسلام(ص) بدترین فقر، جهل و نادانی است و یک قاضی نباید به داشته‌های فعلی خود اکتفا نماید بلکه هر روز به فکر کسب معلومات جدیدی در حوزه کاری‌اش باشد.
این مقام عالی قضایی مطالعه و بررسی دقیق مواد قانون جدید مجازات اسلامی را امری لازم برای قضات برشمرد و افزود: این قانون نوآوری‌ها و تأسیسات جدیدی دارد و در مسیر اجرای آن، مشورت با حقوقدانان و افراد صاحب نظر راهگشاست.
نظارت دقیق بر روند دادرسی پرونده های مهم
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی خواستار نظارت دقیق روسای سازمان های قضایی نیروهای مسلح بر روند دادرسی پرونده‌های مهم شد و افزود: برخورد قاطع و صدور‌ آرای مستحکم در این گونه پرونده‌ها، شاخص اصلی عملکرد دستگاه قضایی است و عمدتاً این پرونده‌ها دچار اطاله دادرسی می‌شوند و قوه قضائیه و بالتبع سازمان قضایی را زیر سؤال می‌برد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به وظایف مهم این سازمان در انتخابات گفت: طی نامه‌ای خطاب به فرماندهان، ضابطین نیروهای مسلح، مسئولان دفاتر عقیدتی- سیاسی و نمایندگی ولی فقیه از آنها خواستیم، نیروها را توجیه کرده تا نادانسته مرتکب جرمی نشوند.
تأکید بر تقویت امور فرهنگی در سازمان
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی بر توجه هر چه بیشتر به تقویت امور فرهنگی در سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید کرد و گفت: ترویج معارف اهل بیت، اهتمام به برگزاری نماز جماعت و تکریم ارباب رجوع از مهمترین مؤلفه های فرهنگی در سازمان است.
وی افزود: اجرای قاطع حکم و قاطعیت در تصمیمات قضایی، منافاتی با رفق و مدارا ندارد و باید عنایت ویژه‌ای به رعایت شئون کلیه افراد اعم از متهم، خانواده وی، شاکی، وکیل و... داشته باشیم. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها