امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96302
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 7
«عبد الرحیم الربیعی»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، تصریح کرد: تماس تلفنی ...

«عبد الرحیم الربیعی»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، تصریح کرد: تماس تلفنی «عبد الفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر با «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق را باید نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور به شمار آورد.

الربیعی در این‌باره توضیح می‌دهد: شرایط امنیتی عراق و نیاز آن به سلاح و حمایت نظامی جهت مقابله با تروریسم در کنار چشم پوشی آمریکا از برآوردن نیازهای تسلیحاتی بغداد، آن هم به موجب توافقنامه امنیتی امضا شده بین دو کشور و شرایط نسبتا مشابه حاکم بر مصر موجب شده تا قاهره و بغداد هر دو به روسیه روی بیاورند که وفادارتر از آمریکا نشان داده است.

این تحلیلگر عراقی می‌افزاید: مصر هم اکنون دارای روابط گسترده تسلیحاتی با روسیه است و همین موضوع به عراق اجازه می‌دهد، تا از طریق مصر نیز به سلاح‌های روسی دست یابد و انتخاب مصر گزینه‌ای درست از سوی رهبران عراق به عنوان یکی از راه‌های خروج از بحران بدون نیاز به واشنگتن و شروط آن بوده است.

از سوی دیگر الربیعی اعتقاد دارد، مصر با این اقدام تلاش کرده تا از عزلت و انزوای خود و بحران سیاسی و امنیتی که در آن گرفتار آمده و اقتصاد آن را نیز تحت الشعاع قرار داده، خارج شود و چه کشوری بهتر از عراق تا به حمایت از آن برخیزد و به این کشور در بازگشت استقرار و ثباتش کمک کند.

این تحلیلگر عراقی براین باور است که همکاری امنیتی قاهره با بغداد در حوزه مبارزه با تروریسم در کنار توان عراق در برآوردن برخی از نیازها و شکاف‌های اقتصادی مصر موجب می‌شود تا روابط دو کشور تکمیل کننده یکدیگر باشد و نه تنها برای هر دو طرف که برای منطقه نیز سودمند باشد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار