امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96309
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، نبردهای شهرک «ملیحه» در غوطه شرقی ریف دمشق وارد یک‌صدمین روز خود شد، در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، نبردهای شهرک «ملیحه» در غوطه شرقی ریف دمشق وارد یک‌صدمین روز خود شد، در حالی‌که اغلب محورهای این شهرک شاهد آرامش نسبی به دلیل درگیری گروه‌های مسلح مستقر در این شهرک با نبردهای جانبی در مناطق همجوار بود.

طی یک‌صد روزی که از آغاز عملیات ارتش سوریه در این شهرک می‌گذرد، نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، کنترل دو سوم شهرک را که یکی از مهمترین پایگاه‌های گروه‌های مسلح در غوطه شرقی دمشق و حد فاصل مناطق تحت تصرف گروه‌های مسلح و مناطق در کنترل دولت سوریه و کارگاه ساخت خمپاره و یکی از مراکز اصلی شلیک آنها به سمت مناطق تحت کنترل نظام سوریه به شمار می‌آید.

هم اکنون ارتش سوریه این شهرک را از تمام طرف‌ها و محورها در محاصره خود دارد و این امر از طریق تسلط ارتش بر شهرک زبدین و مزاره شمال شرقی مرتبط به منطقه جسرین و بخش‌های گسترده‌ای از مزارع مرتبط به منطقه جرمانا که تحت کنترل ارتش است و مزارع جنوبی که مرتبط به شهرک شبعاست و آن نیز تحت کنترل ارتش سوریه است، مسیر شده است.

افزون بر آن نیروهای ارتش سوریه طی یک‌صد روزی که از نبردهای شهرک ملیحه می‌گذرد، موفق شد، بر مهمترین گذرگاه‌های شهرک تسلط یابد و خطوط ارتباطی و مواصلاتی گروه‌های مسلح را قطع و راه‌های امدادی و کمک‌رسانی گروه‌های مسلح را مورد محاصره قرار دهد، به گونه‌ای که هم اکنون تنها منفذ و راه باقی مانده برای گروه‌های مسلح باقی مانده در این شهرک گذرگاه کارخانه کبریت سازی در شمال ملیحه است و گروه‌های مسلح هم اکنون در بخش شمالی شهرک از سه طرف در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته و ارتش سوریه تاکتیک جنگ فرسایشی را در قبال آنها در پیش گرفته و آن را با نفوذهای محدود و حملات هوایی گسترده قرین کرده است.

پس از یک‌صد روز از آغاز نبردهای ملیحه، این شهرک از بعد نظامی ساقط شده تلقی می‌شود و گروه‌های مسلح در آن توان انجام هیچ اقدامی را نداشته و زمین‌گیر شده‌اند و ارتش سوریه همچنان درحال تحکیم مواضع خود بر بیش 85 درصد از مناطق تحت کنترل است.

در این شرایط گروه‌های وابسته به «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش» در عمل از شهرک فرار کرده‌اند و گروه‌هایی که هم اکنون در این شهرک حضور دارند، وابسته به جبهه النصره و آزادگان شام هستند.

درگیری‌های شدید جیش الاسلام با گروه تکفیری داعش در مناطق شمالی غوطه شرقی دمشق موجب شد تا این گروه هرچه سریع‌تر از نبردهای ملیحه عقب نشینی کند تا از وارد آمدن خسارات بیشتر به عناصرش جلوگیری کند.

این موضوع موجب شد تا دیگر گروه‌های تروریستی فعال در این منطقه علوش و جیش الاسلام را مسئول اصلی شکست‌های خویش در این شهرک بدانند.

ارتش سوریه با استفاده از شرایط پیش آمده از اختلافات موجود بین گروه‌های تروریستی بر میزان حملات هوایی و توپخانه‌ای خود افزود، در حالی‌که منابع آگاه میدانی از آمادگی ارتش سوریه برای آغاز دور جدیدی از عملیات‌های گسترده خود در این شهرک با هدف تسلط کامل بر باقی مانده آن با استفاده از فرار عناصر جیش الاسلام و کمبود شدید نیروی انسانی در میان گروه‌های مسلح خبر می‌دهد.

در همین راستا گزارش شده که نیروهای ارتش سوریه روز جمعه عملیات گسترده‌ای را در این شهرک به اجرا گذاشت که هلاکت بیش از 30 تروریست و تلاش عناصر مسلح برای فرار به سمت دو شهرک مسرابا و دوما را درپی داشت.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار