امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96314
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «بلومبرگ» روز جمعه گزارش داد که آلمان درخواستی کم‌سابقه از جانب آمریکا برای همکاری‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «بلومبرگ» روز جمعه گزارش داد که آلمان درخواستی کم‌سابقه از جانب آمریکا برای همکاری‌های اطلاعاتی را به واسطه رسوایی جاسوسی واشنگتن از برلین، رد کرده است.

این پایگاه به نقل از یک مقام بی‌نام نوشته است که «جان امرسون» سفیر آمریکا روز چهارشنبه، یعنی همان روزی که برلین نماینده سازمان سیا را از آلمان اخراج کرد، طرح پیشنهادی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای همکاری‌های اطلاعاتی را به دولت آلمان ارائه کرده است.

بنا بر این گزارش، طرح پیشنهادی مشابه توافقنامه همکاری اطلاعاتی‌ای است که آمریکا اکنون با چهار کشور کانادا، استرالیا، نیوزلند و انگلیس دارد. این کشورها در کنار هم ائتلاف اطلاعاتی موسوم به «پنج چشم» را تشکیل داده‌اند.

این طرح کشورهای عضو ائتلاف را ملزم می‌کند تا اطلاعات جمع‌آوری شده را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. همچنین این کشورها متعهد شده‌اند که از یکدیگر جاسوسی نکنند.

با این حال، برلین این طرح را به این دلیل که آلمان را به گسترش فعالیت‌های اطلاعاتی وامی‌داشته، رد کرده و در عوض تصمیم به اخراج نماینده سازمان سیا گرفته است.

آلمان دو هفته قبل از بازداشت یک فرد به ظن جاسوسی برای آمریکا خبر داد. هفته گذشته نیز فرد دیگری در همین رابطه بازداشت شد. این مسئله به فاصله یکسال پس از آنکه افشای جاسوسی آمریکا از «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان جنجال به راه انداخت، بار دیگر موجب بروز تنش در روابط دو کشور شده است.

برلین از زمان بازداشت جاسوس‌ها، دستکم 2 بار سفیر آمریکا را فراخوانده و خواستار توضیحات واشنگتن در این رابطه شده است. «فرانک والتر اشتاینمایر» وزیر خارجه آلمان نیز روز جمعه اعلام کرد در سفر روز یکشنبه خود به وین، که با هدف شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد، این مسئله را با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در میان می‌گذارد.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها