امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96328
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، برگزارى جشن باشکوهى براى تولد امام حسن مجتبى (ع) یکى از سنتهاى دیرینه و رایج ماه مبارک رمضان در بسیارى از ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، برگزارى جشن باشکوهى براى تولد امام حسن مجتبى (ع) یکى از سنتهاى دیرینه و رایج ماه مبارک رمضان در بسیارى از کشورهاى حوزه خلیج فارس مى باشد.

سمیر ارشدى عضو اتحادیه ادیبان و نویسندگان عرب گفت: مردم کشورهاى کویت , بحرین و عمان همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان جشن‌هاى ویژه‌اى به مناسبت خجسته میلاد امام حسن مجتبى (ع) برگزار مى کنند که در گویش محلى به نام «قرقیعان» معروف است. به گفته مورخان و کارشناسان میراث اسلامى «قرقیعان» از جمله «قرة عین الرسول(ص)» یعنى نور چشم پیامبر(ص) اقتباس شده و به مرور زمان به این واژه تبدیل شده است .

در این مراسم فرخنده زنان ومردان أعم از سنى وشیعه دوشادوش هم با ذکر خداوند , قرائت تواشیح مذهبى و خواندن سرودهاى محلى به بزرگداشت تولد سبط اکبر رسول اکرم (ص) مى پردازند. این مراسم مفرح و شادى بخش سنتى همه ساله از روز14 رمضان آغاز و به مدت 3 روز به درازا مى کشد که در روز نیمه ماه مبارک به اوج خود مى رسد.

ارشدى افزود : طى این  سه روز بچه ها با پوشیدن لباسهاى مزین و آراسته در قالب مجموعه هاى 15-10 نفره درهاى خانه هاى محله را مى زنند و با خواندن آوازهاى بومى و سنتى در تجلیل ازاهل بیت عصمت و طهارت (س) از صاحبخانه عیدى مى خواهند و مردم که از قبل براى این عید تدارک دیدند کیسه هاى مملو از شکلات و تنقلات به کودکان و نوجوانان دختر و پسر اهدا و با شربت و شیرینى از آنان پذیرایى مى کنند.

این مراسم شبیه مراسم سنتى قاشق زنى است که در آستانه عید نوروز در برخى از شهرهاى کشورمان انجام مى شود.

سنت قرقیعان جزو میراث فرهنگى مردم مسلمان کویت, بحرین وبسیارى از کشورهاى حوزه خلیج فارس بوده و ریشه تاریخى آن به سده هاى گذشته باز مى گردد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار