امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96357
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۳
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «شهیندخت مولاوردی» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در همایش ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «شهیندخت مولاوردی» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در همایش «انسان عفیف» که به همت کمیته بانوان بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: دستور رضاخان در زمینه کشف حجاب مخالفت‌های مردم و علما را در پی داشت به طوری که پس از سقوط رضاخان نیز اگرچه مردم در انتخاب پوشش خود آزاد بودند اما هرگاه جامعه به سوی بی‌بندوباری پیش می‌رفت با مخالفت‌های علما و مردم روبرو می‌شد.

وی با اشاره به نوع پوشش مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولان به موضوع حجاب و نوع پوشش مردم توجه بسیاری داشتند، البته با این وجود تا دهه دوم انقلاب به دلیل فضای حاکم بر جامعه چنین مشکلاتی که امروزه در عرصه حجاب گریبانگیر آن هستیم وجود نداشت اما از دهه دوم پیروزی انقلاب اسلامی به تدریج مسئله پوشش زنان تبدیل به معضلی در کشور شد که درباره علت وقوع آن تحلیل‌های مختلفی وجود دارد.

دستگاه‌های فرهنگی در تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب ضعیف عمل کردند

مولاوردی با بیان اینکه علما علت بدحجابی را تهاجم فرهنگی عنوان می‌کنند اما عده‌ای سختگیری‌های گذشته را عامل این معضل می‌دانند، ادامه داد: بر اساس نظر کسانی که سخت‌گیری‌های گذشته را دلیل گسترش بدحجابی می‌دانند، سیاست‌های غلط فرهنگی دولت‌های گذشته و کج سلیقگی‌ها در تعیین رنگ و اندازه لباس جوانان موجب ایجاد دلزدگی و عقده‌هایی در جامعه شد که با بروز آزادی‌های اجتماعی و سیاسی در دولت‌های سازندگی و اصلاحات سر باز کرد.

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان با اشاره به اینکه در سال 1384 شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون راهکارهای اجرایی گسترش عفاف و حجاب تصویب کرد و 26 دستگاه در سه قوه متولی اجرای آن شدند، خاطر نشان کرد: تصویب این قانون نشان داد که نه تنها خانواده‌ها بلکه سایر دستگاه‌ها به ویژه آموزش و پرورش به درستی به وظایف خود عمل نکرده‌اند.

صدا و سیما در برخی برنامه‌ها الگوهای حجاب را تضعیف کرد

وی با بیان اینکه وزارت کشور از سال 1387 که مسئولیت اجرایی قانون عفاف و حجاب را بر عهده گرفت عملکرد نسبتاً خوبی داشت، گفت: با وجود فعالیت‌های گسترده در عرصه عفاف و حجاب هنوز شاهد رویکرد و نتیجه مثبتی در این عرصه نبوده‌ایم تا جایی که حتی سازمان صدا و سیما با بر عهده داشتن 31 وظیفه در عرصه عفاف و حجاب که سهم بیشتری نسبت به سایر دستگاه‎‌ها دارد، عملکرد ضعیفی داشته به طوری که حتی در برخی مواقع باعث تخریب الگوهای صحیح حجاب در جامعه شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های دیگر سازمان‌ها در عرصه عفاف و حجاب گفت: سازمان تبلیغات اسلامی با وجود اینکه اقدامات زیادی در زمینه عفاف و حجاب داشته است اما بیشتر این اقدامات ناکارآمد و ناتمام رها شده‌اند درحالی که این سازمان می‌توانست به وسیله حوزه هنری گام‌های اساسی در زمینه گسترش حجاب و عفاف به وسیله هنر بردارد؛ همچنین وزارت ارشاد با وجود گستردگی نتوانسته در این عرصه با ارائه الگوها و محصولات مناسب افراد را به عفاف و حجاب تشویق کند.

مولاوردی با بیان اینکه 26 دستگاه متولی امر عفاف و حجاب هستند اما با این وجود تمامی بار مسئولیت بر عهده نیروی انتظامی قرار دارد تصریح کرد: اگر دستگاه‌های فرهنگی جامعه به مسئولیت‌های خود عمل می‌کردند زمینه دخالت نیروی انتظامی نیز کمتر می‌شد اما هم‌اکنون با بی‌توجهی دستگاه‌ها تمامی اقدامات و مسئولیت‌ها بر عهده نیروی انتظامی قرار گرفته است.

گسترش حجاب در اولویت برنامه‌های دستگاه‌ها قرار ندارد

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان ادامه داد: گسترش حجاب در اولویت فعالیت‌ها قرار ندارد به همین جهت با وجود برگزاری همایش‌های مختلف هنوز شاهد ایجاد عزم جدی برای اجرایی کردن قوانین نیستیم در حالی که باید به عفاف و حجاب به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل بدحجابی و بی‌حجابی عمیق‌تر از آن است که با کار اداری قابل حل باشد، گفت: رفع مشکل عفاف و حجاب  نیازمند عزم ملی و اراده جمعی است که امیدواریم در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است شاهد ایجاد عزم ملی در این زمینه باشیم تا در یک جامعه ایمانی به فعالیت خود ادامه دهیم.

انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار